Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_685.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_685."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_685.

2 Vzd ě lávací oblast:Fyzikální vzd ě lávání Tematická oblast:Molekulová fyzika a termika P ř edm ě t:Fyzika Výsti ž ný popis zp ů sobu vyu ž ití, p ř ípadn ě metodické pokyny: Určeno k samostatnému procvičování příkladů s následnou kontrolou výsledků Klí č ová slova:Teplo, tepelná kapacita, měrná tepelná kapacita Druh u č ebního materiálu:prezentace Jméno autora:Mgr. Monika Klapková T ř ída/ro č ník:II. Datum vytvo ř ení:4. 11. 2013

3 Molekulová fyzika a termika Teplo, tepelná kapacita, měrná tepelná kapacita

4 1. příklad: Měrná tepelná kapacita železa je 452 J/kg.K. a) Jakou tepelnou kapacitu má železné závaží o hmotnosti 5 kg? b) Jaké teplo musíme dodat závaží, aby se ohřálo o 120°C? Odpověď: a) Železné závaží má tepelnou kapacitu 2,26kJ.K -1. b) Závaží musíme dodat teplo 2,7 kJ.

5 Teplo, tepelná kapacita, měrná tepelná kapacita 2. příklad: V Niagarských vodopádech padá voda z výšky 60 m. Jak vzroste její teplota? Měrná tepelná kapacita vody je 4200 J/kg.K. Odpověď: Teplota vody vzroste o 0,14°C.

6 Teplo, tepelná kapacita, měrná tepelná kapacita 3. příklad: Vodu o objemu 1 litr a teplotě 23°C ohříváme ponorným vařičem o příkonu 1000 W a s účinností 90%. Vypočtěte, za jak dlouho se voda ohřeje na 100°C. Odpověď: Voda se ohřeje za 6 minut.

7 Literatura a zdroje: Bartuška K.: Sbírka řešených úloh z fyziky pro střední školy II., Prometheus, Praha, 1997 Bartuška K., Svoboda E.: Molekulová fyzika a termika, Galaxie, 1993


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_685."

Podobné prezentace


Reklamy Google