Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BUDOVA Z MODELOVACÍ HMOTY Autor: Mgr. Věra Vlková Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BUDOVA Z MODELOVACÍ HMOTY Autor: Mgr. Věra Vlková Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu:"— Transkript prezentace:

1 BUDOVA Z MODELOVACÍ HMOTY Autor: Mgr. Věra Vlková Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. PČ_052_Budova z modelovací hmoty

2 Anotace:  Digitální učební materiál slouží jako pracovní postup při výrobě budovy z modelovací hmoty  Je určen pro předmět Pracovní činnosti ve 4. a 5. ročníku  Rozvíjí jemnou motoriku a prostorovou představivost u žáků, vede k trpělivosti, pečlivosti, přesnosti

3

4 sůl hladká mouka

5 hrnek – 250 ml lžíce

6 ubrus - podložka váleček neb zavařeninová sklenice

7 nožíky papír a tužka

8

9 1.2 hrnky hladké mouky, 6 lžic cukru a ¾ hrnku teplé vody důkladně smícháme a hněteme rukou 20 min. Pokud se těsto moc drolí, přidáme trochu vody. Pokud se lepí, tak přidáme mouku.

10 2.Důkladně uhnětené těsto bez prasklinek vložíme do sáčku a na nějakou dobu do ledničky. Těsto si můžeme připravit i den předem.

11 3.Na papír si uděláme nákres budovy, kterou budeme z těsta vyrábět. Musíme si uvědomit prostorové řešení domu.

12 4.Část těsta, které potřebujeme, odebereme na zpracování, zbytek necháme v sáčku, aby neosychalo.

13 5. Těsto rozválíme na plát asi 3 – 4 mm tlustý a začneme vykrajovat základní tvar domu.

14 6. Z další části těsta uděláme placku, ze které vyřízneme tvar střechy. Plochu střechy na šabloně potřeme vodou a střechu přilepíme..

15 7. Uděláme tenký váleček, kterým uděláme ozdoby jako okraj střechy. Opět použijeme vodu na slepení.

16 8. Malou stříšku a okýnka opět vytvoříme z válečků a přilepíme vodou.

17 9. Z válečků uděláme 3 strany oken. Spodní část okna nahradíme květinami – na každé okno potřebujeme 3 kuličky, které rozmáčkneme a párátkem ozdobíme.

18 10. Připojíme komín. Začneme pracovat na zeleni u domu. Koncem lžičky vytvarujeme keř. Z drobných placiček uděláme trsy a nůžkami nastřiháme „lístečky“.

19 11. Tašky na střeše znázorníme koncem lžičky. Hotový výrobek začneme sušit.

20 Jak sušit hotový výrobek ze slaného těsta? Sušení těsta v troubě a pečení při 50 °C několik hodin (5 hodin i více). Ke konci sušení těsto potřeme žloutkem, rozkvedlaným s trochou mléka a za stálého dozoru pečeme při vyšší teplotě (150 °C i více) do zhnědnutí.

21 Jak sušit hotový výrobek ze slaného těsta? Sušení těsta vzduchem a pečení několik dní necháme vysychat na teplém místě, nejlépe v blízkosti radiátoru, nebo přímo na něm. Důkladně vysušené těsto je bílé z obou stran, snadno ho oddělíme od podložky. Doba pečení 15 - 20 minut. Vysušené výrobky ze slaného těsta před pečením potřeme žloutkem, rozkvedlaným v trošce mléka, nebo ve vodě.

22 Jak sušit hotový výrobek ze slaného těsta? Sušení těsta vzduchem a pečení Těsto pečeme nejlépe v horkovzdušné troubě při 150 °C do zhnědnutí 15 - 20 minut. Během pečení neodcházíme, neustále sledujeme jeho průběh a změnu barvy těsta při pečení. Pokud chceme získat tmavší odstíny hnědé barvy, teplotu před koncem pečení ještě zvýšíme. Pečením získáme nenahraditelné odstíny hnědé barvy.

23 Životnost výrobku Životnost a pevnost dekorace ze slaného těsta zvýšíme nalakováním z obou stran výrobku. Výrobky, které nejsou nalakované, nevystavu- jeme na vlhkém místě (např. v chladné chodbě nebo nevytápěné místnosti). Těsto by nasálo vlhkost a časem by se rozpadlo.

24

25 Kromě slaného těsta se může modelovat i z jiných materiálů. Jedním z nich je… Vizovické pečivo Jedná se o nejedlé pečivo, které slouží k dekoraci. Výroba tohoto pečiva se dědila z generace na generaci. Proto se jeho výrobci drží původních tradičních vzorů. Jednotlivé zvířecí figurky mají své tradiční symbolické významy.

26 Jednotlivé zvířecí figurky mají své tradiční symbolické významy: Veverka – symbol hospodárnosti Žába – symbol dostatku pitné vody Štír – symbol bohatství Některé figurky symbolizují věci, které již zanikly: Mrtvá holubička – znamení, že zemřel v horách zbojník

27 Těsto se vyrábí pouze z mouky a vody. Tvaruje se ručně pomocí střihu, řezu, vpichu, obtisku a mašličkování. Po zaschnutí se natře výrobek vajíčkem a suší se několik hodin v troubě.

28 - vlastní fotografie - obrázky z nabídky Power Pointu


Stáhnout ppt "BUDOVA Z MODELOVACÍ HMOTY Autor: Mgr. Věra Vlková Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google