Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Páteřní optická síť kraje Vysočina Představení regionální sítě a projektového záměru březen 2011 Petr Pavlinec, odbor informatiky KrÚ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Páteřní optická síť kraje Vysočina Představení regionální sítě a projektového záměru březen 2011 Petr Pavlinec, odbor informatiky KrÚ."— Transkript prezentace:

1 Páteřní optická síť kraje Vysočina Představení regionální sítě a projektového záměru březen 2011 Petr Pavlinec, odbor informatiky KrÚ

2 Základní informace o ROWANetu Hlavní cíle projektu Výstavba páteřní optické sítě vlastněné a provozované samosprávou Privátní vysokorychlostní síť nekomerčního charakteru poskytující služby veřejné správě Podpora rozvoje a provozu metropolitních a regionálních sítí Podpora akademických a výzkumných sítí a projektů Nepřímá podpora nabídky telekomunikačního trhu Infrastruktura pro sdílení a konsolidaci služeb

3 Organizace projektu ROWANet I.  úvodní investice mil Kč (18,6 kraj; 13 EU - SROP, 2,9 stát) + 2 mil Kč (1,4 stát; 0,6 kraj), připojení 11ti měst a MAN sítí, cca 60 subjeků  Aktivní prvky – CISCO, Pasivní infrastruktura – CWDM (desítky lambd)  Pilotní WiMax síť na bázi komerční otevřené sítě (NGA/NGN)  WiFi síť – cca 40 hotspotů, veřejní inet, EDUROAM  krajský POP sítě CESNET2  Pronájem dalších 3 tras (Třebíč, Vel. Mez., Pelhřimov)  Zajištění provozu – OI KrÚ (1,5 zaměstnance), 600tis ročně servisní smlouvy

4 Topologie ROWANet I.

5 ROWANet - monitoring

6 ROWANet - služby  Vysokorychlostní internet  Veřejný WiFi internet v kombinaci s roamingem  Internet pro subjekty veřejné správy  Hosting  Sítě VPN a sítě složek IZS (integrovaného záchranného systému)  IPv6 – internet druhé generace  Roaming  Služby vysokokapacitních úložišť  Služby pro IZS  TriplePlay  Routing státních a privátní páteřních sítí  Distribuce videodat kamerových systémů  Krajský TV kanál  Regionální SAN  Site recovery  VPN síť MPSV  Redundantní spoj do veřejného internetu  Připojení do sítě KIVS  Kontaktní centrum kraje Vysočina  Distribuovaný GIS  Síť pro eHealth

7 ROWANet - vstupy

8 ROWANet - výstupy

9 Analýza sítí v kraji

10 SAN kraje Vysočina Proč regionální SAN?  Rapidně rostoucí požadavky na požadavky na ICT největších organizací v kraji Vysočina.  Mnohdy nevyhovující insfrastruktura pro zálohování  Vyzkoušený koncept metroclusteru (NemJi - KrU)  Dostupnost kvalitní optické infrastruktury (min 4 volná vlákna + gigabit IP spoj do měst).  Historická spolupráce na testování iSCSI infrastruktury.  Vůle organizací řešit problematiku zálohování a archivace společně  Vůle politiků uvolnit investice na téma bezpečnost dat

11 Regionální SAN

12 SAN – metrocluster – KrÚ-NemJi

13 Integrace služeb státních sítí - KIVS  Z pohledu uživatele (MěÚ) princip univerzální přípojky  Realizováno jedním koncovým SWITCHem (typicky C3750-Metro a oddělením služeb podle přidělených VLAN a fyzických interfaců. Možná podpora MPLS  Varianty využití ROWANetu z pohledu resortu resp. poskytovatele služeb:  Peering (např. ISP AICOM, M-SOFT, Optonet, SelfServis, kabeloví operátoři)  Transportní síť (KIVS, MPSV, ŘSD, O2, HZS, ZZS)  Centrální rozhraní řešeno dle potřeb poskytovatele  Maximální trafic cca 4 Gb/s per site (většinou =město)  Předpokládáme napojení ROWANet a resortní sítě

14 Integrace se sítí MPSV  Pilotní projekt pro agendu hmotné nouze  MěÚ Jihlava, Mor. Budějovice, Havl. Brod, Žďár n. Sázavou, Nové Město na Moravě, Pelhřimov  ROWANet jako transparetní transportní síť  Vzhledem k dobrým výsledkům spuštěna 2. Etapa integrace – zapojení pracovišť MPSV  Úzká spolupráce s městy – využití jejich MAN infrastruktury  MPSV –> T-Systems / Pragonet -> Anect -> kraj Vysočina  Pilotní instalace – MAN NMNM, Pelhřimov a ZR ROWANet a resortní sítě

15 Integrace se sítí ŘSD  Projekt propojení složek IZS do WAN ŘSD  Videodata z centrálního streameru kamerového systému D1  Zatím jen 512kbit/s rozhraní a omezený počet klientů  Možnost využití mnoha funkcí videa včetně archivu  Složitá jednání s ŘSD – koordinační úloha JSDI  2. etapa – WAN ŘSD pro dálniční policii ROWANet a resortní sítě

16 ROWANet a resortní sítě - ŘSD

17 ROWANet II. Hlavní cíle II. etapy projektu Rozvoj strategickém optické sítě ve vlastnictví kraje Připojení všech ORP kraje Vysočina a max. počtu dalších měst a obcí Poskytování kvalitních a levných telekomunikačních služeb pro organizace veřejné správy Podpora eGovermentu a tzv. Smart Administration v kraji Vysočina Regionální integrovaná distribuce služeb státních sítí - KIVS Výrazné zvýšení redundance sítě (zakruhování) Podpora rozvoje metropolitních sítí Nepřímá podpora nabídky na telekomunikačním trhu

18 ROWANet II.  Projekt IOP - projektová příprava - KrÚ a VŠPT  Detailní analýza trhu a technických podmínek další výstavby a návaznosti na MAN a TCK ORP  2010 – podání v rámci IOP 08, projekt TCK a ROWANet II.  Investiční rozpočet 48MKč (+ 25MKč TCK)  Navýšení provozních nákladů o cca 1M Kč ročně  Úzká vazba na služby technologických center

19 ROWANet II. – výsledná topologie

20 ROWANet II. – souběh se silniční výstavbou

21

22 ROWANet II. Služby ROWANet II.  Připojení dalších lokalit  Rozvoj CWDM sítě  Rozvoj IPv6 -> Nyní rutinní routing IPv6 prefixu 2001:0718:0201::/48 a IPv6 dualstack na WWW  Kruhové Gigabitethernet spoje, strategická infrastruktura  Využití silniční výstavby a dalších liniových staveb  Záložní konektivita NIX (Cesnet2)  Záložní konektivita vlastním AS (autonomním systémem) - BGP  Připojení KIVS („Intranet veřejné správy“) a dalších sítí  Podpora VPN sítí  Video multicast + krajský TV kanál  Rutinní provoz IPTV+VoD

23 Nové služby sítě ROWANet II.  SAN infrastruktura + rozvoj iSCSI služeb  plnohodnotné pseudowires spoje a MPLS infrastruktura až na úroveň PE (provider edge)  redundatní spojení do lokalit s min. rychlostí 2Gbps  Virtuální hosting (SAN/NAS + VMWare)  Distribuce videodat kamerových systémů  Krajský eLearningový systém  eProcurement pro organizace  Zvyšování povědomí o eGovernmentu a ICT technologiích ROWANet II.

24 Nové lokality  Chotěboř, Náměšť nad Oslavou, Pacov, Světlá nad Sázavou  Nemocnice Jihlava -„Staro-Nové“ lokality (lokality v nájmu)  Velké Meziříčí, Třebíč, Pelhřimov, retranslační bod Ořechov (navýšení stožáru o 5m) -Nové aktivní prvky cca Kč ,- -21 nových PE prvků, 2x CORE šasi, redundance! -Nové pasivní technologie -CWDM – expand pásmo 1500 – 1580nm, DWDM Rozšíření sítě ROWANet – čemu se budeme věnovat ROWANet II.

25 ROWANet II. Rozšíření sítě ROWANet

26 Realizátor:První telefonní spol. s r.o. Cena:Kč ,- Umístění: Chotěboř, Trčků z Lípy 69  4 nenasvícena šeda vlákna kategorie G.652.C a lepší, z toho:  1 vlákno osazené 16ti kanálovým 1310 – 1610nm CWDM mux/demux na obou koncích dle ITU-T G  1 vlákno osazené CWDM 1470nm, 1490nm, 1590nm,1610nm, + pasmo expand (1500 – 1580nm) pro budoucí možnost využiti pásma C v DWDM od 1519,48 – do 1577,03nm na obou koncích.  Optická vlákna budou ukončena v 19“ optických vanách na SM pigtailech s konektory SC-APC.  U nových tras je standardem rack (800x1000x2000), environmentální monitoring, kamerový dohled, online UPS ROWANet II. Rozšíření sítě ROWANet - Chotěboř

27 Realizátor:SELF servis spol. s r.o. Cena: Kč ,- Délka:47000m Umístění: Náměšť nad Oslavou, Masarykovo nám. 104  4 nenasvícena šeda vlákna kategorie G.652.C a lepší, z toho:  1 vlákno osazené 16ti kanálovým 1310 – 1610nm CWDM mux/demux na obou koncích dle ITU-T G  1 vlákno osazené CWDM 1470nm, 1490nm, 1590nm,1610nm, + pasmo expand (1500 – 1580nm) pro budoucí možnost využiti pásma C v DWDM od 1519,48 – do 1577,03nm na obou koncích.  Optická vlákna budou ukončena v 19“ optických vanách na SM pigtailech s konektory SC-APC.  U nových tras je standardem rack (800x1000x2000), environmentální monitoring, kamerový dohled, online UPS ROWANet II. Rozšíření sítě ROWANet – Náměšť n.Oslavou

28 Realizátor:OPTOKON Co., Ltd. spol. s r.o. Cena: Kč ,- Umístění: Pacov, náměstí Svobody 1  1 ks optické vlákno SM9/125 G652D z toho:  bude osazené 16ti kanálovým 1310 – 1610nm CWDM mux/demux na obou koncích dle ITU-T G  Optické vlákno bude ukončeno v 19“ optické vaně na SM pigtailech s konektory SC-APC.  U nových tras je standardem rack (800x1000x2000), environmentální monitoring, kamerový dohled, online UPS ROWANet II. Rozšíření sítě ROWANet – Pacov

29 Realizátor:První telefonní spol. s r.o. Cena: Kč ,- Umístění: Světlá n.Sázavou, náměstí Trčků z Lípy 18  4 nenasvícena šeda vlákna kategorie G.652.C a lepší, z toho:  1 vlákno osazené 16ti kanálovým 1310 – 1610nm CWDM mux/demux na obou koncích dle ITU-T G  1 vlákno osazené CWDM 1470nm, 1490nm, 1590nm,1610nm, + pasmo expand (1500 – 1580nm) pro budoucí možnost využiti pásma C v DWDM od 1519,48 – do 1577,03nm na obou koncích.  Optická vlákna budou ukončena v 19“ optických vanách na SM pigtailech s konektory SC-APC.  U nových tras je standardem rack (800x1000x2000), environmentální monitoring, kamerový dohled, online UPS ROWANet II. Rozšíření sítě ROWANet – Světlá n.Sázavou

30 Realizátor:OPTOKON Co., Ltd. spol. s r.o. Cena: Kč ,-  48 ks optických vlákech ve dvou trasách, redundantně ROWANet II. Rozšíření sítě ROWANet – Nemocnice Jihlava

31 ROWANet II. Rozšíření sítě ROWANet – Pelhřimov Realizátor:OPTOKON Co., Ltd. spol. s r.o. Cena: Kč ,- Umístění: Pelhřimov, Pražská 127  1 ks optické vlákno SM9/125 G652D z toho:  bude osazené 16ti kanálovým 1310 – 1610nm CWDM mux/demux na obou koncích dle ITU-T G  Optické vlákno bude ukončeno v 19“ optické vaně na SM pigtailech s konektory SC-APC.

32 Realizátor:SELF servis spol. s r.o. Cena: Kč ,- Délka:42 800m Umístění: Velké Meziříčí, Náměstí 79/3  4 nenasvícena šeda vlákna kategorie G.652.C a lepší, z toho:  1 vlákno osazené 16ti kanálovým 1310 – 1610nm CWDM mux/demux na obou koncích dle ITU-T G  1 vlákno osazené CWDM 1470nm, 1490nm, 1590nm,1610nm, + pasmo expand (1500 – 1580nm) pro budoucí možnost využiti pásma C v DWDM od 1519,48 – do 1577,03nm na obou koncích.  Optická vlákna budou ukončena v 19“ optických vanách na SM pigtailech s konektory SC-APC ROWANet II. Rozšíření sítě ROWANet – Velké Meziříčí

33 Realizátor:První telefonní spol. s r.o. Cena: Kč ,- Umístění: Třebíč, Purkyňovo náměstí 133/ 2  4 nenasvícena šeda vlákna kategorie G.652.C a lepší, z toho:  1 vlákno osazené 16ti kanálovým 1310 – 1610nm CWDM mux/demux na obou koncích dle ITU-T G  1 vlákno osazené CWDM 1470nm, 1490nm, 1590nm,1610nm, + pasmo expand (1500 – 1580nm) pro budoucí možnost využiti pásma C v DWDM od 1519,48 – do 1577,03nm na obou koncích.  Optická vlákna budou ukončena v 19“ optických vanách na SM pigtailech s konektory SC-APC ROWANet II. Rozšíření sítě ROWANet – Třebíč

34 ROWANet II. Rozšíření sítě ROWANet – Aktivní prvky

35 ROWANet se hodně změní !  bude zpracován migrační plán  čeká nás kompletní změna technologie a filosofie sítě ROWANet!  naší snahou je:  robustnost a odolnost  zajištění požadované kvality služeb a granurality služeb  možnost rozšíření  aplikace bezpečnostních mechanismů ROWANet II. Rozšíření sítě ROWANet – Aktivní prvky  vrstva CORE – dvojice HP A7506, MPLS tag (LDP), rezervace pásma, směrování,..  Throughput 488 million pps  Routing/switching capacity768 Gbps  Routing table size entries  Supports a maximum of GbE ports or 288 autosensing 10/100/1000 ports or 288 SFP ports, or a combination

36 ROWANet se hodně změní !  vrstva PE bude ve všech významnějších lokalitách, celkem zakoupíme 21ks těchto boxů  výstup VPLS VPN, MPLS tag (LDP), routing, QOS ROWANet II. Rozšíření sítě ROWANet – Aktivní prvky  vrstva PE - HP A5800  Throughput 155 million pps  Routing/switching capacity208 Gbps  Routing table size entries  24 SFP fixed Gigabit Ethernet SFP ports; 1 extended module slot; 4 fixed 1000/10000 SFP+ ports; 1 RJ-45 serial console port

37 Další souvislosti Proč na Vysočině vznikají infrastruktury veřejné správy?  Velké rozdíly ve stavu telco trhu napříč krajem  Historicky extrémní náklady na vysokorychlostní spoje pro veřejnou správu  ICT jako nástroj regionálního rozvoje a politická priorita  Poptávka ze strany měst a obcí  Dotační tituly kraje - Fond Vysočiny (cca 15mil do infrastruktury měst a obcí)  Dotace pro příspěvkové organizace (zásady ZK, cca 30MKč)  EU projekty - vzdělávání, návštěvy referencí, know how  Tlak na rozvoj eGOV služeb  Infrastruktura jako strategický nástroj nezávislosti území – bezpečnost  Rozvoj IZS a celokrajských organizací  Požadavky velkých organizací - nemocnice  Aktivní práce s podporou tržní nabídky – otevřené sítě, diskuse s ISP, spoluinvestice  Aktivní a schopní partneři v území – telco, ISP, HW/SW dodavatelé  Růst akademického sektoru – VŠPJ, ZMVŠ, Cesnet

38 Aktivity OI v rámci řízení PO  Reakce na zásadní změnu filozofie řízení PO  Popis a konsolidace služeb  Definice minimálního standardu IT pro jednotlivé typy PO  Vznik specializovaných dotačních titulů pro PO v ICT  Specifické projekty – eCrime, eHealth, IZS, Řízení PO  Analytické oddělení rozpočtů na ICT v PO  Vzdělávání PO  Kontroly stavu ICT a konzultace  Vznik specifických systémů pro řízení PO (Rejstřík PO, služby datového skladu, výkaznictví, spisová služba)  Zakázky na sjednocení (nikoliv nutně centralizaci) vybraných systémů (SPS, ERP, NIS/KIS, telco)

39 Služby OI pro PO – stav březen 2010

40

41 Do řešíme Aktuální otázky...  Provozní financování  Přesnější definice služba a procesů nad nimi  Sdílení/distribuce/centralizace služeb s příspěvkovými organizacemi (smlouvy, SLA, HelpDesk,...)  Mechanismu vzájemných finančních toků  (Ne)oddělení administrace a podpory ICT z úřadu  Nejasná politika státu (KIVS, ITS, služby)  Bezpečnost – projekt eCRIME – regionální CSIRT  Technické a právní vazby TCK/ROWANet a TC ORP

42 Děkuji … Kontakt Ing. Petr Pavlinec – vedoucí odboru informatiky  Krajský úřad kraje Vysočina Žižkova 57, Jihlava /it


Stáhnout ppt "Páteřní optická síť kraje Vysočina Představení regionální sítě a projektového záměru březen 2011 Petr Pavlinec, odbor informatiky KrÚ."

Podobné prezentace


Reklamy Google