Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad.  Povídka je literární útvar kratšího rozsahu.  Kořeny sahají do dávných dob vypravěčské tradice, ale za dobu vzniku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad.  Povídka je literární útvar kratšího rozsahu.  Kořeny sahají do dávných dob vypravěčské tradice, ale za dobu vzniku."— Transkript prezentace:

1 Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad

2  Povídka je literární útvar kratšího rozsahu.  Kořeny sahají do dávných dob vypravěčské tradice, ale za dobu vzniku povídky jako žánru je považován počátek 19. století.  Hlavními rysy jsou : 1. jednoduchý děj 2. neměnnost charakteru hlavní postavy 3.na konci bývá pointa(překvapivý závěr)

3  Povídky se často sdružují do cyklů-to znamená,že mají něco společného (hrdinu, námět, místo).  Zachycují fiktivní(vymyšlené) nebo skutečné události.  Vystupuje zde méně postav.

4 Čeští autoři povídek pro děti a mládež Václav Čtvrtek 4.4. 1911-6.11.1976

5 Spisovatel pro děti a mládež, autor povídek, románů a her o současných dětech a populárních pohádkových příběhů. My tři a pes z Pětipes - povídka Chlapec s prakem – povídka Duha a jelen Stovka Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka -povídky z dnešní doby s pohádkovými motivy

6 Martina Drijverová 10.07.1951 (60 let ) Prozaička, dramatička, scenáristka, autorka knih pro děti a mládež. Pobývala v Paříži,kde na Sorboně studovala Dějiny francouzského umění a zároveň pracovala jako ošetřovatelka v nemocnici. Nyní pracuje jako spisova- telka z povolání.

7 Sísa Kyselá- Pojednává o několika měsících vzájemného soužití dvou malých spolužáků a sousedů zároveň - Jeníkovi Plackovi a Síse Kyselé. Jeník je rošťák, zatímco Sísa je vzorná a poslušná dívka. A proto ji Jeník tolik nenávidí! Bohužel veškerá jeho snaha Sísu nějak zesměšnit je marná.Nakonec se ze Sísy Kyselé a Jeníka Placky stanou skvělí přátelé!

8

9 Vojtěch Steklač 21.10.1945(67 let) Je český překladatel a spisovatel, autor 30 knih, dlouholetý redaktor. V současné době pracuje jako spisovatel z povolání. Ve svých dílech se předsta- vil jako nápaditý vypravěč.

10 Boříkovy lapálie–sbírka povídek-vypráví o partě kluků z pražských Holešovic. Poprvé vyšla v roce 1970 (další vydání 2001,2004) Původně byla ilustrována Vladimírem Renčínem, pozdější vydání ilustroval Adolf Born. Jak jsme udělali ohňostroj-sbírka povídek Jak jsme putovali za dobrodružstvím- sbírka povídek Jak jsme se učili slušně nadávat–sbírka povídek

11

12 Skupina Hlava nehlava Zuby nehty-soubor povídek pro děti od 12 let.Povídky napsalo devět českých autorů, stávajících nebo bývalých studentů Literární akademie. Povídky této knihy jsou prodchnuté jak hrůzou z hmatatelných podnětů, tak děsem z neznámého, neuchopitelného. Každý z autorů přistupuje k tématu strachu jiným způsobem a každý čtenář si přijde na své.

13 Dva z autorů knihy

14 Světoví autoři povídek pro děti a mládež Astrid Lindgrenová 14.11.1907- 28.1.2002 Velmi úspěšná švédská spisovatelka a autorka knih pro děti a mládež. Její knihy byly přeloženy do 70 jazyků ve více než 100 zemích po celém světě.

15 V roce 1958 jí byla udělena Cena Hanse Christiana Andersena, která je považována za nejvyšší možné ocenění autorů dětských knih. Vánoční příběhy-Některá vyprávění jsou čtenářům dobře známá z knížek, které u nás vyšly, takže se opět setkáte s Madynkou, Lottou z Rošťácké uličky i s dětmi z Bullerbynu. V jiných vystupují také Madynka či bullerbynské děti, ovšem jsou to povídky nové, které v původních knížkách nenajdete.

16

17 Otfried Preussler 20.10.1923(88 let) Je známý německý spisovatel. Předkové pocházeli z Krkonoš a Jizerských hor. Stal se učitelem prvního stupně. Kromě toho pracoval jako místní novinář. Nyní se věnuje jen psaní.

18 Malá čarodějnice-Jedná se o fantastickou povídku s komickými prvky, obsahuje dvacet krátkých kapitol,které jsou většinou uzavřenými epizodami. Malá čarodějnice se zúčastní sletu čarodějnic na Bloxbergu, je ale odhalena a musí být potrestána. Seberou jí koště, musí chodit pěšky a být hodná. Učí se čarodějným kouskům. Aby byla dobrou čarodějnicí, nesmí vykonat nic opravdu „zlého“.. Sežene si nové koště a chodí čarovat, vlastně svými čáry pomáhá i trestá.

19 Věří, že před velkou radou bude uznána jako „dobrá čarodějnice“. Ale „dobrou“ čarodějnicí může být jen „zlá čarodějnice“. Proto vše zařídí tak, že při příštím sletu všem čarodějnicím odejme jejich umění a stane se jedinou čarodějnicí na světě, která umí čarovat.

20 Jacqueline Wilson, Darren Shan Zloděj stínů a jiné povídky pro děti-sbírka povídek a básniček pro děti nabízí mladým čtenářům opravdu to nejlepší z nejlepších. V pestré skladbě povídek si každý může najít to své,jsou zde příběhy strašidelné i tklivé,napínavé,vtipné i prostě jenom ze života.

21

22 Otázky: 1.Jaký je děj povídky? 2.Co bývá na jejím konci? 3.Jmenuj českého autora povídek. 4.Jmenuj světového autora povídek. Otázka pro chytré hlavičky: Které z povídek byly zfilmovány?

23 Zápis: -je kratší literární dílo -má jednoduchý děj -vlastnosti hlavního hrdiny nebo hrdinů se nemění -na konci bývá pointa-překvapivý závěr -autoři povídek:1.čeští-Václav Čtvrtek,Stanislav Rudolf Martina Drijverová,Vojtěch Steklač 2.světoví-Astrid Lindgrenová,Otfried Preussler

24  Prameny: http://cs.wikipedia.org/wiki/Astrid_Lindgrenová http://knihy.abz.cz/prodej/zlodej-stinu-a-jine- povidky-pro-deti http://ivyh.wz.cz/cestina/25.docVáclav čtvrtek http://cs.wikipedia.org/wiki/Otfried_Preußler http://cs.wikipedia.org/wiki/Povídka http://malamaturita.estranky.cz/clanky/povidka.ht ml http://knihovnicka.net/autor/913- drijverova.../zivotopis-biografie/

25  Prameny: http://svet-literatury.wz.cz/autori/ctvrtek.htm http://cs.wikipedia.org/wiki/Vojtěch_Steklač http://nekultura.cz/.../19-hororovych-povidek- kterych-se-deti-budou Vše platné k 19.11.2011

26 KONEC


Stáhnout ppt "Mgr. Hana Hoberlová, ZŠ Rajhrad.  Povídka je literární útvar kratšího rozsahu.  Kořeny sahají do dávných dob vypravěčské tradice, ale za dobu vzniku."

Podobné prezentace


Reklamy Google