Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Science fiction & fantasy Prosím nevyrušujte nás během prezentace ! ! !

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Science fiction & fantasy Prosím nevyrušujte nás během prezentace ! ! !"— Transkript prezentace:

1

2 Science fiction & fantasy

3 Prosím nevyrušujte nás během prezentace ! ! !

4 Science fiction Vědeckofantastický žánr nebo též sci-fi a SF (zkratky anglického science fiction) je umělecký žánr, vymezený výskytem spekulativních technologií a přírodních jevů v díle. Děj sci-fi je často zasazen do vesmíru, budoucnosti či alternativní historie.

5 Za zakladatele žánru bývají považováni dva autoři – Jules Verne, pokud jde o technickou sci-fi, a H. G. Wells, který se věnoval spíše vlivu technologií na člověka. H. G. Wells ve svém díle nastolil mnoho témat, z nichž vychází i současná sci-fi (například kontakt s mimozemskými civilizacemi, cesty časem, biotechnologie atp.

6 Pokud jde o kořeny fantaskního žánru, sahají k eposu o Gilgamešovi, Plátonovu Ideálnímu státu a podobným dílům; řada českých fanoušků (kteří se sdružují ve Fandomu) za fantaskní dílo považuje Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Základ české sci-fi položil na sklonku 19. století Karel Pleskač v románu Život na Měsíci (Bellmann 1881).

7 Za skutečný základ sci-fi lze považovat až americký časopis Astounding Stories of Super Science (Ohromující příběhy o supervědě), založený roku 1930, který sehrál klíčovou roli při rozvoji sci-fi.

8

9 Fantasy Fantasy je oblast umění, jak literárního, tak výtvarného i filmového, jež vychází z pohádky a mytologie. Ve fantasy prostředí žijí často nadpřirozená stvoření, například elfové, trpaslíci, hobiti, draci, lykantropové, trollové, upíři, démoni, či víly.

10 Základním kamenem fantasy bývá magie. Tvoří část nadpřirozena fantasy, ať jde skutečně o magii (tedy něco proti zákonům naší fyziky), která působí na okolí. Příběh se nejčastěji odehrává v jiném světě, jehož reálie odpovídají starověku či středověku současná nebo historická fantasy, která se odehrává (alespoň jako) v našem světě.

11 V literatuře se lze setkat s různými definicemi toho, co vlastně fantasy je. V anglické jazykové oblasti se jedná o označení pro veškerou fantastickou literaturu, která není literaturou science fiction. V ČR se pojem vžil spíše v užším významu toho slova, jako dílo, jehož děj se odehrává v imaginárním světě.

12 Historie tohoto žánru bývá nalézána v různých bájích, legendách či rytířských eposech, ale skutečné počátky lze najít až na počátku 20. století. Autory, kteří nejvíce ovlivnili současnou podobu fantasy, jsou zejména Robert E. Howard (hrdinská fantasy) a J. R. R. Tolkien. Fantasy se také poslední dobou dostal, i na filmová plátna. Nejznámější je asi trilogie Lord of the Rings od J. R. R. Tolkiena, kterou zfilmoval Peter Jackson.

13 Děkujeme, že jste si udělali čas pro naši prezentaci.

14 © 2007 by: Jan Nedoma, Michal Tománek

15


Stáhnout ppt "Science fiction & fantasy Prosím nevyrušujte nás během prezentace ! ! !"

Podobné prezentace


Reklamy Google