Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Aleš Sekal. Voda Dobře využitelný a známý zdroj energie. Využívá se pohybová a polohová energie vody. Jedním z nejstarších způsobů využití vodní energie.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Aleš Sekal. Voda Dobře využitelný a známý zdroj energie. Využívá se pohybová a polohová energie vody. Jedním z nejstarších způsobů využití vodní energie."— Transkript prezentace:

1 Aleš Sekal

2 Voda Dobře využitelný a známý zdroj energie. Využívá se pohybová a polohová energie vody. Jedním z nejstarších způsobů využití vodní energie byla vodní kola. Používala se převážně pohybová energie

3 Kaplanova turbína Složení: Oběžné kolo se 4 natáčivými lopatkami. Využití: Na středních spádech pod 30 m. Průtok vody oběžným kolem je rovnoběžný s hřídelí turbíny.

4 Francisova turbína Použití: Střední a vyšší toky. Průtok: Oběžným kolem do obvodu dolů ke hřídeli

5 Peltonova turbína Použití: Největší spády od 100 m do 700 m. Výkon: Soustrojí může dosahovat výkonu až 1000 kW.

6 Vodní díla ČR Vltavská kaskáda Lipno, Orlík, Slapy Dlouhé stráně – největší přečerpávací elektrárna ve střední Evropě. Akumulace vody v horní nádrži je zajištěna v přerušovaném provozu. V době velkého zatížení sítě se horní jezero vypouští a dodává elektrickou energii do sítě.

7 http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:S_vs_kaplan_sch nitt_1_zoom.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:M_vs_francis_sch nitt_1_zoom.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:S_vs_pelton_sch nitt_1_zoom.png


Stáhnout ppt "Aleš Sekal. Voda Dobře využitelný a známý zdroj energie. Využívá se pohybová a polohová energie vody. Jedním z nejstarších způsobů využití vodní energie."

Podobné prezentace


Reklamy Google