Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TIBET střecha rozporuplného světa Dnes s Bradem Pittem!

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TIBET střecha rozporuplného světa Dnes s Bradem Pittem!"— Transkript prezentace:

1 TIBET střecha rozporuplného světa Dnes s Bradem Pittem!

2 Bejvávalo.. Je to historické území v oblasti střední Asie, které je nyní autonomní oblastí Číny. Historickým hl. městem je Lhasa. Duchovní i světský vůdce Tibeťanů je dalajláma (současný 14. dalajláma žije exilu v indické Dharamsale).

3

4 Přírodní podmínky Velmi suché ovzduší – Tibet se nachází ve srážkovém stínu. Pramení zde např. Žlutá řeka, Jang-c'-ťiang, Indus, Brahmaputra, nebo Mekong. Rozkládá se (ve všech smyslech toho slova, ha ha) na Tibetské náhorní plošině s nadmořskou výškou až kolem m.

5

6 Něco historických faktů Do závislosti na Číně se Tibet dostává už ve 13. stol se po pádu císařství se opět zcela osamostatňuje anektován ČLR byla vyhlášena Tibetská Autonomní Oblast v jádru historického Tibetu (zaujímá přibližně polovinu původní rozlohy).

7

8 Území TAO Je 2. největší provincií ČLR. Je nejřidčeji osídlenou oblastí Země. Je dělena na 6 prefektur + oblast Lhasy ( obyvatel) na úrovni prefektury. Prefektury se dále dělí na 71 okresů + okr. město Žikace (druhé největší město, má obyvatel) Je zde kolem 800 osídlených měst a vesnic. Leží zde nejvýše položené město světa Wenzhaun (5100 m.n.m).

9 Lhasa

10

11 Buddhistictý Tibet Tibet je tradiční buddhistickou zemí a jeho kultura je s tímto náboženstvím přísně spjatá. Tibeťané jsou na základě tohoto učení velice mírumilovným a mírným národem. Sféra „tibetského náboženského vlivu“ přesahuje hranice země do Indie, Nepálu a dalších okolních zemí.

12

13 Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho * Od roku 1950 ve funkci dalajlámy, roku 1959 emigruje do Indie. * Narodil se roku 1935 jako 5. ze 16ti dětí chudého farmáře. Ve dvou letech byl rozpoznán jako dalajláma. *V roce 1989 mu byla udělena Nobelova cena míru.

14

15

16 Palác Potála – sídlo dalajlámy

17 Tibetština Patří do tibetsko-barmské jazykové skupiny. Používá vlastní písmo, které vytvořil učenec Thönmi Sambhóta v 7. století na základě indického písma dévanágarí. Má velké množství hovorových dialektů. Tibetská abeceda má 30 písmenek (mezinárodní 26, česká 42) označujících pouze souhlásky. Hovoří jí 6 mil mluvčí v Tibetu mimo Tibet. Do latinky je převáděna např. na základě Wylieho transliterační schématu (do češtiny Josef Kolmaš)

18 Kameny s motlitbami z kláštera McLeod Ganj (Indie).

19 Se Mu Dong Du Ra Tong

20 Tibet, mír a vůbec V současné době probíhají každoročně po celém světě demonstrace za práva Tibeťanů. 10. března je vyhlášen Den solidarity s Tibetem (jsou vyvěšovány Tibetské vlajky). Naděje na změnu situace je mizivá z mnoha důvodů.

21

22

23 Sedm let v Tibetu Film o situaci v Tibetu v letech po 2. světové válce až po čínskou anexi založený za životním příběhu rakouského horolezce Heindricha Harrera. V hlavní roli Brad!


Stáhnout ppt "TIBET střecha rozporuplného světa Dnes s Bradem Pittem!"

Podobné prezentace


Reklamy Google