Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Markéta Hubáčková SVATOPLUK I.. Vládl v letech 871-897 Třetí a nejvýznamnější panovník Velkomoravské říše Pocházel z dynastie Mojmírovců. V roce 886 byl.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Markéta Hubáčková SVATOPLUK I.. Vládl v letech 871-897 Třetí a nejvýznamnější panovník Velkomoravské říše Pocházel z dynastie Mojmírovců. V roce 886 byl."— Transkript prezentace:

1 Markéta Hubáčková SVATOPLUK I.

2 Vládl v letech 871-897 Třetí a nejvýznamnější panovník Velkomoravské říše Pocházel z dynastie Mojmírovců. V roce 886 byl Svatopluk pokřtěn věrozvěstem Cyrilem Rozšířil území Velké Moravy

3 Za vlády Svatopluka I. se Velká Morava stala evropskou velmocí. Součástí Velkomoravské říše byly také Čechy a Slovensko.

4 Tři pruty Svatoplukovy (pověst) Kníže Svatopluk měl tři syny. Když umíral, rozdělil svou zemi na tři díly a třem svým synům zanechal po jedné části. Prvního ustanovil velkým (hlavním) vladařem, ostatní dva podřídil svrchovanosti prvního syna. Napomínal je pak, aby jeden proti druhému nečinili rozbroje, a ukázal jim takový příklad: Vzal a svázal tři pruty a podal je prvnímu synovi, aby je zlomil. Když tomu nestačily síly, dal je opět druhému a podobně i třetímu. Potom rozdělil ty tři pruty a dal je třem po jednom. Oni je vzali a na příkaz, aby je zlomili, ihned je přelomili. A tímto příkladem je napomenul a pravil: "Vidíte, synové moji, že zůstanete-li spolu v lásce a svornosti, nikdy vás vaši nepřátelé nepřemohou. Pokud budete odpírat nejstaršímu bratrovi, nejen mezi sebou se budete hubiti, nýbrž podlehnete i nepřátelským sousedům, kteří vaše knížectví vyvrátí a zahubí.„ Bohužel se bratři po roce rozhádali a dopadlo s nimi tak, jak otec jejich předvídal.

5

6  Děkuji za pozornost 


Stáhnout ppt "Markéta Hubáčková SVATOPLUK I.. Vládl v letech 871-897 Třetí a nejvýznamnější panovník Velkomoravské říše Pocházel z dynastie Mojmírovců. V roce 886 byl."

Podobné prezentace


Reklamy Google