Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Čurnová, Hojdarová, Poláková, Robenhauptová. Je rozšiřování již vzniklých pouští NEBO degradace půdy v suchých a polosuchých oblastech vytrácejí živiny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Čurnová, Hojdarová, Poláková, Robenhauptová. Je rozšiřování již vzniklých pouští NEBO degradace půdy v suchých a polosuchých oblastech vytrácejí živiny."— Transkript prezentace:

1 Čurnová, Hojdarová, Poláková, Robenhauptová

2 Je rozšiřování již vzniklých pouští NEBO degradace půdy v suchých a polosuchých oblastech vytrácejí živiny → není možný život Příčiny: Příčinou vzniku pouští nejsou jen klimatické změny ale zejména člověk a jeho nešetrné zacházení s přírodními zdroji, odlesňování, vykořisťování přírodních zdrojů, to vše urychluje postup pouště NEJVÍCE POSTIŽENÉ OBLASTI Čína, Nové Mexiko (USA), oblast Sahel (Afrika), Austrálie (nejsušší světadíl), jižní Afrika (Kalahari), jih Jižní Ameriky Pouště zabírají 28.5 % povrchu pevniny (včetně polárních pouští), tedy 42 milionů km2 šířením pouští je ohroženo 29% pevniny

3

4 Nejznámějším příkladem desertifikace je oblast Sahel, vytvářející souvislý pruh území napříč africkým kontinentem, který zahrnuje země: Senegal, Gambii, Mauritánii, Niger, Mali, Burkinu, Čad a zasahuje do Súdánu, Etiopie a Somálska.

5

6 Dítě trpící nedostatkem vody a hladem žijící v Sahelu

7  pokles hladiny pozemních vod → ohrožení rostlin, živočichů  snížení produkce potravin → hladomor  půda se zasoluje → rychleji eroduje  migrace obyvatel (opouštějí takto postižená místa)  pokles ekonomiky (mínus 42 miliard dolarů ročně)

8 Následkům desertifikace čelí více než miliarda lidí ve 100 zemích světa

9  Aridní- Pouštní step. Má rozlohu 33 miliónů km 2. Přílišné spásání vegetace a vypalování lesů  eroze půdy  desertifikace  Semiaridní- Území zarůstající nepoživatelnými rostlinami, důvodem bývá také přílišné spásání

10

11  pěstování rostlin, které nenarušují hladinu živin v půdě (fazole, datle, len, kiwi…)  úpravy terénu proti erozím (zavlažování, terasování – čajové plantáže v Číně)

12

13  Diskutuje se o vybudovaní zelených hrází (finančně náročné)- stromy a lesní valy které by měly šíření pouště zabránit, Izraelci vysazují kaktusy ktere mají velmi malou spotřebu vody, Egypťané zase přemýšlí o zavlažovacích kanálech.  Je také důležité, aby byli rolníci vyškoleni a uměli s půdou správně zacházet  vznikají Národní akční programy, které rolníky školí

14


Stáhnout ppt "Čurnová, Hojdarová, Poláková, Robenhauptová. Je rozšiřování již vzniklých pouští NEBO degradace půdy v suchých a polosuchých oblastech vytrácejí živiny."

Podobné prezentace


Reklamy Google