Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Péče o novorozence po operaci rozštěpové vady obličeje

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Péče o novorozence po operaci rozštěpové vady obličeje"— Transkript prezentace:

1 Péče o novorozence po operaci rozštěpové vady obličeje
L. Pecková, V. Hyksová FN Brno, II. DK, odd. 56

2 Únor 2005 – první časná operace rozštěpu rtu v České republice Dr
Únor 2005 – první časná operace rozštěpu rtu v České republice Dr. Vokurková Klinika plastické a rekonstrukční chirurgie FN Brno

3 Rozštěpové vady obličeje patří mezi vrozené vývojové vady známé od starověku. Vzhledem k tomu, že postihují obličej, byly vždy obtížně snášeny jak rodinou, tak jejím okolím. Přes veškeré výzkumy a prevenci zatím rozštěpových vad neubývá. Ve střední Evropě se rodí jeden postižený jedinec na 700 zdravých dětí.

4 K postižení plodu dochází v prvních týdnech gravidity a svou úlohu zde sehrává dědičnost, zevní vlivy prostředí, výživa, zdravotní stav matky v prvním trimestru, virové infekce a mnoho dalších dílčích faktorů.

5 Rozštěpy jsou typické a atypické ( vzácné ) : Typické:
A. rozštěp rtu, patra a čelisti – jedno i oboustranný ( častější u chlapců) Typické: B. rozštěp patra izolovaný ( častější u dívek) Rozštěpy také mají různý stupeň postižení od mikroforem, přes formy naznačené, neúplné a úplné.

6 Rozštěpy způsobují: A) poruchy příjmu potravy Porucha sání
Porucha polykání Regurgitace potravy B) Opakované aspirace potravy Laryngitidy Pneumonie Otitidy Tracheobronchitidy

7 Neonatální operace rtu zejména u dětí s velmi širokými celkovými rozštěpy má pozitivní vliv na celkovou psychickou pohodu rodiny. U novorozence přispívá k časnému zahájení přirozené výživy a je sníženo riziko infekcí HCD. Operace je možná již v prvních dnech života, kdy je dobrá hojivost a jizvy zůstávají minimální. Důvodem je přetrvávající vysoká hladina kyseliny hyaluronové ve tkáních, která během druhého týdne života klesá na trvalou celoživotní hodnotu.

8 V první fázi byla brněnská novorozenecká oddělení informována přímo Dr
V první fázi byla brněnská novorozenecká oddělení informována přímo Dr. Vokurkovou. Plastického chirurga zpočátku často kontaktovali sami rodiče postižených dětí z celé republiky, kteří získávají informace na webových stránkách a v internetových diskuzích. Dále byly informace o nové možnosti operace rozeslány formou dopisů na jednotlivá novorozenecká oddělení na Moravě. Pro Čechy se začíná s operacemi ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze.

9 V současné době novorozenecká oddělení kontaktují naše lékaře a ti následně domluví termín operace s plastickým chirurgem a anesteziologem. Děti jsou přijímány přímo z porodnic nebo již propuštěné z domu.

10 Předoperační příprava
Příjem pacienta nejčastěji den před operací Laboratoř: biochemické vyš.+KO Anesteziolog ordinuje premedikaci a čas posledního podání stravy

11 Pooperační péče Dítě je zaintubované, tlumené Nutný klid
Fixace končetin v případě potřeby

12 Pooperační péče 1. den sterilní krytí rány, sledujeme krvácení
Od 2. dne ošetřujeme O-Septonex ung. Nosní dírky jemně vytíráme vazelínou Deformovaný nos formujeme pomocí silikonových nostril

13 Pooperační péče 1. den parenterální výživa
Od 2. dne enterální výživa sondou Zajišťovací dávka ATB Šetrné odsávání dýchacích cest

14 Pooperační péče 10. den plastický chirurg vytahuje stehy
Pokračujeme v ošetřování rtu O-Septonexem

15 Pooperační péče Krmení Savička Habermanův dudlík Kojení

16 Statistika Operace prováděny od února 2005
Celkem: 21 dětí – 20 chlapců, 1 dívka Jednostranný kompletní rozštěp – 9 dětí Oboustranný kompletní rozštěp – 6 dětí Rozštěp rtu + čelisti – 1 dítě Rozštěp rtu – 5 dětí

17 Závěr Léčba pacienta s rozštěpovou vadou je mnohoetapová a dlouhodobá.
Na léčbě se podílí tým odborníků: plastický chirurg, ortodont, foniatr, pediatr, psycholog, logoped, anesteziolog, genetik. Nedílnou součástí léčby je spolupráce rodičů.

18 Děkujeme za pozornost ! 2.den 1.den 6 měsíců 8.den


Stáhnout ppt "Péče o novorozence po operaci rozštěpové vady obličeje"

Podobné prezentace


Reklamy Google