Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Základy společenských.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Základy společenských."— Transkript prezentace:

1 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Základy společenských věd Ročník: III. Téma: Filosofie a náboženství Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_24 Datum: 19.3.2013 Anotace: Hinduismus – vznik, vývoj a charakteristika Obor: 65-42-M/02 Cestovní ruch

2 HINDUISMUS Hinduismus se vyvinul na území Indie z původního náboženství Indoevropanů, kteří do Indie přišli mezi lety 2000 – 1200 př.Kr. Pravlastí Indoevropanů bylo území dnešní Ukrajiny. Indoevropané byli skvělí válečníci a rychle se přesunovali díky koním a vozům.

3 Struktura indické společnosti Pro indoevropské národy je typická trojčlenná ideologie, na jejímž základě se dělí společnost na kněží, válečníky a pracující. Indická společnost je dodnes rozdělena do kast: BRÁHMANI - kněží KŠATRIOVÉ - válečníci VAJŠOVÉ - zemědělci, řemeslníci a obchodníci ŠÚDROVÉ – nedotknutelní (Nejnižší vrstva, jsou jim vyhrazeny podřadné práce a žijí odděleně.)

4 Hlavní hinduističtí bohové VIŠNU je k lidem laskavý, síla držící vesmír, umožňuje život. ŠIVA má démonickou povahu, obývá pustiny, nepřítel lidí. Odnímá život, aby opět mohl vzniknout nový. KÁLÍ je vládkyní času a změny, spojená se smrtí a zánikem.

5 UPANIŠADY V letech 750 – 500 př. Kr. je nově formulováno učení hinduismu. Vznikají základní pojmy víry, které jsou platné dodnes: BRAHMA je neměnný řád světa, tvůrčí princip bytí. ÁTMAN je projev brahma v člověku – věčná duše. KARMAN je založen na principu příčiny a následku, naše skutky rozhodují o budoucnosti. SANSÁRA – koloběh převtělování, duše člověka se po smrti stále znovu převtěluje do různých forem bytí. MÓKŠA – vysvobození z koloběhu převtělování, splynutí átman s brahma, vykoupení a cíl.

6 JÓGA Meditační a asketická technika. Potlačení stavů vědomí. Hlavní technikou je soustředění na jeden bod – může jím být fyzický předmět nebo i myšlenka. Jógín sedí v předepsané pozici, v jógínském sedu. Dechová cvičení – pravidelný dech se zpomaluje, stav na hranici bdění a spánku. Cílem je osvobození od předmětů vnějšího světa. Pokročilý jógín dosáhne stavu samádhi – získává nadpřirozené schopnosti, stav prvotní nerozlišenosti. Mandala Jógínská pozice

7 BHAGAVADGÍTA Součást eposu Mahábhárata – nejdelší básně na světě. Mahábhárata obsahuje 110 000 dvojverší a vznikla mezi 4. stol. př. Kr. a 4. stol. po Kr. BHAGAVADGÍTA, Zpěv vznešeného, je nejdůležitějším spisem hinduismu. Bůh Kršna zde zjevuje v předvečer bitvy Ardžunovi tři cesty k vysvobození: DŽŇÁNA MARGA – cesta poznání KARMA MARGA – cesta činů BHAKTI MARGA – cesta lásky

8 ZDROJE: http://dnghu.org/indoeuropean/indogermanisch.htm http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pyramid_of_Caste_system_in_India.png http://www.kriyayoga.8m.net/Grahamsville%20Brahmanoor%20Kali%20Temple.htm http://www.jogin.cz/Siva-nejvyssi-duchovni-mistr-a-zjevitel-uceni-jogy-na-Zemi/ http://www.buddhismus.cz/obrazky/mandala-2.html http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Krishna_and_Arjun_on_the_chariot,_Mahabharata,_1 8th-19th_century,_India.jpg


Stáhnout ppt "Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Základy společenských."

Podobné prezentace


Reklamy Google