Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Východní náboženství Petr Machala. Východní náboženství Dokážete říct z čeho vychází východní náboženství? Víte, kde tito mniši nachází svou sílu?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Východní náboženství Petr Machala. Východní náboženství Dokážete říct z čeho vychází východní náboženství? Víte, kde tito mniši nachází svou sílu?"— Transkript prezentace:

1 Východní náboženství Petr Machala

2 Východní náboženství Dokážete říct z čeho vychází východní náboženství? Víte, kde tito mniši nachází svou sílu?

3 Hlavní znaky východního myšlení sepětí s přírodou smysl pro rovnováhu, harmonii vše je stejně důležité je spjato s každodenním životem

4 HINDUISMUS vznik v Indii

5 Árjové příchod v polovině 2. tisíciletí př.n.l. vytvořili první literární památky – védy Učenec Šankara

6 rozdělili obyvatelstvo na kasty (varny) 1. Brahmáni (kněží) 2. Kšatrijové (vládci a vojáci) 3. Vajšjové (svobodné obyvatelstvo) 4. Šúdrové (podrobené obyvatelstvo)

7 Brahma princip, jenž všechno řídí, je prazákladem všech věcí Brahma v naší duši – átman abychom dosáhli poznání, musíme se oprostit od vazeb na vnější svět smyslový svět je utrpení, spása spočívá v askezi hlavní bohové – Brahma – Višnu - Šiva

8 Co jsme si zapamatovali? 1)Kde se nachází kolébka hinduismu? 2)Z jakého náboženství vznikl? 3)Co jsou to kasty? 4)Dokážeš stručně vysvětlit základy hinduismu?

9 Buddhismus zakladatelem byl princ Siddhárta Guatama Buddha Buddha = osvícený

10 Siddhárta si uvědomil příčinu lidského utrpení Hlásal čtyři pravdy: 1.veškerý život je utrpení (jsme neklidní) 2.příčina utrpění spočívá v lidské touze (něco chceme) 3. zbavit se utrpení znamená překonat touhu (vše světské je pomíjivé)

11 k vysvobození z utrpení vede osmidílná cesta – dosažení blaženosti (lidská duše se nepřevtěluje, ale rozplyne se v nirváně) nirvány nedosáhneme askezí, ale POZNÁNÍM

12 mravní kodex buddhismu: Nezabíjej živé Neber, co ti nedávají Nemluv nepravdu Nepij opojné nápoje Nebuď necudný

13 Co jsme si zapamatovali? 1)Vyjmenuj co nejvíce společných znaků buddhismu a hinduismu? 2)Hlavní 4 pravdy buddhismu zní: a)……………………………………………….. b)……………………………………………….. c)………………………………………………... d)………………………………………………...

14 3) Dokážeš vysvětlit aspoň 2 zásady mravního kodexu buddhismu?

15 Moc všem děkuji, pro dnešek je to všechno.


Stáhnout ppt "Východní náboženství Petr Machala. Východní náboženství Dokážete říct z čeho vychází východní náboženství? Víte, kde tito mniši nachází svou sílu?"

Podobné prezentace


Reklamy Google