Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PŘEDNÁŠKA 6 MRAR – Radiolokační a radionavigační systémy Jiří Šebesta Ústav radioelektroniky FEKT VUT v Brně 20.10.2014.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PŘEDNÁŠKA 6 MRAR – Radiolokační a radionavigační systémy Jiří Šebesta Ústav radioelektroniky FEKT VUT v Brně 20.10.2014."— Transkript prezentace:

1 PŘEDNÁŠKA 6 MRAR – Radiolokační a radionavigační systémy Jiří Šebesta Ústav radioelektroniky FEKT VUT v Brně 20.10.2014

2 strana 2 MRAR: PŘEDNÁŠKA 6.  Bistatické a multistatické radary  Pasivní radiolokace

3 strana 3  Monostatický radar – jeden RX/TX systém  Bistatický radar – vysílač a přijímač rozdělen = poloaktivní radar MRAR-P6: Bistat. a multistat. radary (1/10)  Hustota vyzářené energie v prostoru cíle:

4 strana 4 MRAR-P6: Bistat. a multistat. radary (2/10)  Výkon sekundárního záření (odrazná plocha je dána odrazivými vlastnostmi cíle pro směr příchodu elmag. vlny od vysílače a odrazu k přijímači):

5 strana 5 MRAR-P6: Bistat. a multistat. radary (3/10)  Hustota odražené energie v oblasti přijímací antény radaru:  Výkon odraženého signálu na výstupu antény na přijímací straně:

6 strana 6 MRAR-P6: Bistat. a multistat. radary (4/10) Příklad 15: ---------------------------------------------------------------------------------------------------------- Určete přijatý výkon pro monostatický primární radar na vlnové délce 3 cm s výkonem 100 kW pro cíl ve vzdálenosti 150 km, přičemž anténa má zisk 40 dB a uvažované cíle mají efektivní odraznou plochu 100 m 2. Určete požadovaný výkon pro stejný případ s bistatickým uspořádáním, pro cíl ve vzdálenosti 150 km od vysílače a 50 km od přijímače. Neuvažujte polarizační ztráty. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

7 strana 7 MRAR-P6: Bistat. a multistat. radary (5/10)  Konstantní SNR pro cíle na Cassiniho oválech kde e je faktor elipticity r 1 je vzdálenost mezi cílem a vysílačem r 2 je vzdálenost mezi cílem a přijímačem a je základna, tj. vzdálenost me- zi vysílačem a přijímačem  Lepší energetická bilance než u monostatického radaru  Přijímací strana je rádiově neaktivní (utajení)

8 strana 8 MRAR-P6: Bistat. a multistat. radary (6/10)  Multistatický radar – více TX (může to být i nezávislý systém) a více RX  Jako vysílače mohou být využity vysílače pro jiné účely (komerční služby, BTS, televizní vysílače apod.) – pasivní systém

9 strana 9 MRAR-P6: Bistat. a multistat. radary (7/10)  Směroměrný systém – Theta – theta, nebo AOA (Angle of Arrival)  Je třeba znát jak směr svazku vysílače, tak i přijímače.  Pro 2D určení polohy možno použít dva přijímače a definovat jejich směry svazků, vysílač pak může být nezávislý, všesměrový.  Přijímací antény musí mít úzký svazek vyzařovací charakteristiky.

10 strana 10 MRAR-P6: Bistat. a multistat. radary (8/10)  Eliptické měření  Po určení úhlů, přechází řešení na směroměrné  Pro n-tý smě- rový kosinus platí:

11 strana 11 MRAR-P6: Bistat. a multistat. radary (9/10) Příklad 16: ---------------------------------------------------------------------------------------------------------- Určete úhel příjmu pro bistatický radar, je-li základna 150 km, vzdálenost od vysílače k cíli 125 km a od cíle k přijímači 30 km. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

12 strana 12 MRAR-P6: Bistat. a multistat. radary (10/10)  Hyperbolická měření – TDOA (Time Difference of Arrival)  Není potřeba znát polohu vysílače, přijímací stanice jsou synchronizovány nebo je zajištěn komunikační spoj mezi stanicemi s definovaným zpožděním přenosu.

13 strana 13  Pasivní radar je vždy založen na multistatickém přístupu MRAR-P6: Pasivní radar (1/6)  Směroměrný systém (Kopáč 1959, Borap) – měření směru příchodu signálu AOA z min. dvou stanic – interferometrické metody měření – anténní pole  Časoměrný systém (Tamara, Vera)  TDOA – měření časového rozdílu příchodu signálu – více TX + jeden RX nebo jeden TX + více RX nebo více TX + více RX

14 strana 14 MRAR-P6: Pasivní radar (2/6)  Více TX (nezávislé – např. TV vysílač) + jeden RX, který vyhodnocuje jak zpoždění signálů od cíle, tak i od vlastních vysílačů  PCL systémy = Passive Coherent Location  Nevýhodou jsou ne- optimální autokore- lační vlastnosti vysí- laných signálů, mož- nost instalace vlast- ních vysílačů

15 strana 15 MRAR-P6: Pasivní radar (3/6)  Jeden TX (nepřítel) + 4 x RX = 3D TDOA (inverzní princip k GPS)

16 strana 16 MRAR-P6: Pasivní radar (4/6) VĚRA  Dosah systému je 400 až 500km v úhlovém sektoru větším než 120°C.  Typické rozmístění bočních stanic je 15 až 40 km od centrální stanice.  Ověřená stacionární přesnost měření ve vzdálenosti kolem 100 km je u systému VĚRA řádově desítky metrů a prostorově závisí na poloze letounu.  Přesnost určení barometrické výšky je 30m.  Nynější programové vybavení umožňuje sledovat až 300 letounů současně.

17 strana 17 MRAR-P6: Pasivní radar (5/6) VĚRA-A  Dokáže pokrýt celé území ČR.  Určena pouze pro sledování provozu pro civilní účely  Komunikace mezi stanicemi není širokopásmová (pracuje na f = 1090 MHz). VĚRA-S/M  Na rozdíl od verze A dokáže díky analýze přijímaného signálu určit typ objektu a jeho funkční režim.  Komunikace mezi stanicemi je širokopásmová (f = 1 GHz až 18 GHz).

18 strana 18 MRAR-P6: Pasivní radar (6/6)  Mobilní RX stanice VĚRA

19 strana 19 Děkuji za vaši pozornost Tatra s výsuvným anténním systémem Tamary


Stáhnout ppt "PŘEDNÁŠKA 6 MRAR – Radiolokační a radionavigační systémy Jiří Šebesta Ústav radioelektroniky FEKT VUT v Brně 20.10.2014."

Podobné prezentace


Reklamy Google