Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Elektronické zabezpečení bytů a domů

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Elektronické zabezpečení bytů a domů"— Transkript prezentace:

1 Elektronické zabezpečení bytů a domů
zpracoval: Tomáš Petřík MU PdF

2 EZS-elektronické zabezpečovací systémy
EZS jsou významným pomocníkem při ochraně majetku. Hlavní funkcí EZS je vyhlášení poplachu v případě napadení střeženého prostoru, požáru nebo úniku plynu. Zabezpečovací systém je řízen ústřednou, ta shromažďuje a vyhodnocuje informace z jednotlivých detektorů. Při vyhlášení poplachu se aktivují sirény vně i uvnitř objektu, případně je zvoleným způsobem (po telefonu nebo internetu) o situaci vyrozuměn majitel. Ovládání celého systému je pomocí jednoduché klávesnice, případně bezdrátové klíčenky. Základem elektronického zabezpečovacího systému jsou pohybové (prostorové) detektory, reagující na změny v v infračerveném záření ve svém zorném poli.

3 Přenos signálu od čidla do ústředny
probíhá dvojím způsobem: 1.pomocí drátových rozvodů, kdy je každé čidlo spojeno odpovídajícím kabelem s ústřednou 2.pomocí bezdrátového přenosu informace, kdy čidla komunikují s ústřednou pomocí radiového signálu  Obě z uvedených variant mají své výhody i nevýhody.

4 1.Pomocí drátových rozvodů
Tato varianta má nižší pořizovací náklady na jednotlivé prvky systému. Jsou větší nároky na instalaci rozvodů (kabely, lišty, sekání drážek, oprava omítek). Nároky na údržbu jsou menší. Tento systém je vhodný při rekonstrukci objektu, nebo do novostaveb, kdy je možné uložit rozvody pod omítku. PŘEDNOSTI klasických zabezpečovacích systémů tyto alarmy jsou většinou levnější než bezdrátové alarmy (pokud se nepočítá instalační materiál a práce) a lze většinou kombinovat komponenty několika výrobců v jedné instalaci. Není nutné měnit baterie ve snímačích, je však potřebné provádět preventivní prohlídky systému.

5 2.Pomocí bezdrátového přenosu
U bezdrátové varianty je cena jednotlivých prvků vyšší než u drátové varianty, ale odpadá montáž rozvodů, která mnohdy zabere větší část času montáže celého systému. Menší nevýhodou je nutnost přibližně jednou do roka vyměnit baterie ve všech čidlech. Systém je vhodný všude tam, kde nechceme zasahovat do interiéru. PŘEDNOSTI bezdrátových zabezpečovacích systémů samotná instalace je velmi čistá (s minimem vrtání a sekání) a rychlá. Výsledný vzhled interiéru není potom ani narušen instalačními lištami. Bezdrátové alarmy jsou velice rychle rozšiřitelné a lze je i jednoduše odinstalovat (pokud se třeba stěhujete). Samotestující funkce všech součástí systému upozorní na případnou poruchu nebo potřebu výměny baterií.

6 Základní celky EZS PLÁŠŤOVÁ OCHRANA
- K tomuto účelu se používají magnetické kontakty instalované na okna a dveře, které tvoří možné přístupové cesty do objektu. Cena magnetických kontaktů na okna a dveře je minimální. Magnetické kontakty střeží pouze otevření uvedených oken a dveří. Pro případ rozbití skla se instalují akustické detektory rozbití skla. Kombinace uvedených magnetických snímačů a detektorů rozbití skla je vhodná pouze tam, kde uživatel požaduje určitý stupeň zabezpečení a přitom se chce v uvedených prostorách pohybovat. magnetické kontakty detektory tříštění skla

7 PROSTOROVÉ STŘEŽENÍ - K tomuto účelu jsou prostory osazeny infra pasivními detektory PIR, které střeží vnitřní prostor objektu. Detektory mají záběr min. 90° a proto ve většině případů stačí osazení jednoho kusu detektoru do místnosti. Toto osazení je nejvyužívanější u rodinných objektů a to z důvodu jednoduchosti a ceny. Je nutno si však uvědomit, že infra detektory, lze použít pouze v prostorách, kde nedochází k výkyvům teplot nebo průvanu. V takovýchto prostorách je nutno z hlediska možnosti výskytu tzv. falešných poplachů použít tzv. duálních detektorů a to MW+PIR. Tyto detektory jsou vybaveny v jednom pouzdře dvěma systémy a jsou imunní vůči teplotním změnám. Tento druh detektorů je však samozřejmě cenově náročnější. detekce 360° polohovatelné PIR se sirénou a reflektorem

8 ÚSTŘEDNY - Mozkem každého alarmu je ústředna. Ta vyhodnocuje veškeré signály ze snímačů a ovládacích zařízení a na základě její analýzy a v souladu s naprogramováním rozhoduje o vyhlášení poplachu. Ústředny pro alarmy se dodávají ve více provedeních - drátové, bezdrátové nebo jako hybridní stavebnicový systém.

9 Klávesnice, sirény, kamery, komunikátory, detektory kouře a plynu..
A dále.. Klávesnice, sirény, kamery, komunikátory, detektory kouře a plynu.. klávesnice vnitřní siréna vnější siréna Pager (komunikátor) detektor plynu detektor kouře kamera

10 Příklad zabezpečení obytného prostoru

11 Možnosti kamerového systému
Kamery umístěné na domě nebo v něm jsou připojeny k řídícímu počítači. Obraz z kamer, případně jeho záznam je možné sledovat na řídícím počítači nebo prostřednictvím internetu kdekoli na světě. Tento přístup je chráněný heslem.

12 Ze statistik plyne, že ke vloupáním dochází nejčastěji mezi hodinou a dále především o víkendech. podle způsobů vniknutí do objektů vyplývá, že pachatelé vnikají do objektů zejména: dveřmi (asi 48 %)    - hlavními dveřmi (asi 33 %)    - dveřmi z chodby (asi 9 %)    - zadními dveřmi (asi 6 %) okny (asi 37 %)

13 Preventivní rady k zabezpečení bytu nebo domu
Zbytečně neupozorňujte okolí na to, že odjíždíte pryč. Požádejte důvěryhodnou osobu, aby Vám kontrolovala Váš byt nebo dům. Nenechávejte na dveřích vzkazy o své nepřítomnosti. Neschovávejte klíče od bytu či domu pod rohožku. Využívejte elektronická zařízení, která se v nepravidelných časech zapínají. Cenné věci nenechávejte v domě na jednom místě. Kolem domu nenechávejte volně ležet žebřík a různá nářadí. Zajistěte si osobu, která Vám bude vybírat Vaší poštovní schránku. Řádně uzamkněte a zavřete všechna okna a dveře Vybavte objekt zabezpečovacím zařízením.

14 Zdroje: www.zabezpecovaci-systemy.biz www.fass.cz


Stáhnout ppt "Elektronické zabezpečení bytů a domů"

Podobné prezentace


Reklamy Google