Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

textový editor slouží ke zpracování textu mezi nejpoužívanější textové editory u nás patří WORD, WORD PERFECT, AMI PRO a český Text602 textové editory.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "textový editor slouží ke zpracování textu mezi nejpoužívanější textové editory u nás patří WORD, WORD PERFECT, AMI PRO a český Text602 textové editory."— Transkript prezentace:

1

2 textový editor slouží ke zpracování textu mezi nejpoužívanější textové editory u nás patří WORD, WORD PERFECT, AMI PRO a český Text602 textové editory umožňují manipulovat s textem na úrovni opravování, mazání, přepisování, kopírování, hledání a nahrazování textu, ukládání a otvírání souborů textový editor dokáže manipulovat kromě textu i s tabulkami, obrázky dalšími funkcemi je např: automatické vytváření obsahu, či kontrola pravopisu

3 Ze souboru: pokud máme na svém počítači v souborech připravené obrázky, můžeme je do dokumentu vložit tímto způsobem:  zvolíme nabídku Vložit → Obrázek →Ze souboru…, v dialogovém okně upřesníme název disku a složky a nakonec vybereme soubor, ve kterém je obrázek uložen Z internetu:  na obrázek klikneme pravým tlačítkem myši, z lokální nabídky vybereme příkaz Uložit obrázek jako… a v dialogovém okně zvolíme disk, složku a buď ponecháme původní, nebo napíšeme nové jméno souboru, do kterého má být obrázek uložen (při přejmenování souboru však nesmíme změnit jeho příponu!). obrázek z internetu můžeme do dokumentu vložit také pomocí schránky (na obrázek klikneme pravým tlačítkem myši a zvolíme příkaz Kopírovat)

4 textové pole je rámeček, který lze umístit na libovolné místo dokumentu může obsahovat libovolný text  vloží se příkazem Vložit/Textové pole (je nutno být ve stránkovém zobrazení) formát textového pole se mění např. z místní nabídky Formát textového pole můžeme měnit: Výplň, čáru, barvy … Velikost Umístění na stránce -pozici na stránce určujeme vzhledem ke sloupci, okraji, stránce, odstavci (volba Přesouvat objekt s textem znamená, že se textové pole bude posouvat v závislosti na tom, jak se bude posouvat odstavec, ke kterému je pole ukotveno)

5 textové editory se neomezují pouze na samotnou tvorbu tabulek, ale i na jejich rozsáhlou grafickou úpravu v tabulkách lze volit typy čar, barvy pozadí, velikosti buněk, zarovnání pro každou buňku zvlášť apod. 1) V hlavní nabídce Wordu klepněte na položku Tabulka. 2) V otevřené podnabídce zvolte položku Vložit. 3) Zobrazí se další podnabídka, v ní klepněte na první položku shora-Tabulka.

6 4) Word zobrazí okno s nabídkou parametrů pro vytvoření nové tabulky. Nejdůležitějšími prvky jsou zde Počet sloupců a Počet řádků. Doplňte do dialogů požadovaný počet sloupců a řádků budoucí tabulky. 5)Nyní je již možné klepnout na OK a tabulka bude vytvořena.

7 použijeme příkazy z nabídek Formát → Písmo…, Formát → Odstavec…, Formát → Ohraničení a stínování (k těmto nabídkám se též dostaneme, klikneme-li pravým tlačítkem myši na vybrané části tabulky, které chceme upravovat.) v tabulce můžeme obsah buňky zarovnat také svisle – buď pomocí nabídky Tabulka → Vlastnosti tabulky → Buňka, nebo klikneme-li pravým tlačítkem myši na vybrané části tabulky a zvolíme položku Zarovnání buněk pro formátování tabulky můžeme také použít příkaz Tabulka → Automatický formát tabulky…, případně kombinovat automatické a ruční formátování.

8 hypertextový odkaz umožňuje propojit vzájemně dokumenty na internetu uživatel se pouhým kliknutím přenese na zvolenou stránku, kterou může být dokument na internetu (stránka, obrázek…) e-mailová adresu jiné místo v tomto dokumentu Vložit-> Hypertextový odkaz (Ctrl+K) Na odkaz Ctrl+klik nebo Ctrl+dvojklik -> přesměrování. Vytvoření odkazu: Odkaz lze také vytvořit přetažením:

9 běžná práce s textovým editorem spočívá v častém vytváření dokumentů, které se navzájem velmi podobají ( potvrzení o návštěvě školy, povolení prodeje atd.) aby uživatel nemusel vždy vytvářet celý dokument znovu od začátku, může využít šablonu a text pouze doplnit nebo lehce upravit Šablona může obsahovat: předdefinované texty, obrázky, grafiku styly odstavců nastavený formát stránky, záhlaví, zápatí makra (posloupnosti příkazů)

10 vytvoříme standardní dokument vytvoříme datový soubor, nebo určíme odkud budeme data čerpat vložíme potřebná slučovací pole dokument sloučíme s naší „databází“ Vytvoříme text, zvolíme nabídku Nástroje -> Hromadná korespondence

11


Stáhnout ppt "textový editor slouží ke zpracování textu mezi nejpoužívanější textové editory u nás patří WORD, WORD PERFECT, AMI PRO a český Text602 textové editory."

Podobné prezentace


Reklamy Google