Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

A wish clause I wish + past simple. Put the verbs in the correct form I wish I …………… French. (speak) I wish I …………… a house in the country. (have) I wish.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "A wish clause I wish + past simple. Put the verbs in the correct form I wish I …………… French. (speak) I wish I …………… a house in the country. (have) I wish."— Transkript prezentace:

1 A wish clause I wish + past simple

2 Put the verbs in the correct form I wish I …………… French. (speak) I wish I …………… a house in the country. (have) I wish you ………… here with me. (be) I wish my parents ……………me more pocket money. (give) I wish I ………………… swim. (can) I wish I ………………… from hay fever. (not suffer) I wish my friends ……………. me more often. (visit) I wish I ……………………….work at weekends. (not have to) I wish people in my village ………………………more. (recycle) I wish I ……………………ill. (be)

3 Results I wish I spoke French. I wish I had a house in the country. I wish you were here with me. I wish my parents gave me more pocket money. I wish I could swim. I wish I didn´t suffer from hay fever. I wish my friends visited me more often. I wish I didn´t have to work at weekends. I wish people in my village recycled more. I wish I weren´t ill.

4 Translate Kéž bych uměla létat. Kéž bych měla u sebe dost peněz. Kéž bych nemusela dnes pracovat. Kéž by můj přítel přišel dnes brzo domů. Kéž by Angličtina nebyla tak těžká. Kéž by bylo na horách víc sněhu. Kéž by nám naši učitelé nedávali tolik domácích úkolů. Kéž by ten film skončil lépe. Kéž by nebylo tak pozdě. Kéž bychom jeli domu autem.

5 Results I wish I could fly. I wish I had enough money on me. I wish I didn´t have to work today. I wish my boyfriend came home early today. I wish English weren´t so difficult. I wish there was more snow in the mountains. I wish our teachers didn´t give us so much homework. I wish the film finished better. I wish it weren´t so late. I wish we drove home/went by car.

6 Zdroje Mluvnické okruhy Maturita Solutions Pre- intermediate Archiv autora


Stáhnout ppt "A wish clause I wish + past simple. Put the verbs in the correct form I wish I …………… French. (speak) I wish I …………… a house in the country. (have) I wish."

Podobné prezentace


Reklamy Google