Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Optická propustnost prostředí Mgr. Miluše Hamplová EU OPVK ICT2-2/ICT04 Základní škola Olomouc, Heyrovského 33 Určeno pouze pro výuku Žádná část ani celek.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Optická propustnost prostředí Mgr. Miluše Hamplová EU OPVK ICT2-2/ICT04 Základní škola Olomouc, Heyrovského 33 Určeno pouze pro výuku Žádná část ani celek."— Transkript prezentace:

1 Optická propustnost prostředí Mgr. Miluše Hamplová EU OPVK ICT2-2/ICT04 Základní škola Olomouc, Heyrovského 33 Určeno pouze pro výuku Žádná část ani celek nesmí být použit pro komerční účely

2 Identifikátor materiálu: EU OPVK ICT2-2/ICT04 ŠkolaZákladní škola Olomouc, Heyrovského 33 Číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.1217 Název projektuMáme šanci číst, zkoumat a tvořit AnotaceŽáci si upevní a prohloubí znalosti při samostatné práci AutorMgr. Miluše Hamplová NázevOptická propustnost prostředí Očekávaný výstupProcvičení a prohloubení znalostí s využitím digitální technologie, Vzdělávací oblast - oborVolitelné předměty - Informatika Klíčová slovaOptika, optické prostředí, propustnost prostředí Druh učebního materiáluPrezentace Druhy interaktivity Měření fyzikálních veličin s pomocí počítače, motivace, procvičení a ověření znalostí využití počítače v technické praxi. Cílová skupinaŽáci Stupeň a typ vzděláváníZákladní škola II. stupeň Typická věková skupina9. ročník ZŠ Datum / období vzniku VMLeden 2012

3 Ovládání Doplnění učiva, zajímavosti - externí odkaz (nutné aktivní připojení) Pro zobrazení průběhu měření je nutný nainstalovaný Adobe Flash Player Možno nainstalovat zde: http://get.adobe.com/cz/flashplayer /http://get.adobe.com/cz/flashplayer / V tomto typu prezentace jsou odkazy na externí internetové stránky, odkazy je nutno občas aktualizovat. Proto se stejné prezentace mohou vyskytovat v různých verzích. Kompletní dynamický záznam měření je součástí prezentace. Toto řešení není zrovna obvykle, ale v tomto případě má informační i metodický význam. Pokud by záznam měření nefungoval korektně (problém s flashplayer) jsou přiloženy i statické záznamy měření. Verze 1.2

4 Obsah Metodické poznámky Teorie Senzor Postup Ukázky naměřených grafů Záznam měření

5 Metodické poznámky Cílem této práce je umožnit žákům seznámení se značně opomíjeným využití výpočetní techniky v technické praxi. Žáci většinou dobře znají využití počítačů pro komunikaci, hry, zpracování textových a grafických souborů. Chápou vytváření webových stránek, vyhledávání informací i používání komunitních sítí. Opomíjená však často zůstává velká oblast využití počítačů pro měření fyzikálních a technických veličin i řízení procesů. Zde se žáci mohou prakticky nezmámit s tímto aspektem využití počítačů. Dalším vedlejším efektem je posílení mezipředmětových vztahu mezi informatikou, fyzikou, matematikou a pracovními činnostmi. Přírodovědnému a technickému vzdělání se v poslední době začíná znovu věnovat větší pozornost. Žáci jsou vedeni k samostatné práci, řešení problémů a skupinové práci. Učitel zde zastává funkcí vedoucího experimentu a dbá na bezpečnost žáků i správné použití měřící techniky. Podle interaktivního návodu žáci většinou zvládnou získat požadované výsledky samostatně (případně ve skupině) jen s minimální pomocí učitele. Připojení senzorů někdy vyžaduje radu učitele, měřící software žáci zvládají většinou dobře, ovládání je intuitivní a standardní.

6 Trocha teorie na úvod Odkazy na webové stránky Znalost externích odkanu není nutná pro úspěšné provedení měření, ale tyto informace jsou vybrány pro rozšíření znalostí a mají mnohdy charakter zajímavostí související s tématem měření. Některé stránky obsahují informace značně přesahující učivo základních škol, ale přesto jsou částečně pochopitelné a vhodné i pro tu věkovou skupinu. Optické prostředí je prostředí ve kterém dochází k šíření světla. Optická prostředí dělíme na:průhledné průsvitné neprůsvitné Rozhraním dvou optických prostředí vždy část světla (vlnění) projde, část je pohlcena a část je odražena. Poměr jednotlivých částí závisí na vlastnostech prostředí do kterého světlo přechází (okenné sklo, mléčné sklo, zrcadlo, polopropustné zrcadlo, betonová zeď – černá, bílá).

7 Připojení čidla Luxmetr - čidlo intenzity světla Čidlo které měří intenzitu dopadajícího světla, připojuje se k počítači pomocí rozhraní Go!Link.

8 Senzor připojíme k počítači pomoci rozhraní Go!Link Rozhraní Go!Link umožňuje připojit analogové senzory k počítači přes USB rozhraní.

9 Postup měření Luxmetrem budeme měřit propustnost slunečních brýlí. Je třeba předem připomenout, že luxmetr měří intenzitu světla ve viditelné části optického spektra. Nezjistíme tedy propustnost pro UVA UVB záření, které je pro zrak nejnebezpečnější. Obecně lze říci, že plastové, laciné sluneční brýle nedostatečně chrání proti UV záření.Naproti tomu skleněné optické nebo samozatmavovací brýle mají díky materiálu (sklo) velmi dobrou pohltivost pro UV záření. Dioptrické brýle, které používáme v místnosti by neměly mít zatmavení větší než 15 – 20%. Vlastní měření je poměrně jednoduché. Nastavíme sondu luxmetru proti oknu a zvolíme příslušný rozsah citlivosti. Nejlépe použít nejvyšší rozsah do 6000 luxů. Sondu upevníme do stojanu. Jakýkoliv i malý pohyb sondou způsobí mírné kolísání naměřené hodnoty dopadajícího světla. Musíme jen dát pozor aby hladina osvětlení nepřekročila maximální hodnotu 6000 luxů. Jiné světelné zdroje, žárovky, zářivka, LED zdroje nejsou vhodné. Mají přece jen odlišné spektrum (teplotu světla) než bíle denní světlo a měření může být mírně zkresleno. Prodloužíme čas měření přibližně na 60 s (v sekci Experiment / Sběr dat). Sluneční brýle potom přikládáme k sondě luxmetru přibližně na dobu 5 s. Můžeme takto proměřit více brýlí v jednom měření a porovnat jejích propustnost.

10

11


Stáhnout ppt "Optická propustnost prostředí Mgr. Miluše Hamplová EU OPVK ICT2-2/ICT04 Základní škola Olomouc, Heyrovského 33 Určeno pouze pro výuku Žádná část ani celek."

Podobné prezentace


Reklamy Google