Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMu VY_32_INOVACE_UDŘ0405 Lidový nábytek II. Stupeň a typ vzděláníStřední odborné vzdělání Vzdělávací oborDesign a zpracování dřeva Tematický okruhUměleckořemeslné zpracování dřeva Druh učebního materiálu Výukový materiál, prezentace Cílová skupinaŽáci I. ročníku AnotaceDruhové rozčlenění nábytku v lidových obydlích podle umístění a využití Klíčová slovaMísník, nika, koutnice, truhla Datum16.9.2012

2 Lidový nábytek www.zlinskedumy.cz Tvorba vesnických řemeslníků byla podmíněna prostému účelu. Jejich výrobky se dostávaly do konfrontace s městskými řemeslníky právě na trzích - jarmarcích ve městech. Bylo proto přirozenou snahou lidových umělců přiblížit se nejen výzdobou, ale i úrovní bydlení vkusu městských domácností. Dekor lidového nábytku odrážel lokální vkus ale i dobu vzniku. Malované kusy nábytku vycházely ze vzorů typických podle oblastí a i paleta barev byla široká (přírodní hlinky). Jednotlivé druhy nábytku byly truhly na šatstvo, lavice s opěradly i bez, skříň, stůl a židle. Na přelomu 18. a 19. století se prosazuje mísník – původně renesanční kredenc. V interiéru bylo využíváno výklenků s použitím polic - nika

3 Ukázky lidového nábytku www.zlinskedumy.cz Mísník Mísník s nikouTruhla a skříň

4 Ukázky lidového nábytku www.zlinskedumy.cz Ukázky tvarů opěradel selských židlí a používaných lidových motivů

5 Truhla www.zlinskedumy.cz Je to základní kus v druhovém členění nábytku interiéru. Byla zastoupena ve všech domácnostech a obydlích. Prošla vývojem tvaru i velikosti, čistotě provedení a samotné výzdobě. Z truhly se vyvinuly mnohé následující tvary a typy větších kusů nábytku jako např. komoda, skříň, kabinet apod. Využití truhly bylo všestranné, sloužila na uložení oděvů, větších věcí a později v příruční přihrádce i na drobnosti. Výzdobu truhly postupovala s vývojem od kresby přes řezbu, intarzii až po inkrustaci. Původně jednoduchý výrobek okován a spojen primitivním způsobem se napříč staletími změnil v perfektně zpracovaný kus nábytku s dokonalou výzdobou.

6 Ukázka truhel z různých dob www.zlinskedumy.cz Pozdně gotická truhla Novodobá truhla

7 Ukázka truhel z různých dob www.zlinskedumy.cz Intarzovaná truhla

8 Lidový nábytek www.zlinskedumy.cz Nábytek byl vyráběn z dřevin jako jasan, dub, smrk, lípa, bříza. V interiéru bohatších stavení se objevoval rohový nábytek tkz. koutnice – sloužila na ukládání důležitých písemností a peněz. Postel byla velkého rozměru s vysokými čely a byla masivní. Často zdobena na nohách a na výplních čel. Stejně tak lavice i stoly měly zdobné prvky na podnoží nebo lubech ve formě řezaných tvarů a ozdob. Tvary lidového nábytku se dochovaly až do dnešní doby a současné trendy nově vznikajícího nábytku v tomto stylu nám jej neustále připomínají.

9 Druhy koutnice www.zlinskedumy.cz Barokní koutniceReplika lidové koutnice

10 Kontrolní test www.zlinskedumy.cz 1. Čím se maloval dekor na lidovém nábytku? a) kravskou krví b) barevnou přírodní hlinkou c) cibulovým výluhem 2. Na co slouží mísník? a) na ukládání prádla b) na domácí potřeby c) na kuchyňské nádobí 3. Co je to nika? a) skříňka b) odnoží nábytku c) otevřená část skříňového nábytku 4. Z čeho se vyvíjely typy nábytku? a) ze stolu b) z lavice c) z truhly 5. Kde bývá umístěná v interiéru koutnice? a) u dveří b) v rohu místnosti c) mezi okny Odpovědi:1b,2c,3c,4c,5b


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola Luhačovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0370 AutorIng. Lubomír Kacálek Název šablonyIII/2 – Inovace."

Podobné prezentace


Reklamy Google