Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Bc. Pavel Kolář Předmět/vzdělávací oblast: Základy přírodních věd - Fyzika Tematická oblast:Termika Téma:Práce ideálního plynu Ročník:2. Datum.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Bc. Pavel Kolář Předmět/vzdělávací oblast: Základy přírodních věd - Fyzika Tematická oblast:Termika Téma:Práce ideálního plynu Ročník:2. Datum."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Bc. Pavel Kolář Předmět/vzdělávací oblast: Základy přírodních věd - Fyzika Tematická oblast:Termika Téma:Práce ideálního plynu Ročník:2. Datum vytvoření:prosinec 2013 Název:VY_32_INOVACE_08.2.13.FYZ Anotace: Učební materiál se zabývá prací plynu a jejím praktickým využitím. Metodický pokyn: Prezentace je primárně určena ke zkvalitnění výuky v hodinách fyziky, ale může být využita i k samostudiu nebo pro distanční formu vzdělávání. Otázky na konci tématu ověří u žáků pochopení probíraného učiva. Materiál vyžaduje použití multimediálních prostředků (PC a dataprojektoru).

2 Práce ideálního plynu

3 Práce plynu  Ve válci s pohyblivým pístem o plošném obsahu S je uzavřený plyn; Obrázek 13.1. Práce plynu  Když plyn zahřejeme, začne se rozpínat a při stálém tlaku p posouvá píst stálou tlakovou silou F :  Probíhá izobarický děj ( p = konst. ).

4  Posunutím pístu po dráze  s, vykoná plyn práci W´ : Práce plynu Obrázek 13.2. Práce plynu

5  Práce plynu při izobarickém ději je rovna součinu tlaku p plynu a přírůstku jeho objemu  V : Práce plynu  Teplo Q dodané plynu během zahřívání se spotřebuje na konání práce W´ a změnu vnitřní energie  U :

6  Při izotermickém ději se teplota plynu nemění a jeho vnitřní energie je konstantní: Práce plynu  Teplo Q přijaté plynem během zahřívání se spotřebuje na konání mechanické práce W´ :  Aby proběhl izotermický děj, je nutná dokonalá tepelná výměna mezi plynem a okolím.

7  Při izochorickém ději plyn zahříváme, ale jeho objem se nemění, píst se nepohybuje a plyn práci nekoná : Práce plynu  Zahříváním se jen zvyšuje vnitřní energie plynu, roste jeho teplota a tlak:

8  Jakou práci vykoná plyn během jednoho zdvihu pístu spalovacího motoru, je-li průměrný tlak na píst 4 MPa? Motor má vrtání válce 65 mm a zdvih pístu 75 mm. Práce plynu  Plyn během jednoho zdvihu pístu vykoná práci 1000 J. Příklad  Známe: Vrtání válce (průměr válce) d = 65 mm = 6,5 cm; Zdvih pístu (posunutí pístu)  s = 75 mm = 7,5 cm;  Vypočteme: Zdvihový objem válce  V a práci plynu W´ :

9 Využití práce plynu Obrázek 13.3. Spalovací motor – JAWA 250 typ 353

10 Využití práce plynu Obrázek 13.4. Spalovací motor – TATRA 148

11 Využití práce plynu Obrázek 13.5. Pneumatický rázový utahovákObrázek 13.6. Pneumatická ráčna

12 Shrnutí nejdůležitějších poznatků  Práci plynu využíváme například ve spalovacích motorech nebo v pneumatickém nářadí.  Když zahřejeme plyn uzavřený ve válci s pohyblivým pístem, začne se plyn rozpínat, píst se posune a plyn vykoná práci W´ :  Práce plynu při izobarickém ději je rovna součinu tlaku p plynu a přírůstku jeho objemu  V ;  Při izochorickém ději se objem plynu nemění, píst se nepohybuje a plyn práci nekoná ;

13 2) Uveďte praktické příklady využití práce plynu. Otázky a úkoly 1) Kdy plyn koná práci? 3) Při kterém jednoduchém stavovém ději plyn práci nekoná? 4) Jak určíme velikost práce plynu při izobarickém ději? o Práci koná například plyn uzavřený ve válci, který při zahřátí zvětšuje svůj objem a posouvá při tom pístem. o Práce plynu se využívá například ve spalovacích motorech nebo pneumatickém nářadí. o Při izochorickém ději, kdy plyn nemění svůj objem. o Práce plynu při izobarickém ději je rovna součinu tlaku plynu a přírůstku jeho objemu: W´= p  V.

14 Použité zdroje LEPIL, Oldřich, BEDNAŘÍK, Milan, HÝBLOVÁ, Radmila. Fyzika pro střední školy I. 4. vyd. Praha: Prometheus, 2004, 266 s. Učebnice pro střední školy. ISBN 80-7196-184-1. BEDNAŘÍK, Milan, KUNZOVÁ, Vlasta, SVOBODA, Emanuel. Fyzika II pro studijní obory SOU. 1. vyd. Praha: SPN, 1986, 216 s. Učebnice pro střední školy. MIKLASOVÁ, Věra. Sbírka úloh z fyziky pro SOŠ a SOU. 1. vyd. Praha: Prometheus, 2005, 298 s. Učebnice pro střední školy. ISBN 80-7196-135-3. Autorem obrázků, pokud není uvedeno jinak, je autor výukového materiálu.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Bc. Pavel Kolář Předmět/vzdělávací oblast: Základy přírodních věd - Fyzika Tematická oblast:Termika Téma:Práce ideálního plynu Ročník:2. Datum."

Podobné prezentace


Reklamy Google