Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SPALOVACÍ MOTORY (TEORIE) Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SPALOVACÍ MOTORY (TEORIE) Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."— Transkript prezentace:

1 SPALOVACÍ MOTORY (TEORIE) Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Ve spalovacích motorech se přeměňuje při hoření paliva část vnitřní energie paliva na pohybovou energii.

3 Pístové spalovací motory Podle způsobu zapálení pohonné směsi rozlišujeme: a)motory zážehové (palivo zažehne jiskra svíčky) b) motory vznětové (palivo se vznítí) zážehové motory (benzínové) čtyřdobý (účinnost 30 %) dvoudobý (účinnost 20 %) vznětové (Dieselové) čtyřdobý (účinnost 40 %) Podle počtu dob v pracovním cyklu rozlišujeme:

4 Hlavní části: - píst - válec - sací ventil - výfukový ventil - zapalovací svíčka - ojnice - kliková hřídel Zážehový čtyřdobý motor (nakr. obr. + popis!)

5 Zážehový čtyřdobý motor (pracovní cyklus): 1. Sání Sací ventil je otevřen, palivová směs se nasává do válce při pohybu pístu dolů. sání

6 Zážehový čtyřdobý motor 2. Stlačování (komprese) Palivová směs se stlačuje při obou uzavřených ventilech. Zvyšuje se její tlak a teplota. sání stlačování

7 Zážehový čtyřdobý motor 3. Exploze, rozpínání (expanze) Stlačený plyn se zapálí elektrickou jiskrou. Tím se zvýší jeho tlak a teplota, rozpíná se a koná práci. Část vnitřní energie plynu se mění na pohybovou energii. nasávání stlačování exploze rozpínání

8 Zážehový čtyřdobý motor 4. Výfuk nasávání stlačování exploze rozpínání Otevře se výfukový ventil, spálené plyny se zpětným pohybem pístu vytlačí z válce ven. výfuk


Stáhnout ppt "SPALOVACÍ MOTORY (TEORIE) Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."

Podobné prezentace


Reklamy Google