Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Spínací přístroje vn, vvn Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Spínací přístroje vn, vvn Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."— Transkript prezentace:

1 Spínací přístroje vn, vvn Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 -Odpojovače – jsou to bezpečnostní prvky, které rozpojují obvod bez zatížení (bez proudu). Musí být schopny přenášet zkratové proudy v obvodu. -Odpínače – mají nouzové zhášecí zařízení, jsou schopny vypnout jmenovité proudy v obvodu, musí přenášet zkratové proudy. -Úsečníky – používají se na odpojování úseků sítí při opravách, musí být schopny vypnout proudy naprázdno transformátorů. -Výkonové vypínače – musí být schopny zajistit vypnutí všech proudů v obvodu, i zkratů. Jsou proto vybaveny výkonným zhášecím zařízením, které zabezpečí uhašení elektrického oblouku.

3 Vypínací výkon P v = m. U z. I k Je to součin hodnot napětí a proudu, které se v obvodu současně nevyskytují. m – počet pólů vypínače U z – zotavené napětí, objeví se mezi kontakty vypínače po uhašení oblouku I k - proud nakrátko v obvodu – tento proud v oblouku je vypínán zhášecím zařízením

4 Zhášecí zařízení Slouží k uhašení hořícího oblouku. U vypínačů střídavých proudů se jedná o různá média (olej, vzduch, elektronegativní plyn), která jsou vháněna do prostoru hoření oblouku a hasí jej. Též mohou být použity elektromagnetické zhášecí cívky společně se zhášecími komorami, ve kterých dojde ke chlazení a přerušení oblouku. U vypínačů stejnosměrných proudů lze vzhledem k obtížnějšímu zhášení stejnosměrného oblouku použít pouze zhášecí cívky spolu se zhášecími komorami. Vývoj u střídavých vypínačů probíhal historicky podle použitého zhášecího média - nejstarší olejové vypínače - expanzní vypínače - tlakovzdušné vypínače - máloolejové vypínače - zapouzdřené vypínače s elektronegativním plynem (SF 6 ) - vakuové vypínače

5 Činnost zapouzdřeného vypínače s SF 6

6 Vakuový vypínač

7 Úsečník 22kV

8 Zhášecí komora expanzního nebo máloolejového vypínače

9 Tlakovzdušný vypínač

10 Olejový vypínač

11 Zhášení oblouku v tlakové komoře

12 Odpojovač

13 Odpínač

14 K zopakování: Jaké spínací přístroje vn, vvn znáte ? Které z nich vypínají bez proudu, které jmenovité proudy a které zkratové proudy? Uveďte vzorec pro zhášecí výkon. Jak dělíme výkonové vypínače podle zhášecího média?


Stáhnout ppt "Spínací přístroje vn, vvn Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."

Podobné prezentace


Reklamy Google