Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Indukované napětí a náhradní schéma asynchronního motoru Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Indukované napětí a náhradní schéma asynchronního motoru Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu."— Transkript prezentace:

1 Indukované napětí a náhradní schéma asynchronního motoru Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Indukované napětí Ve vodičích elektromotoru se indikuje napětí změnou magnetického toku při pohybu cívky napříč sinusovým rozložením siločár magnetického toku. Jedná se v podstatě o působení indukčního zákona a v Základech elektrotechniky byl pro tento případ odvozen vzorec: B - magnetická indukce l - délka vodiče v mg. Poli v – rychlost pohybu vodiče

3 Matematickým odvozením se lze dopracovat ke vztahu pro efektívní hodnotu indukovaného napětí, který platí jak pro statorové vinutí U i1 = 4,44. Φ max.N 1. f 1. k v1, tak i pro rotorové vinutí U i2 = 4,44. Φ max. N 2. f 2. K v2. Činitelé vinutí k v1, k v2 ve vzorci zachycují tu skutečnost, že rozloha cívky není pod celou pólovou roztečí, kde f 2 = s. f 1 po dosazení U i2 = 4,44. Φ max. N 2. f 1. s. k v2 Z uvedených vztahů je patrné, že napětí indukované ve statoru se nemění, napětí indukované v rotoru závisí na skluzu, kde

4 Na začátku rozběhu rotor stojí, skluz s = 1, frekvence v rotoru f 2 = f 1, U i2 je maximální, je to napětí při nulových otáčkách U i2O = 4,44. Φ max. N 2. f 1. s. k v2, když s = 1 U i20 = 4,44. Φ max. N 2. f 1. k v2 a tomu odpovídá i proud nakrátko I K. Se zvyšujícími se otáčkami skluz klesá, tím se zmenšuje i frekvence f 2 a indukované napětí U i2. Při synchronních otáčkách, kdy s = 0 by teoreticky indukované napětí i proud v rotoru měly být nulové. Ve skutečnosti pro překonání ztrát třením v ložiscích je potřebný určitý malý výkon, proto indukční motor při chodu naprázdno se otáčí se skluzem vůči točivému mg. poli a rotorem teče proud naprázdno I 0.

5 Náhradní schéma asynchronního motoru

6 V náhradním schématu indukčního motoru je označení prvků shodné se značením u trafa, pouze termín primár nahradíme pojmem stator a termín sekundár pojmem rotor. Proud v rotoru závisí na velikosti skluzu. Tuto skutečnost vyjadřuje proměnná zátěž, připojená ve schématu na rotorové straně. Ještě k používanému názvu asynchronní motor – odráží se zde ta skutečnost, že otáčky rotoru jsou nižší než otáčky točivého magnetického pole statorového vinutí. Jejich poměrný rozdíl vyjadřuje právě skluz.

7 K zopakování: Kdy se indukuje v rotoru asynchronního elektromotoru maximální napětí a kdy nulové? Definujte pojem skluz. Jaký je vztah mezi frekvenci ve statoru a v rotoru? Nakreslete náhradní schema elektromotoru.


Stáhnout ppt "Indukované napětí a náhradní schéma asynchronního motoru Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu."

Podobné prezentace


Reklamy Google