Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Narozena roku cca 860  Zemřela roku 921 dne 15. září.  O původu S.L. existují dvě teorie: 1) Kristiánova legenda-S.L. byla dcerou pšovského knížete.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Narozena roku cca 860  Zemřela roku 921 dne 15. září.  O původu S.L. existují dvě teorie: 1) Kristiánova legenda-S.L. byla dcerou pšovského knížete."— Transkript prezentace:

1

2  Narozena roku cca 860  Zemřela roku 921 dne 15. září.  O původu S.L. existují dvě teorie: 1) Kristiánova legenda-S.L. byla dcerou pšovského knížete Slavibora (Pšovsko-Mělník). 2) Staroslovanská legenda-S.L. pocházela ze srbské země.  S.L. si vzala za manžela Bořivoje 1.-1. křesťanský kníže, se kterým měla tři syny a tři dcery

3  Svatý Václav, Ludmilin vnuk byl svěřen do výchovy S.L., která ho vedla ke křesťanství a podílela se na tom, že dosáhl solidního vzdělání na škole v Budči. Vychovávala také Boleslava (Václavova bratra).

4  S.L. se svým manželem rozšiřují křesťanství po české zemi, budují chrámy, podporují chudé a ujímá se opuštěných a nešťastných. Po smrti Spytihněva i Vrastislava (synové S.L.) přichází k moci sv.Václav (vnuk S.L., syn Vrastislava 1.), který ale pro svůj nízký věk (cca 15 let) nemohl vládnout. Kmenové shromáždění rozhodlo o rozdělení moci mezi Ludmilu a její snachu Drahomíru. Drahomíra zastupovala Václava do jeho plnoletosti a Ludmila ho vychovávala.

5  Mezi Ludmilou a Drahomírou dochází ke sporu, Drahomíra se bojí o moc bohatství a vadí jí, jak je Václav veden svou babičkou a prosazuje mladšího Boleslava. Ludmila ustupuje před Drahomírou a stěhuje se na Tětín (u Berouna). Tam ale Drahomíra posílá své dva členy její družiny (Tunnu a Gommona), aby ji zavraždili-Ludmila je prosí aby ji propíchli mečem. Nakonec ji uškrtí bílým šálem, který se stává jejím atributem. Zemřela ve věku nedožitých 62 let.

6  Nad místem Ludmilina hrobu nechává Drahomíra vystavět kostel sv. Michala. Když se roku 924 Václav ujímá vlády, nechává tělo své babičky přenést do chrámu sv. Jiří. Ludmila byla cca 200 let po své smrti svatořečena.

7

8

9


Stáhnout ppt " Narozena roku cca 860  Zemřela roku 921 dne 15. září.  O původu S.L. existují dvě teorie: 1) Kristiánova legenda-S.L. byla dcerou pšovského knížete."

Podobné prezentace


Reklamy Google