Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Celostátní konference České asociace studentů psychologie, o.s. Téma konference: Cesta k (ne)závislosti - "Mám to pod kontrolou" adiktologická konference.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Celostátní konference České asociace studentů psychologie, o.s. Téma konference: Cesta k (ne)závislosti - "Mám to pod kontrolou" adiktologická konference."— Transkript prezentace:

1 Celostátní konference České asociace studentů psychologie, o.s. Téma konference: Cesta k (ne)závislosti - "Mám to pod kontrolou" adiktologická konference se sebepoznávacími workshopy Krátký intervenční program pro uživatele pervitinu Mgr. Edmund Wittmann & Mgr. Michal Růžička, Ph.D

2 Potřeba metodiky? Práce se závislými na pervitinu Základ metodiky je tvořen KBT Dvě cesty 2 sezení (nechci přestat užívat) 12 sezení (chci přestat užívat)

3 1. Úvodní sezení7. Pochopení spouštěčů 2. Jak účinkuje pervitin8. Pochopení bažení 3. Zdravotní důsledky9. Euphoric recall 4. Zavření dveří za nákupem drog 10. Spojitost s kriminalitou 5. Cykly užívání11. Nebezpečné situace 6. Vzorce užívání12. Doléčování a podpora

4 Spouštěč (myšlenka, stres, úzkost) Důsledek Posílení – Posílení + emoce Fyziologické reakce chování myšlenky

5 Užití drogy Zotavení Bažení Dojezd

6 Přístup FEAR Nezvládám to tak: Fuck Everythink And Run

7 Emoční regrese Pocit naplnění, uvolnění Selhání Depersonalizace

8 Ozřejmění vzorců užívání Pochopení bažení Částečnému poznání spouštěčů Rozpoznání nebezpečných situací Vztahu ke kriminalitě Náhledu na problém s užíváním A…………

9 Jak pervitin působí? Podstatou účinku pervitinuje zvýšený výdej neurotransmiterů adrenalinu a dopaminu. Oba jsou zapojeny do přenosu signálu mezi nervovými buňkami. Adrenalin je uvolňován do celého těla a uvádí ho do vzrušeného stavu. Srdce začne rychleji tepat a zvýší se krevnítlak.

10 Dopamin Dopamin je uvolňován v mozkovém centru odměny. Toto centrum spojuje příjemné pocity s určitými druhy chování jako je příjem jídla a pití nebo sex, což způsobuje, že takové chování chceme opakovat.

11 Co se vlastně děje? Pervitin se krví dostává do mozku. Zde za pomoci reuptake bílkovin vstupuje do dopaminových nebo adrenalinových neuronů. A)Speed pak v zakončeních axonů vyvolá výdej celé zásoby dopaminu či adrenalinu. Dopamin a adrenalin se pohybují přes synapsi k sousednímu neuronu a přenesou signál na další buňku. B)Dopamin a adrenalin by za normálních okolností byly reuptake bílkovinami vstřebány zpět do původního neuronu. Pervitin toto zpětné vstřebání blokuje C)Dopamin a adrenalin jsou normálně rozkládány enzymem MAO. Pervitin tento proces také blokuje. Tyto tři způsoby účinku vyvolají nadbytek dopaminu a adrenalinu, který zůstává v synapsi a neustále přenáší signály vzbuzující potěšení, euforii (dobrou náladu) a dávají pocit dostatku energie.

12 ……..k pochopení závislosti, což je jen krůček k tomu, aby jedinec dokázal přestat pervitin užívat Děkujeme za pozornost


Stáhnout ppt "Celostátní konference České asociace studentů psychologie, o.s. Téma konference: Cesta k (ne)závislosti - "Mám to pod kontrolou" adiktologická konference."

Podobné prezentace


Reklamy Google