Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Barokní architektura v českých zemích Bao Tran Thai Han Thi Nguyen Petr Pham Tomáš Mališka Filip Měkota.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Barokní architektura v českých zemích Bao Tran Thai Han Thi Nguyen Petr Pham Tomáš Mališka Filip Měkota."— Transkript prezentace:

1 Barokní architektura v českých zemích Bao Tran Thai Han Thi Nguyen Petr Pham Tomáš Mališka Filip Měkota

2 Baroko se dostalo do Čech důsledkem prohrané 30tileté války nastala rekatolizace a spolu s ní pronikl do Čech i nový sloh - baroko, které bylo nejdříve Čechům vnucováno. Časem však díky Jezuitům zdomácněl a dosáhl i světové úrovně se svými specifickými českými rysy. národ se upíná k duchovním hodnotám => vznik poutních kostelů, boží muka, úcta k svatým – například sv. Jan Nepomucký…

3 Hlavní architektonické prvky: Nepravidelné půdorysy staveb - elipsy

4 Palác Jana III. Sobieského ve Varšavě Symetrie stavby

5 ilusionismus kupole s lucernou točené – tordované sloupy

6 Balustr

7 ARCHITEKTURA První stavby (druhá polovina 17.století) byla díla cizinců, především tedy Italů. Mezi první stavby patří například: Klementinum – Carlo Lurago Valdštejnský palác – Giovanni Pieroni Zámek Trója – Giovanni Battista Mathey Začátek 18. století - období vrcholného baroka Baroko zdomácnělo (na dílech se podílejí Češi) a stavby vznikají především v Praze. Hlavními představiteli jsou: Kryštof Dienzenhofer a jeho syn Kilián - Chrám sv. Mikuláše, Malá Strana Santini Aichel

8 Carlo Lurago – Klementinum

9 Giovanni Pieroni – Valdštejnský palác

10 Giovanni Battista Mathey - Zámek Trója

11

12

13 Jan Bernard Fischer z Erlachu - Zámek Vranov nad Dyjí

14

15 Kryštof DIENTZENHOFER (1655 – 1722) Byl jeden z prvních barokních architektů, kteří i natrvalo bydleli v Česku. Využíval barokní italskou a vídeňskou architekturu - průnik elipsoidů. Často spolupracoval se svým synem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem.

16 Jan Blažej SANTINI-AICHEL (1677 – 1723) Patří ke třetí generaci italských stavitelů. Byl částečně chromý a měl jen čtvrt století na tvorbu. Nejpozoruhodnější jsou jeho dostavby poničených gotických kostelů ve stylu barokní gotiky, kterou použil i při úplně nových stavbách.

17 Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou

18

19

20 Kladruby a Sedlec u Kutné Hory

21 Kilián Ignác DIENTZENHOFER (1689 – 1751) Představuje vrchol české barokní architektury. Byl velmi vzdělaný. Uměl dobře latinsky, italsky, německy, francouzsky, anglicky a česky – jazyk, který považuje za mateřský. Spolupracoval i se svým otcem (kostel sv. Mikuláše na Malé straně – kupole).

22 Chrám sv. Mikuláše na Malé Straně

23

24

25

26 Invalidovna

27 Kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí


Stáhnout ppt "Barokní architektura v českých zemích Bao Tran Thai Han Thi Nguyen Petr Pham Tomáš Mališka Filip Měkota."

Podobné prezentace


Reklamy Google