Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rozmetadla statkových hnojiv Modernizace výuky odborných předmětů Reg. č. projektu: CZ.1.07/1.1.08/03.0032.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rozmetadla statkových hnojiv Modernizace výuky odborných předmětů Reg. č. projektu: CZ.1.07/1.1.08/03.0032."— Transkript prezentace:

1 Rozmetadla statkových hnojiv Modernizace výuky odborných předmětů Reg. č. projektu: CZ.1.07/1.1.08/03.0032

2 Rozmetadla statkových hnojiv  Používají se k rozmetání chlévské mrvy, kompostu popř. vápna, saturačních kalů, čistírenských kalů a ostatních materiálů využitelných k hnojení. Hlavním význam statkových hnojiv spočívá v dodávce živin, organické hmoty a mikroorganismů do půdy.

3 Rozmetadla statkových hnojiv  Konstrukce :  Podvozek  Pevné bočnice  Přední čelo s bezpečnostním krytem  Rozmetací ústrojí  Vertikální válce – trubky s navařenými deskami ve šroubovici, skloněny asi o 20 stupňů dovnitř korby. Dnes v menšině.  Horizontální válec – zpravidla jedna trubka s navařenými prsty ve šroubovici, která frézuje hmotu a vrchní větví ji podává na rozmetací stůl s lopatkami.  Dělené posuvné dno – jsou to dva lištové dopravníky, které posouvají hmotu do zadní části rozmetadla k rozmetacímu ústrojí.  Pohon – je veden od vývodové hřídele traktoru přes kloubovou hřídel na hřídel stroje.

4 Rozmetadla statkových hnojiv

5  Rozmetací ústrojí vertikální

6 Rozmetadla statkových hnojiv  Rozmetací ústrojí horizontální

7 Rozmetadla statkových hnojiv  Rozmetací ústrojí kombinované

8 Rozmetadla statkových hnojiv  Konstrukce  Samojízdné  Návěsné  Přívěsné (pouze historicky)

9 Rozmetadla statkových hnojiv  seřízení dávky  Dávka závisí na rychlosti děleného posuvného dna/přímo úměrně/ v kombinaci s rychlosti traktoru/nepřímo úměrně.  U rozmetadla se dá také seřídit rychlost horizontálního válce, kdy na hnůj se používá převod do rychla a na vápno do pomala.  Rovněž je důležité naklonění rozmetacího stolu. Na hnůj má být stůl více nahoře, na vápno dole.

10 Rozmetadla statkových hnojiv  http://www.youtube.com/watch?feature=pl ayer_embedded&v=wsPVIUzO4Hk#t=50s http://www.youtube.com/watch?feature=pl ayer_embedded&v=wsPVIUzO4Hk#t=50s http://www.youtube.com/watch?feature=pl ayer_embedded&v=wsPVIUzO4Hk#t=50s

11 Rozmetadla průmyslových hnojiv  Slouží k rozmetání všech průmyslových hnojiv a to práškových, krystalických a granulovaných, jejichž významem je dodání základních živin/N, P, K, Ca/, potřebných pro výživu rostlin a tím jejich růst a vývoj.

12 Rozmetadla průmyslových hnojiv  Složení:  Zásobník – k uložení hnojiva, má míchací zařízení proti „spékání“ hnojiva a někdy i odlehčovací rošt, aby hnojivo neleželo celou váhou na pásovém dopravníku.  Pásový dopravník – dopravuje hnojivo k výpadovému otvoru, u kuželovitých zásobníků není, zde hnojivo padá k otvoru samo po šikmých stěnách zásobníku.  Regulační páka /šoupátko/ - slouží k nastavení velikosti výpadového otvoru  Pohon :  Od vývodové hřídele traktoru  Od pojezdového kala stroje  Hydraulicky /napojení na vnější hydraulický okruh traktoru/  Rozmetací ústrojí

13 Rozmetadla průmyslových hnojiv

14

15  Rozmetací ústrojí:  Kotoučové  S kyvnou hubicí  Pneumatické

16 Rozmetadla průmyslových hnojiv  Rozmetací ústrojí kotoučové

17 Rozmetadla průmyslových hnojiv  Rozmetací ústrojí hubicové

18 Rozmetadla průmyslových hnojiv  Rozmetací ústrojí pneumatické  Používají se u práškových hnojiv, kdy ventilátor vhání vzduch do difuzoru, který je umístěn pod zásobníkem. Do difuzoru jde rovněž přes dávkovač hnojivo ze zásobníku. Vzduchem je unášeno a přes rozdělovací hlavu a potrubí je vháněno do rozmetacích koncovek.

19 Rozmetadla průmyslových hnojiv  Rozmetací ústrojí pneumatické

20 Rozmetadla průmyslových hnojiv  Nastavení dávky:  Dávka v drtivé většině závisí přímo úměrně na velikosti výpadového otvoru a nepřímo úměrně na pojezdové rychlosti.  To se nastavuje mechanicky pákou. U moderních strojů se už jedná o elektronickou regulaci dávkování v závislosti na rychlosti stroje. V tomto případě se zvyšující se rychlosti se zvětšuje výpadový otvor.


Stáhnout ppt "Rozmetadla statkových hnojiv Modernizace výuky odborných předmětů Reg. č. projektu: CZ.1.07/1.1.08/03.0032."

Podobné prezentace


Reklamy Google