Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jehličkové tiskárny. Úvod  Jehličková technologie se dnes používá relativně málo, ale je mnoho institucí, kde ji stále najdeme.  Neposkytuje sice kvalitní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jehličkové tiskárny. Úvod  Jehličková technologie se dnes používá relativně málo, ale je mnoho institucí, kde ji stále najdeme.  Neposkytuje sice kvalitní."— Transkript prezentace:

1 Jehličkové tiskárny

2 Úvod  Jehličková technologie se dnes používá relativně málo, ale je mnoho institucí, kde ji stále najdeme.  Neposkytuje sice kvalitní tisky, ale tisky stále dobře čitelné, rychlé a levné  Navíc umožňuje tisk průklepů  Tyto vlastnosti předurčují jehličkové tiskárny pro použití v účetních kancelářích, na poštách, ve výdejnách českých drah, v autoservisech atd.  Pro domácí použití, či univerzální tisky v kancelářích se však nehodí

3 Princip činnosti  Ve vodorovné ose tisku se pohybuje tisková hlava, pod níž se svisle posunuje papír.  Hlava obsahuje matici jehliček, které z ní vyjíždějí a přes tiskovou pásku (velmi podobnou té v psacím stroji) vyrazí bod na papíře. Díky úderové technologii je možné tisknout přes kopírák na další papíry pod sebou. (To jiné tiskárny než jehličkové neumějí!)  Vystřelování jehliček má na starosti miniaturní elektromagnet.  Díky dvěma osám pohybu je možné tisknout na libovolné místo na papíře.  Tištěné znaky, nebo obrázky jsou tedy složeny z malých teček.

4 Konstrukce tiskárny  Mechanismus podavače papíru, podává válci jednotlivé listy  Otáčením válce se listy nasunují pod tiskovou hlavu.  Hlava je v horizontálním směru vedena po vodící tyči.  Tisk začíná z levé strany a postupně se tiskne celý řádek. Při tisku ve vyšší kvalitě, je zpravidla stejný řádek tištěn ještě jednou - při druhém průchodu hlavy jsou tiskové body umístěny mezi již existující tečky. Kvalitnější tisk je tedy pomalejší – na napsání jednoho řádku je potřeba více průchodů hlavy nad řádkem.  Většinou je tisk prováděn i při zpětném průchodu hlavy tiskárny (tedy zprava do leva).  Tiskárny se dodávají s 9 nebo 24 jehličkami v hlavě. 9 jehličková tiskárna tiskne pouze v kvalitě draft a NLQ, pro kvalitu LQ potřebujete 24 jehlový stroj.

5 Podávání papíru U jehličkových tiskáren se používají dva způsoby podávání papíru:  Samostatné listy papíru – běžný způsob používaný u obou zbylých technologií. Tisk je prováděn na jednotlivé listy  Nekonečný papír – je naskládán do listů, které však jsou spojeny. Po straně má perforování, do něhož zapadají zoubky traktorového podavače. Tisk je prováděn kontinuálně na dlouhé sestavy.  Na obrázcích vidíte dráhu papíru při průchodu tiskárnou, což je důležité hlavně u nekonečného papíru. Ten se na jedné straně odebírá a ne druhé skládá Podavač papíru Traktorový podavač papíru

6 Vlastnosti  Kvalita tisku: je možné použít tří stupňů kvality Draft, NLQ a LQ, ale i ta nejvyšší jehličková kvalita je stále horší než u inkoustového a laserového tisku.  Rychlost tisku: se udává ve znacích za sekundu a pohybuje se v závislosti na kvalitě tisku od desítek do tisíce znaků. Nejvyšších hodnot dosahují rychlotiskárny, navržené pro rychlé, ale málo kvalitní tisky.  Barevnost tisku: teoreticky lze tisknout v několik barvách tak, že páska je složena z barevných pruhů. Páskou je pak možné pohybovat nahoru a dolů a tím měnit barvu. V praxi se tento způsob tisku pro svou nízkou kvalitu nepoužívá.  Tisková média – tiskne se pouze na papíry, ale používá se nekonečný papír, který bývá proložen kopírákem a má několik vrstev. Je tak možné tisknout průklepy, což se hodí hlavně v účetních kancelářích.  Hluk: jehličky tiskové hlavy klepou přes barvící pásku a tak z principu musejí být tyto tiskárny hlučné. Provozní náklady: U tiskárny se opotřebovává pouze tisková páska, které je levná. Jde tedy o nejlevnější tiskovou technologii.


Stáhnout ppt "Jehličkové tiskárny. Úvod  Jehličková technologie se dnes používá relativně málo, ale je mnoho institucí, kde ji stále najdeme.  Neposkytuje sice kvalitní."

Podobné prezentace


Reklamy Google