Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Inkoustové tiskárny. Úvodem  Inkoustové tiskárny jsou možná nejrozšířenější tiskovou technologií  Poskytují kvalitní tisk při vysoké rychlosti  Jejich.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Inkoustové tiskárny. Úvodem  Inkoustové tiskárny jsou možná nejrozšířenější tiskovou technologií  Poskytují kvalitní tisk při vysoké rychlosti  Jejich."— Transkript prezentace:

1 Inkoustové tiskárny

2 Úvodem  Inkoustové tiskárny jsou možná nejrozšířenější tiskovou technologií  Poskytují kvalitní tisk při vysoké rychlosti  Jejich hlavní předností je barevný tisk, který je u každé inkoustovky samozřejmostí.  Jsou značně univerzální a tak je najdeme jak v domácnostech tak ve většině kanceláří.

3 Princip tisku  Je v některých aspektech podobný jehličkové technologii. Nad svisle se pohybujícím papírem přejíždí ve vodorovném směru tisková hlava. Vlastní hlava je však úplně jiná než tomu bylo u jehličkových tiskáren:  Místo jehliček je hlava osazena miniaturními tryskami.  Do nich se přivede speciální inkoust, který je z trysek vypuzen a miniaturní kapička inkoustu pak vystříkne na papír.  Obraz či text jsou na papíře složeny z drobných teček.  Inkoustová hlava má však k dispozici více trysek než bylo jehliček u jehličkové technologie, navíc se inkoust na papíře nepatrně rozpije. Výsledkem je velice kvalitní výstup. Tisková hlava (často bývá součástí inkoustové kazety)

4 Konstrukce tiskárny  Mechanická část tiskárny se podobá jehličkovým strojům.  Z podavače je médium nasunuto pod tiskovou hlavu.  Ta je posunována po vodící tyči.  Z trysek stříká inkoust a postupně je tisknut řádek po řádku. Podavač papíru Tisková hlava Vodící tyč

5 Tiskové hlavy  Tisková hlava je základní částí celé tiskárny. V podstatě jde o soustavu trysek, zasazených v integrovaném obvodu.  Z trysek “stříkají” miniaturní kapičky inkoustu.  Pro vytlačení inkoustu z trysky se používají dvě metody:  tepelná, kde se rychlým zahřátím kapičky inkoustu vytvoří pára, jejíž rozpínání způsobí vytrysknutí inkoustu na potiskované médium.  piezoelektrická, kdy inkoust vystříkne díky piezoelektrickému jevu. (Tryska zmenší svůj objem po přivedení elektrického napětí.)

6 Použití tiskových hlav Protože jsou průměry inkoustových trysek miniaturní (okolo 10 µm), může v nich zaschnout inkoust. Z ucpané trysky pak nestříká inkoust, což snižuje kvalitu tisku. Pokud je neprůchodných více trysek, je nutné hlavu vyměnit. Proto je důležité jakou halvu tiskárna používá:  Hlava je součástí inkoustového zásobníku. Jde o levnou hlavu, jejíž životnost odpovídá kapacitě inkoustového zásobníku. Při výměně inkoustu automaticky měníme také hlavu. Při poruše hlavy tedy jednoduše vyměníme celou kazetu. Používá se u tepelných hlav.  Hlava je součástí tiskárny, ale její životnost je plánována na více tiskových kazet. Hlava ještě není tak drahá, kazety jsou levnější než v předešlém případě. Pokud se hlava ucpe je možné ji vyměnit. Opět se používá u tepelných hlav.  Hlava ja součástí tiskárny a její životnost je stejná jako životnost tiskárny. Při poruše hlavy se již novou hlavu nevyplatí kupovat a jsme nuceni vyměnit celou tiskárnu. Typické pro piezoelektrické hlavy. Poznámka: proti zaschnutí inkoustu je jednoduchá pomoc – pravidelně tisknout. Delší nečinnost inkoustové hlavě neprospívá. O vyčištění ucpaných trysek se můžeme pokusit speciálním programem, který bývá součástí ovladače tiskárny (viz dále)

7 Barevný tisk Barevný tisk je velkou výhodou všech inkoustových tiskáren. Jeho princip již známe. Používá se subtraktivní (odečítací) systém CMYK složený z barevných inkoustů:  C (cyan) azurový  M (magenta) purpurový  Y (yellow) žlutý  K (blacK) černé, která se používá pro tisk častých černých výstupů (aby nebylo nutné draze míchat černou z tří základních barev)

8 Počet inkoustových kazet K tisku tedy potřebujeme minimálně 4 barvy. Ty jsou uloženy v inkoustových zásobnících (z nichž stříká inkoust přes hlavu na papír). Systém se může realizovat takto:  Jeden zásobník – v němž jsou pouze tři barevné inkousty. Černou dostaneme soutiskem všech tří barev, což tisk značně prodražuje.  Dva zásobníky inkoustu – jeden zásobník je pro černou a ve zbylém jsou uloženy tři barevné inkousty (CMY). Tiskárna má tedy dvě tiskové hlavy – černou a barevnou. Nevýhodou je nehospodárnost s barevnými náplněmi. Pokud totiž dojde barevná náplň, je nutné vyměnit společnou barevnou kazetu (v níž je jsou ještě obě zbývající barvy) ● Čtyři zásobníky inkoustu – každá barva má vlastní zásobník a vlastní tiskovou hlavu. Provozně je to ideální řešení, protože měníme pouze ty inkousty, které skutečně došly. Na obrázku vidíte 5 tiskových zásobníků, zvýšením počtu inkoustů se dosahuje věrnějších barevných odstínů. (V našem případě je jeden inkoust určen pro text a druhý pro grafiku)

9 Fotografický tisk Mnoho inkoustových tiskáren nabízí vysokou kvalitu, které dovoluje tisk fotografií. Ke zvýšení kvality se používá několika metod:  Většího počtu barevných inkoustů – základní tři barvy CMY, jsou doplněny o další v jiném odstínu. Dostáváme pak možnost četnější kombinace barevných inkoustů a větší škálu barev na výstupu. Počet rozšiřujících barev se u jednotlivých typů tiskáren liší. Rozšiřující barvy mohou být uloženy jak ve společné, tak v individuálních kazetách.  Řízení velikosti kapky inkoustu – pokud měníme množství inkoustu, měníme také intenzitu barvy a opět můžeme lépe „míchat“ barvy.  Výrobci neustále zdokonalují složení inkoustů a také počet trysek v inkoustové hlavě ovlivňuje kvalitu tisku.

10 Ovladač tiskárny Po instalaci ovladače tiskárny máme k dispozici funkce, které umožňují provádět jednoduchý servis tiskárny. Přístup k těmto funkcím je u výrobců různý, ukážeme si co bývá k dispozici:  Vyčištění: pokud zaschne v trysce inkoust, můžeme se ji pokusit vyčistit. Tiskárna použije větší množství inkoustu k vytlačení inkoustového “špuntu” z trysky  Zarovnání tiskových zásobníků: po instalaci nové náplně je nutné zajistit přesný soutisk hlav. Ze základních barev mícháme ostatní a pokud by soutisk nebyl přesný, nebude přesné ani barevné podání  Vlastností tisku: např. zda budeme tisknout na šířku či výšku, kolik kopií, zda bude tisk oboustranný

11 Souhrn vlastností ➲ Rychlost tisku samozřejmě záleží na kvalitě tisku a na tom zda tiskneme barevně, nebo černobíle, text či obrázky. Pohybuje se v rozsahu 10 ÷ 20 str. za minutu. ➲ Kvalita tisku je vysoká, samozřejmě se liší u tiskáren různých cenových kategorií, konstrukcí a provedení. Kvalitu tisku vyjadřuje hustota tiskových bodů na palec (dots per inch) – DPI. Drobnou nevýhodou je trvanlivost tisku. Při dlouhodobém působení světla tisk bledne a při namočení se rozmaže. ➲ Barevnost tisku – je velkou výhodou inkoustové technologie. Barevně tiskne každá inkoustová tiskárna. Kvalita je samozřejmě lepší u dražších a kvalitnějších tiskáren. ➲ Tisková média – je možné tisknou téměř na vše: papíry, fólie, textil, CD disky... ➲ Hluk – tiskárny pracují tiše ➲ Provozní náklady – jsou ze všech technologií nejvyšší. Přibližně lze odhadnout, že se náklady pohybují v rozmezí 1 ÷ 10 Kč. Pro výpočet nákladů můžeme použít vztah: cena jedné stránky = cena papíru + (cena náplně/počet vytisknutelných stran)


Stáhnout ppt "Inkoustové tiskárny. Úvodem  Inkoustové tiskárny jsou možná nejrozšířenější tiskovou technologií  Poskytují kvalitní tisk při vysoké rychlosti  Jejich."

Podobné prezentace


Reklamy Google