Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_E3-03 POČÍTAČOVÉ TISKÁRNY AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU: POČÍTAČOVÉ TISKÁRNY Časová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_E3-03 POČÍTAČOVÉ TISKÁRNY AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU: POČÍTAČOVÉ TISKÁRNY Časová."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_E3-03 POČÍTAČOVÉ TISKÁRNY AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU: POČÍTAČOVÉ TISKÁRNY Časová náročnost: 20-25 minut Předmět: INFORMATIKA Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 ZÁKLADNÍ DRUHY

3 používají k tisku tiskovou hlavu, která se pohybuje ze strany na stranu po listu papíru a přes barvící pásku naplněnou inkoustem se otisknou jehličky na papír.

4

5 PRINCIP TISKU Základní částí jehličkové tiskárny je tisková hlava, v které jsou umístěny jehličky ovládané elektromagnety. Počet jehliček umístěných v tiskové hlavě je v současnosti většinou 24 až 36. Tisková hlava s jehličkami se rovnoběžně pohybuje nad tiskovým válcem. Mezi tiskovou hlavou tiskárny a papírem na válci je umístěna barvící páska. Tisková hlava se pohybuje nad válcem, válec posouvá papírem a na místě, kde se má vytisknou tiskový bod, elektromagnet vystřelí jehličku přes barvící pásku na papír a na papíře se vytvoří jeden bod.

6 Malé náklady na tisk a možnost použití traktorového papíru. Jsou velmi spolehlivé a používají se tam, kde tolik nezáleží na kvalitě tisku.

7 Lze s nimi tisknout jen grafiku s nízkým rozlišením a omezenou paletou barev, navíc jsou pomalé a velmi hlučné.

8 Z tiskové hlavy jsou na papír vystřelovány mikroskopické kapky inkoustu.

9

10 PODROBNÝ PRINCIP TISKU Základní částí inkoustové tiskárny je tisková hlava (cartridge). Je to malá nádobka obsahující inkoust, který je přes miniaturní trysky přenášen v podobě kapiček na papír. Tisková hlava vodorovně přejíždí nad papírem, který je přenosovým mechanismem posouván vpřed, a pomocí trysek nanáší na papír inkoust. Pro přenos kapičky inkoustu z trysky na papír je vyvinuto a používáno několik technologií. Většinou je kapička inkoustu zahřívána za vysoké teploty, která způsobí prudké zvětšení objemu (přeměnu kapaliny v plyn), a tím vznikne energie pro přemístění kapičky inkoustu z trysky na papír.

11 1)Zásobník papíru 2)Kryt tiskové hlavy a inkoustových kazet 3)Krokový motor 4)Posuvná tyč 5)Ozubený pás 6)Tiskové hlavy 7)Inkoustové kazety (cartrige) 8)Trysky 9)Komory pro inkoustovou kapku 10)Inkoustová kapka 11) El.odpor zahřívající inkoust

12 1.TERMÁLNÍ 2.PIEZOELEKTRICKÉ 3.VOSKOVÉ

13 tišší provoz kvalitní fotografický tisk černobílý i barevný tisk poměrně nízká pořizovací cena

14 drahý inkoust trysky jsou náchylné k ucpání zaschlým inkoustem inkoustový potisk je rozpustný ve vodě životnost inkoustů je časově omezená – časem vyblednou

15 tisknou stejně jako kopírky: tisknou stejně jako kopírky: laserový paprsek vykresluje obrázek na fotocitlivý válec, na jehož povrch se poté nanáší toner; toner se uchytí jen na osvětlených místech, obtiskne se na papír a na závěr je k papíru tepelně fixován (zažehlen teplem cca 180°C a tlakem)..

16

17 SCHEMA VNITŘNÍHO USPOŘÁDÁNÍ LASEROVÉ TISKÁRNY

18 ZJEDNODUŠENÝ NÁKRES UMÍSTĚNÍ JEDNOTLIVÝCH PRVKŮ V BAREVNÉ LASEROVÉ TISKÁRNĚ

19 tichý provoz kvalitní fotografický tisk černobílý i barevný tisk poměrně nízké náklady na tisk

20 vyšší pořizovací cena větší rozměry tiskárny především u barevných variant

21 http://pocitace-prodej.eod.cz/editor/image/eshop_products/POC-epson-fx-890- jehlickova-tiskarna_l.jpg http://www.sibl.cz/skripta/obrazky/o8.gif http://img.kasa.cz/k-foto/800/0/0/6/product_1294600.jpg http://www.computershopper.com/var/ezwebin_site/storage/images/media/images/ho w-it-works-inkjet-printer/221000-1-eng-US/how-it-works-inkjet-printer.jpg http://www.sibl.cz/skripta/obrazky/o9.gif http://laserova-tiskarna.cz/wp-content/uploads/2012/07/laserova-tiskarna.png http://www.miroslavlejka.cz/fotky16467/fotos/_vyr_8konicaminolta_1350w.jpg http://koalazereeukalipt.files.wordpress.com/2010/11/laserova-tiskarna.jpg


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_E3-03 POČÍTAČOVÉ TISKÁRNY AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU: POČÍTAČOVÉ TISKÁRNY Časová."

Podobné prezentace


Reklamy Google