Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vánoční pokusy s indikátorem z červeného zelí Pracovní činnosti 6. třída Mgr. Zuzana Holemá Skřivánková ZŠ, Liberec, Na Výběžku 118, p. o. vytvořeno: 12.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vánoční pokusy s indikátorem z červeného zelí Pracovní činnosti 6. třída Mgr. Zuzana Holemá Skřivánková ZŠ, Liberec, Na Výběžku 118, p. o. vytvořeno: 12."— Transkript prezentace:

1 Vánoční pokusy s indikátorem z červeného zelí Pracovní činnosti 6. třída Mgr. Zuzana Holemá Skřivánková ZŠ, Liberec, Na Výběžku 118, p. o. vytvořeno: EU – peníze školám CZ.1.07/1.4.00/

2 Vzdělávací oblast: Člověk a svět práce Vzdělávací obor: Pracovní činnosti Tématický okruh: PRÁCE S LABORATORNÍ TECHNIKOU Téma: Vánoční pokusy s indikátorem z červeného zelí Anotace: Zbarvení výluhu z červeného zelí při reakci s různými roztoky

3 Červené zelí obsahuje směs organických barviv, tzv. antokyanů. Barva antokyanů závisí na pH, tudíž mění své zabarvení se změnou pH roztoku. Antokyany (z řeckého ánthos = květ, kyanos = ocelově modrý) jsou ve vodě rozpustné pigmenty obsažené v buňkách.

4 Postup: Nejdříve si připravíme vývar z červeného zelí(nakrouhané zelí zalijeme vařící vodou) – tuto část pokusu můžeš dělat jen s pomocí dospělého. Výluh ze zelí rozlijeme do zkumavek (asi 1 cm) ve stojanu.

5 Jednu zkumavku ponecháme bez přísady a do ostatních postupně přidáme: citrónovou šťávu ocet mýdlový roztok

6 Jar Rozpuštěnou tabletu do myčky

7 Coca colu Šampon

8 Pozorujeme změnu zabarvení výluhu z červeného zelí. Zapíšeme do tabulky.

9 Protokol Jméno: Datum: Téma: reakce výluhu z červeného zelí s různými roztoky Pomůcky: Chemikálie: Tvůj úkol:. Zjisti jak se v jednotlivých roztocích zbarví výluh z červeného zelí. Výsledky všech měření zapiš do tabulky.. Co budeš dělat: Odliješ si vzorek roztoku do zkumavky(asi 1 cm), přiliješ do zkumavky asi 1cm výluhu z červeného zelí a zjistíš výslednou barvu roztoku. Svoje pozorování zapíšeš do tabulky. Závěr: Sem zaznamenej průběh pokusu. Co bylo obtížné? Co tě překvapilo?

10 roztokzabarvení ocet citron tableta myčka jar coca cola šampon mýdlový roztok

11 Zdroje: riskova/ _Cerveny_Zeli_Je_Dokonalym_Pomoc nikem_Pri_Odtucnovaci_Kure/images/1.jpghttp://www.moda.cz/e/sites/www.moda.cz/Autori/IrenaVo riskova/ _Cerveny_Zeli_Je_Dokonalym_Pomoc nikem_Pri_Odtucnovaci_Kure/images/1.jpg P5BjwCUsq1g/Totovye9oYI/AAAAAAAAGMc/I8XqAm5_ Cwk/s1600/SPAR-Ocet.jpghttp://2.bp.blogspot.com/- P5BjwCUsq1g/Totovye9oYI/AAAAAAAAGMc/I8XqAm5_ Cwk/s1600/SPAR-Ocet.jpg aColaBottle_background_free.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/87/Coc aColaBottle_background_free.jpg orangealemongrass--500ml.jpghttp://www.elexots.cz/ large/jar- orangealemongrass--500ml.jpg


Stáhnout ppt "Vánoční pokusy s indikátorem z červeného zelí Pracovní činnosti 6. třída Mgr. Zuzana Holemá Skřivánková ZŠ, Liberec, Na Výběžku 118, p. o. vytvořeno: 12."

Podobné prezentace


Reklamy Google