Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola, Vlašim, Březinská 1702 TECHNICKÉ VYNÁLEZY na přelomu 19. a 20. století EU-OP VK VY_32_INOVACE_D9 Financováno z ESF a státního rozpočtu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola, Vlašim, Březinská 1702 TECHNICKÉ VYNÁLEZY na přelomu 19. a 20. století EU-OP VK VY_32_INOVACE_D9 Financováno z ESF a státního rozpočtu."— Transkript prezentace:

1 Základní škola, Vlašim, Březinská 1702 TECHNICKÉ VYNÁLEZY na přelomu 19. a 20. století EU-OP VK VY_32_INOVACE_D9 Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

2 Thomas Alva EDISON 1879 - žárovka 1879 - žárovka - Dne 21. října vydržela první pokusná žárovka svítit 13,5 hodiny. Za rok již vyráběné žárovky svítily přes 1200 hodin. 1879žárovka 1879žárovka21. října 1881 - dynamo na výrobu elektrického proudu 1881dynamo 1889 - kinofilm - 35mm široký filmový pás s perforací, používaný i po více než 100 letech 1889 - kinetograf (filmovací kamera) a tzv. kinetoskop jako první promítací stroj 1889kinofilmfilmový1889kinetograffilmovací kamerakinetoskoppromítací stroj 1902 - elektromobil 1902elektromobil 1914 - gramofonová deska 1914gramofonová deska Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

3 Stejnosměrný nebo střídavý proud? V letech počátků zavádění elektrické energie do běžného života byla velmi ostře diskutována otázka vhodnosti použití stejnosměrného nebo střídavého elektrického proudu. stejnosměrnéhostřídavého Edison Edison byl stoupencem první možnosti, Nikola TeslaNikola Tesla George Westinghouse. zastáncem druhé byli Nikola Tesla a George Westinghouse.George WestinghouseNikola TeslaGeorge Westinghouse Aby Edison a jeho zaměstnanci prokázali nebezpečnost střídavého napětí, vymysleli a veřejně prezentovali elektrické křeslo.elektrické křeslo V roce 1896 byla firmou Westinghouse Electric Corporation uvedena do provozu elektrárna na Niagarských vodopádech s rozvodným systémem využívajícím transformátory napětí. Edison tento spor prohrál. Nijak to ale nesnižuje jeho význam.Westinghouse Electric CorporationNiagarských vodopádechtransformátorynapětí Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

4 Benzínový motor Kdo byl vlastně "otcem" automobilu s benzínovým motorem? Odpověď na tuto otázku není zcela jednoznačná. Ve druhé polovině 19. století se pokusům s různými druhy benzínových motorů věnovala celá řada konstruktérů. Kdy přesně svůj objev učinili, nevíme. Porovnávat můžeme pouze data jejich patentů a veřejných jízd jejich vozidel. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

5 OTEC BENZÍNOVÉHO MOTORU ? Nikolaus August Otto 1876 - Němec Nikolaus August Otto vynalezl čtyřtaktní spalovací motor, jehož princip se užívá dodnes. Objevem benzínového motoru byl odstartován rychlý rozvoj automobilismu. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

6 VOZY BEZ KONÍ Carl Friedrich Benz 1885 - Němec Carl Friedrich Benz sestrojil pomalu běžící benzínový motor a koncem roku s ním v Mannheimu poháněl motorovou tříkolku, která vážila 250 kg a dosahovala rychlosti až 16 km/h. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

7 František KŘIŽÍK – český Edison Už roku 1806 zjistil britský vynálezce Humphry Davy, že, když elektrický proud prochází štěrbinou mezi dvěma uhlíkovými elektrodami, vzniká intenzívní světlo. Teprve Křižík navrhl, aby se vzdálenost elektrod regulovala automaticky, pomocí elektromagnetů napájených procházejícím proudem. "Tak jsem si hrál po večerech a najednou to pěkně svítilo," říkával pak svým vnoučatům. Křižíkovy obloukovky Křižíkovy obloukovky měly obrovský úspěch. K největším patřila zlatá medaile ze světové výstavy v Paříži roku 1881 - shodou okolností si odtud odnesl ocenění také Edison za žárovku. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

8 Další vynálezy Františka Křižíka Vybudoval tramvajovou trať na Letné. Měřila sice jen 800 metrů, stala se však opravdovou senzací.tramvajovou trať na Letné Ještě větší slávu přinesla Křižíkovi jeho světelná fontána na Výstavišti. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

9 VYNÁLEZ TELEFONU Alexander Graham Bell mluví do telefonu, 18761876 Dne 14. února 1876 nezávisle na sobě přihlásili Američan Elisha Gray a ze Skotska pocházející fyziolog Alexander Bell své patenty na nový telefon. Elisha GraySkotskafyziologpatentytelefon Alexander Graham Bell Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

10 JAN KAŠPAR Vlastní let začal za rozbřesku 13. května 1911 na pardubickém vojenském cvičišti. Po startu přeletěl Kašpar Přelouč, Kolín a do Prahy přiletěl směrem od Proseka, otočil to na Hradčany a Petřín směrem na Smíchov. Po cca. 90 minutách a 120 km, což v té době představovalo více než úctyhodný výkon, sedl na louku u dostihového závodiště v Chuchli. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

11 AUTOMOBILY A MOTOCYKLY v Kopřivnické továrně automobil President. Roku 1897 byl v Kopřivnické továrně na železniční vozy postaven náš první automobil, nazvaný President. Na jaře roku 1898 ujel President úspěšně trať Kopřivnice - Vídeň (328 km) průměrnou rychlostí 17 km za hodinu. motocykl Václava Laurina a Václava Klementa Český motocykl vyjel poprvé do světa roku 1899 z Mladé Boleslavi, z dílny Václava Laurina a Václava Klementa. Byl to dokonalý evropský motocykl, schopný běžné jízdy po silnicích. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

12 SPRÁVNĚ PŘIŘAĎ: JAN KAŠPAR THOMAS ALVA EDISON FRANTIŠEK KŘIŽÍK ALEXANDR GRAHAM BELL TRAMVAJOVÁ TRAŤ NA LETNÉ LET Z PRAHY DO PARDUBIC TELEFON ŽÁROVKA Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

13 SPRÁVNĚ PŘIŘAĎ: JAN KAŠPARTHOMAS ALVA EDISON FRANTIŠEK KŘIŽÍKALEXANDR GRAHAM BELL Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

14 ODKAZY http://www.rozhlas.cz/vedaarchiv/technologie/_zprava/4183 17 Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Thomas_Alva_Ediso n http://www.powerledosvetleni.cz/vyhody-led- osvetleni.php http://cs.wikipedia.org/wiki/Nicolaus_Ott o http://www.findabout.net/carl-friedrich- benz.html http://cr.ic.cz/index.php?clanek=krizik&dir=para&menu=para http://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_K%C5%99i%C5%BE%C3%AD k http://otavinka.blog.cz/100 6 http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/krizikova-elektricka- draha http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99i%C5%BE%C3%ADkova_sv%C4%9Bteln%C3%A1_fon t%C3%A1na http://cs.wikipedia.org/wiki/Alexander_Graham_Bel l http://www.converter.cz/fyzici/bell.htm http://www.ntm.cz/heslar/jan- kaspar http://www.bejvavalo.cz/clanky.php?detail=5 http://www.jablko.cz/Zajimavosti/Technika/Zajim_techn_3.htm http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Ka%C5%A1pa r http://philosophiesofmen.blogspot.cz/2012/08/thomas-edison-not- atheist.html


Stáhnout ppt "Základní škola, Vlašim, Březinská 1702 TECHNICKÉ VYNÁLEZY na přelomu 19. a 20. století EU-OP VK VY_32_INOVACE_D9 Financováno z ESF a státního rozpočtu."

Podobné prezentace


Reklamy Google