Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Joseph Haydn 1732 Rohrau – 1809 Vídeň. rakouský hudební skladatel vedoucí muž klasického období v hudbě často označován jako „otec symfonie“ nebo „otec.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Joseph Haydn 1732 Rohrau – 1809 Vídeň. rakouský hudební skladatel vedoucí muž klasického období v hudbě často označován jako „otec symfonie“ nebo „otec."— Transkript prezentace:

1 Joseph Haydn 1732 Rohrau – 1809 Vídeň

2 rakouský hudební skladatel vedoucí muž klasického období v hudbě často označován jako „otec symfonie“ nebo „otec smyčcového kvarteta“

3 Franz Joseph Haydn otec: Matthias – kolář matka: Maria – kuchařka v paláci hraběte Harracha v 6-ti letech odchází s Johannem Matthiasem Franchem, učitelem hudby, do Hainburgu. studium nebylo lehké – často trpěl hlady, nosil špinavé oblečení dostal však hudební vzdělání a naučil se hrát na cembalo a housle, zpíval ve sboru (soprán)

4 v osmi letech odchází zpívat do Vídně do katedrálního sboru

5 po té, co se mu změnil hlas, je ze sboru propuštěn – živí se jak se dá nevede se mu dobře, pracuje jako nejobyčejnější člověk – dělá i metaře nakonec má štěstí - opisuje noty V této době se Joseph Haydn žení. Bere si za ženu Annu Marii Kellerovou. Žijí spolu 40 let.

6 nemá peníze na další studium – učí se sám zdokonalí se natolik, že dostal nabídku od maďarského hraběte Paula Antona Esterházyho na místo vedoucího dvorního orchestru byla to práce velice náročná: řídí orchestr organizuje operní představení hraje komorní hudbu řídí nauku zpěvaček pečuje o hudební nástroje po smrti hraběte Esterházyho Haydnovy povinnosti u dvora končí, plat i titul mu však zůstaly

7 již ke konci služby v Maďarsku dostává Haydn nabídky a zakázky ze zahraničí skládá neuvěřitelným tempem jeho popularita prudce roste setkává se s W. A. Mozartem a stávají se dobrými přáteli r. 1791 odjíždí na pozvání do Londýna rukopis – galerie Londýn

8 r. 1795 se Haydn vrací zpět do Rakouska jeho zdravotní stav se zhoršuje přestává psát, věnuje se jen „svému“ klavíru r. 1809 umírá ve svém domě ve Vídni Haydn byl mezi svými vrstevníky oblíbený hlavně pro svou laskavost a optimismus. Vynikal smyslem pro humor a láskou ke kanadským žertíkům. Byl respektován pro udržování dobré nálady mezi hudebníky. Vynikal smyslem pro humor a láskou ke kanadským žertíkům. Byl respektován pro udržování dobré nálady mezi hudebníky. Říkalo se mu Papa Haydn.

9 památník J. Haydna - Berlín

10 Úkoly Úkoly Vyhledej na internetu díla Josepha Haydna. Poslechni si nejznámější z nich. V roce 1797 napsal Haydn k císařovým narozeninám píseň. Jaký byl její další osud? Jaký byl její další osud?

11 V prezentaci byly použity obrázky z těchto webových stránek: http://www.haydnsocietyofgb.co.uk/ http://mestasveta.cz/viden/pamatky/stephansdom http://www.decembermoonlight.com/Joseph_Haydn.html http://cs.wikipedia.7val.com/wiki/Joseph_Haydn Bylo čerpáno z knížky Bohumila Voborníka „Povídáme si o hudebních skladatelích“ Vypracovala:Renata Pavlačková, Mgr. ZŠ Bystřice n.P., Nádražní 615 59301 Bystřice nad Pernštejnem


Stáhnout ppt "Joseph Haydn 1732 Rohrau – 1809 Vídeň. rakouský hudební skladatel vedoucí muž klasického období v hudbě často označován jako „otec symfonie“ nebo „otec."

Podobné prezentace


Reklamy Google