Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT Č R EU PENÍZE ŠKOLÁM Č íslo projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT Č R EU PENÍZE ŠKOLÁM Č íslo projektu."— Transkript prezentace:

1

2 Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT Č R EU PENÍZE ŠKOLÁM Č íslo projektu CZ.1.07/1.4.00/ Název projektu školy Inovace ve vzd ě lávání na naší škole ZŠ Studánka Šablona III/2 Inovace a zkvalitn ě ní výuky prost ř ednictvím ICT SADA č. X Identifikátor: VY_32_INOVACE_SADA X_ČJS, DUM 6 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Vzdělávací obor: Člověk a jeho svět Název: Červen Autor: Mgr. Pavel Pospíšil Stručná anotace: Prezentace slouží k seznámení s měsícem červnem. Ukazuje, k jakým dějům dochází v přírodě a jaké dny si připomínají lidé. Metodické zhodnocení: Pilotováno v 1.B Pavlem Pospíšilem. Tento digitální učební materiál je určen pro všechny ročníky 1.stupně. V prvním ročníku využíváme hlavně obrázky. Text čte, případně interpretuje učitel. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Pavel Pospíšil

3 Tištěné médium: Adam Adolf: Liturgický rok, Vyšehrad, Praha 1998, 1.vydání, ISBN Benešová Daniela,Susa Jan: Rok v obrázcích a říkankách, fi BLUG, Praha 1995, 1.vydání, ISBN Bestajovský Martin: Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce – Jaro, Computer Press, Brno 2004, 1.vydání, ISBN Bestajovský Martin: Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce – Léto, Computer Press, Brno 2004, 1.vydání, ISBN Bestajovský Martin: Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce – Podzim, Computer Press, Brno 2004, 1.vydání, ISBN X Bestajovský Martin: Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce – Zima, Computer Press, Brno 2004, 1.vydání, ISBN Kadlec Jaroslav a kolektiv: Bohemia sancta, Zvon,Praha 1990,2.vydání,ISBN X Hanzová Marie: Čteme dětem a s dětmi,Fortuna, Praha 1992, 1.vydání, ISBN Kleczek Josip: Naše souhvězdí, Albatros, Praha 1978, 2.vydání, Kolektiv: Malá československá encyklopedie – 5.díl, Academia, Praha 1987, 1.vydání, 02/ Kotulová Eva: Kalendář aneb kniha o věčnosti času, Nakladatelství Svoboda, Praha 1978, 1.vydání, Kovaříková Zuzana, Lyčková Viola: Pranostiky rokem krok za krokem, Albatros, Praha 2006, 1.vydání, ISBN Langhammerová Jiřina: Lidové zvyky, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2004, 1.vydání, ISBN Miller Ondřej, Tatíčková Irena: Rozum do kapsy, Albatros, Praha 2003, 1.vydání, ISBN Munzar Jan: Medardova kápě, Horizont, Praha 1986, 2.vydání, Pfleiderer Rudolf: Atributy světců, Unicornis, Praha 1992 Piťha Petr: Čechy a jejich svatí, Comdes, Praha 1999, 2.vydání, ISBN Profantová Zuzana: Dúha vodu pije, Tatran, Bratislava 1986, 1.vydání, Remešová Věra: Ikonografie a atributy svatých, Zvon, Praha 1991, 2.vydání, ISBN Robek Antonín, Urban Zdeněk :Svatý Petr seno seče, svatá Anna buchty peče aneb Česká pranostika,Arca JiMfa, Třebíč 1997,1.vydání, ISBN X Skružný Ludvík: Atributy, Městské muzeum v Čelákovicích, Čelákovice 1996, 1.vydání, ISBN Šottnerová Dagmar: Lidové tradice, Rubico, Olomouc 2009, 1.vydání, ISBN Toufar Pavel: Lidový rok na vsi a ve městě, leden – srpen, Akcent, Třebíč 2004, 1.vydání, ISBN Toufar Pavel: Lidový rok na vsi a ve městě, září – prosinec, Akcent, Třebíč 2004, 1.vydání, ISBN Vašků Zdeněk: Velký pranostikon, Academia, Praha 1998, 1.vydání, ISBN Vondruška Vlastimil: Církevní rok a lidové obyčeje, Dona, České Budějovice 1991, 1.vydání, ISBN Vondrušková Alena: České zvyky a obyčeje, Albatros, Praha 2004, 1.vydání, ISBN Vrána Karel a kol.: V jednom společenství, Vyšehrad,Praha 2009, 2.vydání-revidované, ISBN Schauber Vera, Schindler Hanns Michael, Rok se svatými, Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří, Kostelní Vydří 1994, 1.vydání, ISBN Zíbrt Čeněk: Veselé chvíle v životě lidu českého, Vyšehrad, Praha 2006, 2.vydání, ISBN

4 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Pavel Pospíšil Obrazový materiál: Třešeň 1 [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Třešeň 2 [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Černý bez [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Lípa [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Senoseč [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: _Haymaking_(1864)_02.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Winslow_Homer_- _Haymaking_(1864)_02.jpg Děti – fotoarchiv autora Dítě 1 [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Dítě 2 [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Medard [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Clastre_Notre-Dame_29.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pi%C3%A9gros-la- Clastre_Notre-Dame_29.JPG Vít [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Jan Křtitel 1 [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Jan Křtitel 2 [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Třezalka [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: Petr a Pavel [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW:

5 R O K aneb Vzácné svátky, krásné zvyky, příroda i pranostiky část šestá Č E R V E N

6 Charakteristika měsíce V červnu nastává letní slunovrat. Tímto nejdelším dnem v roce, který připadá nejčastěji na 21. června, začíná léto. Venku už je teplo a proto můžeme slyšet cvrčka i kuňkání žab. Kvetou lípy nebo černé bezy, sečou se louky, zrají třešně a jahody. Červen je také posledním měsícem školního roku.

7 Chladný květen, červen vlažný – Chladný květen, červen vlažný – je pro sýpky, sudy blažný. Měsíc červen voní deštěm. Měsíc červen voní deštěm. Červen dá jahody a seče kosami lůky. Červen dá jahody a seče kosami lůky. Co vyroste v červnu na louce za den, roste jindy po týden. Co vyroste v červnu na louce za den, roste jindy po týden. Červen studený - sedlák krčí rameny. Červen studený - sedlák krčí rameny. Pranostiky o měsíci červnu

8 1.6. Mezinárodní den dětí Předmět a historie svátku Předmět a historie svátku Svátek mají děti na celém světě. MDD se slaví od roku Zvyky Zvyky Dnes nebo o nejbližším víkendu se pořádají různé společenské a sportovní akce pro děti. Nejčastěji se jim říká Dětský den.

9 8.6. Medard Svatý biskup Medard z Noyonu žil na přelomu 5. a 6. století. Nejčastější způsob zobrazování Nejčastější způsob zobrazování Bývá zobrazován jako biskup (s berlou, mitrou) a s orlem nad hlavou. Pranostika Pranostika Medardova kápě, čtyřicet dní kape. Zvyky Zvyky K Medardovi se váže tato u nás nejpopu- lárnější pranostika. Naši předkové dobře vypozorovali, že v tomto období častěji prší. Proto také rolníci vzývali Medarda za suché počasí o senách (při sekání a sušení trávy).

10 15.6. Vít Svatý Vít žil na přelomu 3. a 4. století a stal se mučedníkem. Nejčastější způsob zobrazování Nejčastější způsob zobrazování Bývá zobrazován s palmou a kohoutem na knize. Pranostika Pranostika Na svatého Víta hlava ještě nespí, u nohou již svítá. Zvyky Zvyky Přestože Vít neměl nic společného se střední Evropou, je od dob Karla IV. uctíván jako ochránce české země. Len se v některých oblastech sel až Len se v některých oblastech sel až v tento den. Rozsévač měl rozmáčknout česnek a o Štědrém dnu si s ním pomazat ruce. Na len pak prý nejdou mušky.

11 24.6. Jan Křtitel Svatý Jan Křtitel žil v 1. století. Stal se prorokem a později mučedníkem. Předmět svátku Předmět svátku Dnes si připomínáme narození Ježíšova předchůdce Jana Křtitele. Protože byl podle bible o půl roku starší než Ježíš, slaví se tento den přesně půl roku před naro- zením Ježíše. Oba „slunovratové“ svátky tak tvoří proti sobě ležící póly lidového kalendáře. Nejčastější způsob zobrazování Nejčastější způsob zobrazování Bývá zobrazován s beránkem a holí, ukončenou křížem. Pranostika Pranostika Na svatého Jána otvírá se létu brána. Zvyky Zvyky Svatojánská noc, kterou tento den začínal, je prý plná kouzel, ale i nečistých sil. Trhaly se byliny, zvané svatojánské koření, jimž se připisovala čarovná moc. Pálili se svatojánské ohně, hledaly se poklady.

12 29.6. Petr a Pavel Svatí apoštolové Petr a Pavel žili v 1. století a stali se mučedníky. Nejčastější způsob zobrazování Nejčastější způsob zobrazování Petr bývá zobrazován s klíčem a knihou, Pavel s mečem a knihou. Pranostika Pranostika Na Petra a Pavla den jasný a čistý, rok úrodný bude jistý. Zvyky Zvyky Tradovala se pověra, že řeky si v tento den žádají letní oběť. Proto se raději nikdo nekoupal. Ochránit člověka mohla jen čekanka, vykopaná dnes o druhé hodině odpolední.

13 ČERVEN Jan Susa Všechny děti dobře znají červen, když už třešně zrají. Když pořádně zčervenají, každý se jich s chutí nají. Holky to jsou parádnice, nosí z třešní náušnice. A ze stromu brácha volá už asi půl hodiny: „Je to bezva, končí škola, budeme mít prázdniny!“ (Rok v obrázcích a říkankách)

14 Co jsme si zapamatovali Kdo se ukrývá pod otázkami? Co znamená zkratka MDD? O co rolníci prosili Medarda? Dokonči pranostiku: Na svatého… hlava ještě…, u nohou již… Kdy začíná léto? Co dělali lidé o svatojánské noci? Co měli společného Petr a Pavel?

15 K o n e c


Stáhnout ppt "Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT Č R EU PENÍZE ŠKOLÁM Č íslo projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google