Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kruhoústí a paryby autor: David Hainall. Kruhoústí V čistých vodách našich potoků nebo řek žije velmi vzácná mihule potoční. Podobá se úhoři. Délka těla.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kruhoústí a paryby autor: David Hainall. Kruhoústí V čistých vodách našich potoků nebo řek žije velmi vzácná mihule potoční. Podobá se úhoři. Délka těla."— Transkript prezentace:

1 Kruhoústí a paryby autor: David Hainall

2 Kruhoústí V čistých vodách našich potoků nebo řek žije velmi vzácná mihule potoční. Podobá se úhoři. Délka těla 15 – 20 cm. Kruhovitá ústní přísavka. ( ) ( )

3 Larvy = minohy (živí se ústrojnými zbytky nebo drobnými živočichy). Dospělá mihule potravu nepřijímá, po tření hyne. Dýchají žábrami. Kostra je chrupavčitá. Nemají vyvinuté čelisti. ( )

4 Mihule říční Žije v pobřežních mořských vodách. Tře se v řekách. Živí se zkapalněnou směsí krve, slizu a svaloviny ryb. Délka těla: 40 – 50 cm. ( )

5 Mihule mořská Největší mihule s délkou 60 – 75 cm. Larvy žijí v řekách 2 – 5 let. Dospělé mihule odplouvají do moře, po 3 – 4 letech se vrací a hynou. /Superclass%20Agnatha/P jpg?o=7 ( ) ( )

6 Kruhoústí – shrnutí Podobní se úhoři. Kruhovitá ústní přísavka. Nemají vyvinuté čelisti. Chrupavčitá kostra Dýchají žábrami. Larvy = minohy (živí se ústrojnými zbytky nebo drobnými živočichy). Dospělá mihule potravu nepřijímá, po tření hyne. Např.: mihule potoční, m. říční, m. mořská.

7 Paryby Mořští obratlovci s chrupavčitou kostrou. Dýchají žábrami – nacházejí se pod 5 až 7 otvory. K pohybu jim slouží ploutve, někdy srůstají v postranní lem. Do této skupiny patří žraloci a rejnoci. ( )

8 Žraloci

9 Žralok bílý Délka těla 6 – 8 m, váha 2 tuny a více. Žije v pobřežních vodách. Zvaný též „lidožravý“. Statistiky uvádí, že má na svědomí nejvíce útoků na člověka a byl systematicky huben. Dnes mu hrozí vyhynutí. ( )

10 Máčka skvrnitá Druh malého žraloka. Rozšířena v severovýchodním Atlantiku, včetně Středozemního moře. Délka těla je 65 – 85 cm, průměrná váha – 2 kg. Není člověku nebezpečná. ( )

11 Žralok tygří Délka těla 4,5 m, váha 385 – 635 kg. Žije v mořích a oceánech tropického a subtropického pásu. Bývá nazýván „mořskou popelnicí“ – potravu si nevybírá. Migruje na dlouhé vzdálenosti. Člověku nebezpečný. ( )

12 Žralok obrovský Bývá nazýván také žralokem velrybím. Největší žijící zástupce žraloků. Obvykle dosahuje velikosti 8 m, výjimečně však i 17 m. Váha až 6 tun. Živí se planktonem a menšími rybami. ( )

13 Žralok modravý Délka těla až 4 m. Celosvětové rozšíření, je však komerčně loven a stav jeho populace klesá. Převážně noční lovec. Může být člověku nebezpečný. ( )

14 Kladivoun bronzový Délka těla až 4 m, váha až 400 kg. S ostatními druhy žraloků má společný tvar ploutví, 5 žaber a ochrannou blánu na očích. Vyniká tvarem hlavy ve tvaru kladiva a očima po stranách. ( )

15 Megalodon Vymřelý druh žraloka, žil před 16 – 1,6 miliony lety. Největší známá paryba. Doložená délka těla 12 – 18 m, váha 20 – 30 tun. serhai.jpg?o=77 ( ) megalodon žralok bílý potápěč

16 Zuby dosahovaly délky asi 17 cm, výjimečně 21 cm. Potravou byly velryby a ploutvonožci. Žil pravděpodobně samotářským způsobem života. cience/Megalodon.jpg?o=20 ( ) ngkai/megalodon-.jpg?o=4 ( )

17 Rejnoci Tělo rejnoků je zploštělé, po stranách lemované srostlými párovými ploutvemi. ris-Thailand.jpg ( ) ( )

18 Parejnok elektrický Až 1 m dlouhý, váha 3 kg. Výskyt ve východním Atlantiku od pobřeží Jižní Afriky po severní pobřeží Británie a v Severní a Středozemním moři. ( )

19 Známý schopností vytvářet elektrické výboje o napětí až 220 V. Loví drobné korýše a ryby. ( )

20 Manta atlantská Rozšířena v teplých mořích Atlantiku, Indického i Tichého oceánu. Největší rejnok – rozpětí až 7 m. Živí se planktonem. Manta_birostris-Thailand.jpg ( ) Manta_birostris-Thailand2.jpg ( )

21 Paryby – shrnutí Mořští obratlovci s chrupavčitou kostrou. Dýchají žábrami – nacházejí se pod 5 až 7 otvory. K pohybu jim slouží ploutve, někdy srůstají v postranní lem. Do této skupiny patří žraloci a rejnoci. ( )


Stáhnout ppt "Kruhoústí a paryby autor: David Hainall. Kruhoústí V čistých vodách našich potoků nebo řek žije velmi vzácná mihule potoční. Podobá se úhoři. Délka těla."

Podobné prezentace


Reklamy Google