Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Opakovací otázky na alkalické kovy a kovy žíravých zemin VY_32_INOVACE_G3 - 02 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Opakovací otázky na alkalické kovy a kovy žíravých zemin VY_32_INOVACE_G3 - 02 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky."— Transkript prezentace:

1 Opakovací otázky na alkalické kovy a kovy žíravých zemin VY_32_INOVACE_G3 - 02 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

2 1) Které kovy se dají krájet nožem? Alkalické kovy

3 2) Vyjmenujte (slovně) alkalické kovy, napište jejich značky. Lithium Li, sodík Na, draslík K, rubidium Rb, césium Cs, Francium Fr

4 3) Jaké vlastnosti mají alkalické kovy? Měkké pevné látky, dají se krájet nožem, vedou el.proud, velmi reaktivní, na vzduchu začnou hořet (reagují s vlhkostí).

5 4) Po vhození kousku sodíku nebo draslíku do vody proběhne prudká reakce a vznikne zásaditá látka, která se pomocí indikátoru zabarví do fialova. Jak se jmenuje tento indikátor? Fenolftalein.

6 5) Jaká chemická látka vznikne, když hodíme kousek sodíku nebo draslíku do vody a fenolftaleinem se zbarví fialově? Hydroxid sodný, hydroxid draselný.

7 6) Jak se uchovává sodík a draslík? V petroleji.

8 7) K čemu se sodík používá? Sodíkové výbojky (lampy), chladící médium jaderných reaktorů.

9 8) Jaké označení má skupina alkalických kovů v periodické tabulce? I.A skupina.

10 9) Jakou mají tyto prvky stejnou elektronovou konfiguraci? Ve valenční vrstvě mají 1 elektron.

11 10) Co způsobuje, že jsou tyto prvky velmi reaktivní? Ve valenční vrstvě mají 1 elektron, ten se snaží vytvořit pár s jiným elektronem.

12 11) Je reaktivnější sodík nebo draslík? Draslík je reaktivnější.

13 12) Vyjmenujte (slovně) prvky žíravých (alkalických) zemin a napiš jejich značky. Hořčík Mg, vápník Ca, barium Ba, stroncium Sr, rádium Ra

14 13) Která je to skupina v periodické tabulce prvků a jakou mají tyto prvky elektronovou konfiguraci? Je to II.A skupina, v poslední valenční vrstvě mají 2 volné elektrony.

15 14) Jak se nazývá slitina hořčíku a hliníku? Dural.

16 15) Který kov jsme dokázali zapálit v plameni svíčky? Hořčík.


Stáhnout ppt "Opakovací otázky na alkalické kovy a kovy žíravých zemin VY_32_INOVACE_G3 - 02 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky."

Podobné prezentace


Reklamy Google