Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Procesory. Ondřej Staňkovič EP3C2 Základní pojmy-instrukční sady Instrukční sada - Soubor instrukcí, kterým procesor rozumí a které byly vytvořeny s cílem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Procesory. Ondřej Staňkovič EP3C2 Základní pojmy-instrukční sady Instrukční sada - Soubor instrukcí, kterým procesor rozumí a které byly vytvořeny s cílem."— Transkript prezentace:

1 Procesory

2 Ondřej Staňkovič EP3C2 Základní pojmy-instrukční sady Instrukční sada - Soubor instrukcí, kterým procesor rozumí a které byly vytvořeny s cílem provádět určité typy výpočtů. Pokud procesor instrukční sadu nezná, dojde při pokusu o vykonání instrukce k chybě. x86 - Základní celočíselná sada procesorů pro počítače PC. Všechny procesory zvládají tuto sadu. x87 - Sada pro operaci s plovoucí desetinnou čárkou. Určená pro matematické koprocesory. Starší procesory 486SX či 386 vyžadovaly pro podporu x87 pořízení dalšího čipu (externího matematického koprocesoru). Všechny procesory počínaje Pentiem mají koprocesor integrovaný a sadu x87 podporují.

3 Ondřej Staňkovič EP3C3 Základní pojmy-instrukční sady Single Instruction Multiple Data (SIMD) - Jedna instrukce provádí výpočet na více datech současně. Vhodné především u multimediálních aplikací, kde je například možné zpracovávat několik částí audia současně. Oproti klasickému způsobu jedna instrukce jedny data (Single Instruction Single Data) je tento způsob významně rychlejší, byť ho nelze využít ve všech případech. MMX (MultiMedia eXtensions)- První celočíselná SIMD sada. Dnes jí podporují prakticky všechny procesory a je často vyžadována různými programy. Enhanced MMX - Rozšíření MMX zavedené společností Cyrix.

4 Ondřej Staňkovič EP3C4 Základní pojmy-instrukční sady 3DNow!, Enhanced 3DNow! - SIMD sada zavedená firmou AMD. SSE (Streaming SIMD Extensions) - SIMD sada z procesoru Pentium III. V době uvedení byla považována za nedodělek (nezvládala mnoho operací, které se od ní očekávaly). SSE2 - Velké rozšíření SSE zavedené v procesorech Pentium 4. Dočkalo se pozitivního přijetí mezi programátory, a mnoho programů tak je schopno těžit z vyššího výkonu. Po MMX se jedná o druhou nejpoužívanější sadu, jejíž význam v budoucnu patrně ještě poroste. SSE3 - Malé rozšíření o asi deseti instrukcích zavedené v procesoru Pentium 4 s jádrem Prescott. Dosud nenašlo valného významu

5 Ondřej Staňkovič EP3C5 Základní pojmy-instrukční sady AMD64 - 64bit rozšíření x86, původně vyvíjené pod označením x86-64. Vyjma podpory 64bit výpočtů umožňuje adresaci 64bit paměťového prostoru (byť zatím hardwarem omezenou na 40bit) a dále také rozšiřuje počet použitelných registrů reálně na trojnásobek - tím eliminuje slabé místo x86. V budoucnu se očekává velký význam. EM64T - Intelem vytvořená kopie sady AMD64, byť s některými menšími rozdíly (místy není zcela dopilovaná). Důvod jiného názvu je založen na neochotě Intelu přijmout název AMD64, přestože prakticky všichni vývojáři (Microsoft, Linuxové distribuce...) dávno používají název AMD64 jednoduše proto, že zde byl o mnoho let dříve. Všechny nové programy jsou vyvíjeny tak, aby případné minoritní rozdíly mezi AMD64 a EM64T byly ošetřeny.

6 Ondřej Staňkovič EP3C6 Základní pojmy-parametry Front Side Bus (FSB) - Sběrnice spojující jádro procesoru s paměťovým řadičem. Bývá extrémně vytížena datovou komunikací mezi procesorem a paměťmi. U některých procesorů (např. Athlon 64) je integrována přímo v čipu a běží na podstatně vyšších frekvencích, což přispívá k eliminaci úzkého místa. HyperTransport (HT) - Sériová sběrnice použitá u procesorů Athlon 64 a z něj odvozených modelů a dále také u některých čipových sad.U procesorů Athlon 64 se frekvence HyperTransportu získává násobení base frequency příslušným HT (LDT) násobičem - takže například 1000 MHz se získá jako 5x 200 MHz. Toto násobení provádí procesor podle příslušného nastavení.

7 Ondřej Staňkovič EP3C7 Základní pojmy-parametry HyperThreading (HTT) - Technologie, kdy se jedno jádro procesoru tváří jako dvě jádra. Díky tomu je možné, aby zpracovávalo dvě programová vlákna zároveň. To umožňuje zlepšit využití výpočetních částí jádra, což přináší vyšší výkon. Na druhou stranu výpočetní část je sdílená pro obě vlákna, takže v některých případech naopak může výkon poklesnout. Použití HyperThreadingu při provozování více aplikací současně dále znesnadňuje nedořešená prioritizace vláken - programy tak obchází prioritu procesů operačního systému, což vede pouze k tomu, že u důležitého programu může výkon se zapnutým HyperThreadinem poklesnout ve prospěch programu nedůležitého. V době dvoujádrových procesorů nelze o jeho výhodách příliš hovořit.

8 Ondřej Staňkovič EP3C8 Základní pojmy-parametry Latence - Doba, která uplyne od vyvolání požadavku do jeho splnění (reakční doba). Udává se běžně v nanosekundách (ns) nebo v hodinových cyklech (např. 4T jsou čtyři cykly). Čím nižší hodnota, tím lépe. Dual-channel (dvoukanál) - Uspořádání pamětí ve dvojici s paralelním přístupem. Zvyšuje propustnost pamětí na dvojnásobek či může významně zkracovat reálnou dobu vyhledávání (pokud umožňuje nezávislý přístup ke každému kanálu). Obvykle bývá řešeno dvojicí paměťových řadičů - tak tomu je u všech dvoukanálů DDR pamětí (namísto jednoho 64bit kanálu jsou dva 64bit kanály). Praktické využití vyžaduje odpovídající návrh procesoru, který musí načítat data z paměti tak, aby celé datové šířky využil. To například procesory Athlon 64 neumí, protože jsou konstruovány s cílem rychlého vyhledávání dat přímo v paměti a nikoli v cache (u Pentií 4 je tomu přesně naopak).

9 Ondřej Staňkovič EP3C9 Základní pojmy-výrobní tech. 130nm, 90nm... - Tzv. "feature size", tj. velikost transistoru. Čím menší transistor, tím se dokáže rychleji přepínat - jinými slovy čím má procesor menší transistory, tím dokáže běžet na vyšších frekvencích. Menší transistory zároveň vystačí s menším napětím, takže mají menší spotřebu energie. U posledních generací (zejména u 90nm) se však ukazuje, že menší transistory začínají mít čím dál tím větší potíže s tzv. leakage current, což je stálá (statická) neovlivnitelná spotřeba. Proto výrobci začínají ve větší míře používat transistory více odolné proti leakage, které však zároveň nejsou tak rychlé. To pak znamená, že v mnoha případech může být procesor vyrobený starší technologií schopnější v dosahování vyšších frekvencí.

10 Ondřej Staňkovič EP3C10 Základní pojmy- Paměť cache Jeto jakýsi mezisklad dat mezi různě rychlými komponentami počítače.Jeho účelem je vzájemné přizpůsobení rychlosti- rychlejší komponenta čte data z cache a nemusí čekat na komponentu pomalejší (z které si paměť cache data již načetla. Do všech mikroprocesorů jsou integrovány malé paměti cache,označovány jako L1.Slouží k zásobování jednotek mikroprocesoru daty ze sběrnice.Funguje to tak,že cache načte ze sběrnice více dat,která pak v tomto meziskladu čekají.Jakmile je mikroprocesor potřebuje,z cache si je načte.Protože cache pracuje rychleji než sběrnice,nemusí mikroprocesor čekat,jak by tomu bylo v případě odebírání dat ze sběrnice. Pro zrychlení přesunů dat mezi mikroprocesorem a OP integrovala se paměť L2.

11 Ondřej Staňkovič EP3C11 AMD - socket A Socket A (jinak také socket 462) uveden v roce 2000. Z dnešního pohledu již zastaralý. Základ tvoří sběrnice FSB a north bridge. FSB je taktována na frekvenci 100, 133, 166 nebo 200 MHz. Veškeré údaje se ale přenáší dvakrát za hodinový cyklus, proto se běžně udává frekvence dvojnásobná: Řadič pamětí je umístěn v north bridge, proto výkon systému je velmi závislý na použitém čipsetu. Zároveň je také závislý na frekvencích FSB a pamětí - čím vyšší, tím lepší.

12 Ondřej Staňkovič EP3C12 AMD - socket A Jak rychlé je AMD Proceesory AMD XP jsou označovány PR ratingem,který ale neznačí jejich původní frekvenci. Athlon XP s jádrem Thoroughbred,Barton - vzorec pro výpočet Ratingu (3*frekvence)/2 +100 - vzorec pro výpočet frekvence (2*Rating)/3 -66 Athlon XP s jádrem Palomino - vzorec pro výpočet Ratingu (3*frekvence)/2 -500 - vzorec pro výpočet frekvence (2*Rating)/3 +333

13 Ondřej Staňkovič EP3C13 AMD Socket A - Duron, Sempron Duron s jádrem Spitfire - L evel 2 cache: 64kB -Označení OPN: D0550AST1B (modely s 1.5V), D0600AUT1B (modely s 1.6V) -Maxi mální přípustná teplota: 90 stupňů uvnitř jádra -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt Frekvence: 550 MHz až 950 MHz Uvedení: červen 2000 Výrobní technologie: 180nm Frekvence FSB: 100 MHz Rozměry jádra: 9.1 mm * 11.1 mm Revize / CPUID: A0 / 630h, A2 / 631h Levnější jádro s cca. o 10% nižším výkonem na stejné frekvenci než Thunderbird. Průměrné zahřívání, frekvenční strop kolem 1 GHz.

14 Ondřej Staňkovič EP3C14 AMD Socket A - Duron, Sempron

15 Ondřej Staňkovič EP3C15 AMD Socket A - Duron, Sempron Duron s jádrem Morgan -Level 2 cache: 64kB -Označení OPN: DHD1300AMT1B -Maximální přípustná teplota: 90 stupňů uvnitř jádra -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -Frekvence: 1.0 GHz až 1.3 GHz -Uvedení: srpen 2001 -Výrobní technologie: 180nm -Frekvence FSB: 100 MHz -Rozměry jádra: 11.7 mm * 9.0 mm -Revize / CPUID: A0 / 670h, A1 / 631h Odvozenina od jádra Palomino s o několik procent nižším výkonem. Vyšší zahřívání než starší Spitfire a poměrně slabé možnosti přetaktování - maximum cca. 1.3 GHz.

16 Ondřej Staňkovič EP3C16 AMD Socket A - Duron, Sempron Duron s jádrem Applebred -Level 2 cache: 64kB -Označení OPN: DHD1800DLV1C -Maximální přípustná teplota: 85 stupňů uvnitř jádra -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -Frekvence: 1.4 GHz až 2.16 GHz -Uvedení: srpen 2002 -Výrobní technologie: 130nm -Frekvence FSB: 133, 166 MHz -Rozměry jádra: 7.3 mm * 11.0 mm (revize A0), 7.5 mm * 11.3 -mm (revize B0) -Revize / CPUID: A0 / 680h, B0 / 681h Jedná se o jádro Thoroughbred s vypnutou L2 cache (funkční je pouze 64kB).

17 Ondřej Staňkovič EP3C17 AMD Socket A - Duron, Sempron Duron s jádrem Morgan Applebred

18 Ondřej Staňkovič EP3C18 AMD Socket A - Duron, Sempron Sempron s jádrem Thoroughbred - Level 2 cache: 256kB -Označení OPN: SDA2800DUT3D -Maximální přípustná teplota: 90 stupňů uvnitř jádra -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt

19 Ondřej Staňkovič EP3C19 AMD Socket A - Duron, Sempron Sempron s jádrem Thorton -Level 2 cache: 256kB -Označení OPN: SDC2800DUT3D -Maximální přípustná teplota: 90 stupňů uvnitř jádra -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt

20 Ondřej Staňkovič EP3C20 AMD Socket A - Duron, Sempron Sempron s jádrem Barton -Level 2 cache: 512kB -Označení OPN: SDA3000DUT4D -Maximální přípustná teplota: 90 stupňů uvnitř jádra -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt

21 Ondřej Staňkovič EP3C21 AMD Socket A-Athlon, Athlon XP Athlon s jádrem Thunderbird -Level 2 cache: 256kB -Označení OPN: A0700APT3B (FSB200 s 1.7V), A1400AMS3B -(FSB200 s 1.75V a 90 stupni), A1400AMS3B (FSB200 s 1.75V a 95 stupni), A1400AMS3B (FSB266) -Maximální přípustná teplota: 90 stupňů uvnitř jádra (modely do 1100 MHz), 95 stupňů uvnitř jádra (modely od 1133 MHz) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -Frekvence: 650 MHz až 1.4 GHz -Uvedení: červen 2000 -Výrobní technologie: 180nm -Frekvence FSB: 100, 133 MHz -Rozměry jádra: 9.1 mm * 13.1 mm -Revize / CPUID: A4 / 642h, A5 / 642h, A6 / 642h, A7 / 642h, A9 / 644h Původní jádro vyráběné s hliníkovými spoji mezi transistory (většina kusů do 1 GHz) a dále také s měděnými (prakticky všechny kusy nad 1 GHz). Měděné verze vykazují lepší schopnosti přetaktování, maximum je cca. 1.5 GHz. Procesor se hodně zahřívá.

22 Ondřej Staňkovič EP3C22 AMD Socket A-Athlon, Athlon XP

23 Ondřej Staňkovič EP3C23 AMD Socket A-Athlon, Athlon XP Athlon XP s jádrem Palomino -Level 2 cache: 256kB -Označení OPN: AX1900DMT3C -Maximální přípustná teplota: 90 stupňů uvnitř jádra -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -Frekvence: 1.0 GHz až 1.73 GHz -Level 2 cache: 256kB -Uvedení: jaro 2001 -Výrobní technologie: 180nm -Frekvence FSB: 133 MHz -Rozměry jádra: 11.7 mm * 11.0 mm -Revize / CPUID: A0 / 660h, A2 / 661h, A5 / 662h

24 Ondřej Staňkovič EP3C24 AMD Socket A-Athlon, Athlon XP Vylepšená verze Thunderbirdu s typicky čtvercovým jádrem. Na stejné frekvenci je výkon vyšší asi o 10%, přičemž se o maličko méně zahřívá, přesto však stále velmi intenzivně. Maximální frekvence asi 1.8 GHz.

25 Ondřej Staňkovič EP3C25 AMD Socket A-Athlon, Athlon XP Athlon XP s jádrem Thoroughbred revize A0 -Level 2 cache: 256kB -Označení OPN: AXDA2200D???? -Maximální přípustná teplota: 90 stupňů uvnitř jádra (všechny - modely vyjma 2200+), 85 stupňů uvnitř jádra (pouze model 2200+) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -Počet vrstev v procesoru 8,nemá FSB AutoDetect -Uvedení: srpen 2002 -Výrobní technologie: 130nm

26 Ondřej Staňkovič EP3C26 AMD Socket A-Athlon, Athlon XP Athlon XP s jádrem Thoroughbred revize B0 -Level 2 cache: 256kB -Označení OPN: AXDA2200D???? -Maximální přípustná teplota: 90 stupňů uvnitř jádra (modely -- 1600+ až 2100+), 85 stupňů uvnitř jádra (modely 2200+ až 2800+) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -Počet vrstev v procesoru 9,má FSB AutoDetect

27 Ondřej Staňkovič EP3C27 AMD Socket A-Athlon, Athlon XP Athlon XP s jádrem Thoroughbred revize A0, B0

28 Ondřej Staňkovič EP3C28 AMD Socket A-Athlon, Athlon XP Athlon XP s jádrem Barton -Level 2 cache: 512kB -Označení OPN: AXDA3200D???? -Maximální přípustná teplota: 85 stupňů uvnitř jádra -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -Frekvence: 1.83 GHz až 2.20 GHz -Uvedení: jaro 2003 -Výrobní technologie: 130nm -Frekvence FSB: 166, 200 MHz -Rozměry jádra: 7.4 mm * 13.6 mm -Revize / CPUID: A0 / 6A0h

29 Ondřej Staňkovič EP3C29 AMD Socket A-Athlon, Athlon XP Verze Athlonu XP s 512 kB L2 cache. Zahřívání je obvykle o něco málo vyšší než u Thoroughbredu, výkon o pár procent vyšší. Frekvenční potenciál je identický.

30 Ondřej Staňkovič EP3C30 AMD Socket A-Athlon, Athlon XP Athlon XP s jádrem Thorton -Level 2 cache: 256kB -Označení OPN: AXDC2000D???? -Maximální přípustná teplota: 90 stupňů uvnitř jádra (model 2000+), 85 stupňů uvnitř jádra (modely 2200+ až 2800+) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt Thorton je jádro Barton s vypnutou polovinou L2 cache (funkční je pouze 256kB).

31 Ondřej Staňkovič EP3C31 AMD 64 s.939,754 Socket 754 uveden v září 2003,dnes již jen jako levnějsi varianta pro Semprony. Socket 939 byl uveden v létě 2004 a je určen pro výkonné modely: řady Athlon 64, hráčský Athlon 64 FX a také dvoujádrový Athlon 64 X2 instrukční sady: x86, x87, MMX, Enhanced MMX, 3DNow!, Enhanced 3DNow!, SSE a SSE2. Jádra DH8-E3, DH8-E6, SH8-E4, BH-E4, JH-E6 zároveň podporují instrukce SSE3. Všechny procesory vyjma Sempronů založených na jádrech starších než DH8-E6 zároveň zvládají rozšíření AMD64.

32 Ondřej Staňkovič EP3C32 Socket 754 Athlon 64 socket 754 s jádrem SH7-C0, SH7-CG -Nesprávný název: ClawHammer -Označení OPN: ADA2800AEP4AP, DA2800AEP4AR (modely s 512kB L2), ADA3200AEP5AP (modely s 1MB L2) -Maximální přípustná teplota: 70 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4

33 Ondřej Staňkovič EP3C33 Socket 754 Athlon 64 socket 754 s jádrem DH7-CG - Nesprávný název: NewCastle -Označení OPN: ADA2800AEP4AX (modely s 512kB L2), - ADA3300AEP3AX (modely s 256kB L2) -Maximální přípustná teplota: 70 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4

34 Ondřej Staňkovič EP3C34 Socket 754 Athlon 64 socket 754 s jádrem DH8-E3, DH8-E6 - Nesprávný název: Venice -Označení OPN: -ADA3300AIK3B0 (modely s 256kB L2), ADA3400AIK4B0 (modely s 512kB L2) - ADA3000AIK4BX (model 3000+), ADA3200AIO4BX (model 3200+) -Maximální přípustná teplota: 65 stupňů na povrchu (model 3000+), 69 stupňů na povrchu (model 3200+) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4

35 Ondřej Staňkovič EP3C35 Socket 754 Sempron socket 754 s jádrem DH7-CG -Nesprávný název: Paris -Označení OPN: SDA3000AIP2AX (modely s 128kB L2), SDA3100AIP3AX (modely s 256kB L2) -Maximální přípustná teplota: 70 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4

36 Ondřej Staňkovič EP3C36 Socket 754 Sempron socket 754 s jádrem DH8-D0 -Nesprávný název: Palermo -Označení OPN: SDA3000AIO2BA (modely se 128kB L2 a bez AMD64), SDA3100AIO3BA (modely s 256kB L2 a bez AMD64), SDA3000AIO2CV (modely se 128kB L2 a s AMD64), SDA3100AIO3CV (modely s 256kB L2 a s AMD64) -Maximální přípustná teplota: 70 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4 (pouze modely 3000+, 3100+ a 3300+) -Některé kusy novějšího data výroby podporují AMD64 a jsou odlišeny jiným OPN. Původní modely 64bit rozšíření nepodporují.

37 Ondřej Staňkovič EP3C37 Socket 754 Sempron socket 754 s jádrem DH8-E3 -Nesprávný název: Palermo -Označení OPN: SDA3000AIO2B0 (modely se 128kB L2), SDA3100AIO3B0 (modely s 256kB L2) -Maximální přípustná teplota: 69 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4 (pouze modely 3000+, 3100+ a 3300+) -Procesory nepodporují AMD64 !

38 Ondřej Staňkovič EP3C38 Socket 754 Sempron socket 754 s jádrem DH8-E6 -Nesprávný název: Palermo -Označení OPN: SDA3000AIO2BX (modely se 128kB L2), SDA3100AIO3BX (modely s 256kB L2) -Maximální přípustná teplota: 69 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4 (pouze modely 3000+, 3100+, 3300+ a 3400+)

39 Ondřej Staňkovič EP3C39 AMD 64 socket 939 Athlon 64 socket 939 s jádrem DH7-CG -Nesprávný název: NewCastle -Označení OPN: ADA3500DEP4AW (všechny modely vyjma -- 3400+), ADA3400DEP4AZ (pouze model 3400+) -Maximální přípustná teplota: 70 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4

40 Ondřej Staňkovič EP3C40 AMD 64 socket 939 Athlon 64 socket 939 s jádrem SH7-CG -Nesprávný název: ClawHammer -Označení OPN: ADA3500DEP4AS (modely s 512kB L2), - ADA4000DEP5AS (modely s 1MB L2) -Maximální přípustná teplota: 70 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4

41 Ondřej Staňkovič EP3C41 AMD 64 socket 939 Athlon 64 socket 939 s jádrem DH8-D0 -Nesprávný název: Winchester -Označení OPN: ADA3500DIK4BI -Maximální přípustná teplota: 65 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4

42 Ondřej Staňkovič EP3C42 AMD 64 socket 939 Athlon 64 socket 939 s jádrem DH8-E3 -Nesprávný název: Venice -Označení OPN: ADA3500DAA4BP (všechny modely vyjma 3400+), ADA3400DAA4BZ (pouze model 3400+) -Maximální přípustná teplota: 49 až 65 stupňů na povrchu (modely 3000+ až 3500+), 49 až 71 stupňů na povrchu (model 3800+) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4

43 Ondřej Staňkovič EP3C43 AMD 64 socket 939 Athlon 64 socket 939 s jádrem DH8-E6 -Nesprávný název: Venice -Označení OPN: ADA3500DAA4BW (všechny modely vyjma 3400+), ADA3400DAA4BY (pouze model 3400+) -Maximální přípustná teplota: 49 až 65 stupňů na -povrchu (modely 3000+ až 3500+), 49 až 71 stupňů na povrchu (model 3800+) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4

44 Ondřej Staňkovič EP3C44 AMD 64 socket 939 Athlon 64 socket 939 s jádrem SH8-E4 -Nesprávný název: San Diego -Označení OPN: ADA3500DAA4BN (modely s 512kB L2 cache), ADA4000DAA5BN (modely s 1MB L2) -Maximální přípustná teplota: 49 až 65 stupňů na povrchu (model 3500+), 49 až 71 stupňů na povrchu (modely 3700+ a 4000+) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4 4000+ je ekvivalentem FX53 s tím rozdílem, že maximální násobič je 12x namísto 25x.

45 Ondřej Staňkovič EP3C45 AMD 64 socket 939 Athlon 64 socket 939 s jádrem BH-E4 -Nesprávný název: Manchester -Označení OPN: ADA3200DKA4CG -Maximální přípustná teplota: 49 až 65 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4 Athlon 64 socket 939 s jádrem JH-E6 Nesprávný název: Toledo Označení OPN: ADA3700DKA5CF Maximální přípustná teplota: 49 až 71 stupňů na povrchu Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4 Jedná se o dvoujádrovýéprocesory s odpojeným jádrem.

46 Ondřej Staňkovič EP3C46 Athlon 64 FX Athlon 64 FX socket 939 s jádrem SH7-CG -Nesprávný název: ClawHammer -Označení OPN: ADAFX53DEP5AS (model FX53), ADAFX55DEI5AS (model FX55) -Maximální přípustná teplota: 70 stupňů na povrchu (model FX53), 63 stupňů na povrchu (model FX55) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4

47 Ondřej Staňkovič EP3C47 Athlon 64 FX Athlon 64 FX socket 939 s jádrem SH8-E4 -Nesprávný název: San Diego -Označení OPN: ADAFX55DAA5BN -Maximální přípustná teplota: 49 až 63 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4 Athlon 64 FX socket 939 s jádrem JH-E6 -Nesprávný název: Toledo -Označení OPN: ADAFX60DAA6CD -Maximální přípustná teplota: 49 až 65 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4 Procesor je dvoujádrový, uvedená L2 cache platí pro jedno jádro

48 Ondřej Staňkovič EP3C48 Athlon 64 X2 socket 939 Athlon 64 X2 socket 939 s jádrem BH-E4 -Nesprávný název: Manchester -Označení OPN: ADA4600DAA5BV -Maximální přípustná teplota: 49 až 65 stupňů na povrchu (modely 4200+ až 5000+), 49 až 71 stupňů na povrchu (model 3800+) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4

49 Ondřej Staňkovič EP3C49 Athlon 64 X2 socket 939 Athlon 64 X2 socket 939 s jádrem JH-E6 -Nesprávný název: Toledo -Označení OPN: ADA3800DAA5CD (modely s 512kB L2 cache), ADA4800DAA6CD (modely s 1MB L2 cache), ADV4400DAA6CD (pouze model 4400+ s TDP 89W) -Maximální přípustná teplota: 49 až 65 stupňů na povrchu (všechny modely vyjma 3800+ a 4400+ s TDP 89W), 49 až 71 stupňů na povrchu (modely 3800+ a 4400+ s 89W TDP) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4

50 Ondřej Staňkovič EP3C50 Opteron 1xx socket 939 Opteron 1xx socket 939 s jádrem SH8-E4 -Nesprávný název: SledgeHammer / San Diego -Označení OPN: OSA146DAA5BN -Maximální přípustná teplota: 49 až 71 stupňů na povrchu (modely 144 až 150), 49 až 65 stupňů na povrchu (modely 152 a 154) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4

51 Ondřej Staňkovič EP3C51 Opteron 1xx socket 939 Dual-core Opteron socket 939 s jádrem JH-E6 -Nesprávný název: JackHammer / Toledo -Označení OPN: OSA175DAA6CD -Maximální přípustná teplota: 49 až 65 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4

52 Ondřej Staňkovič EP3C52 Sempron socket 939 Sempron socket 939 s jádrem DH8-D0 -Nesprávný název: Palermo -Označení OPN: SDA3200DIO3BI -Maximální přípustná teplota: 69 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4 Sempron socket 939 s jádrem DH8-E3 (podpora AMD 64) -Nesprávný název: Palermo -Označení OPN: SDA3000DIO2BP (modely se 128kB L2 cache), - SDA3200DIO3BP (modely s 256kB L2 cache) -Maximální přípustná teplota: 69 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4

53 Ondřej Staňkovič EP3C53 Sempron socket 939 Sempron socket 939 s jádrem DH8-E6 -Nesprávný název: Palermo -Označení OPN: SDA3000DIO2BW (modely se 128kB L2 cache), SDA3200DIO3BW (modely s 256kB L2 cache) -Maximální přípustná teplota: 69 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, PowerNow! v1.4 -Podpora AMD64.

54 Ondřej Staňkovič EP3C54 Intel - sockety 478 a LGA775 Sockety 478 a LGA775 jsou základnou pro procesory z dílny Intelu - tedy pro Celerony, Celerony D, Pentia 4, Pentia 4 eXtreme Edition, Pentia D a Pentia eXtreme Edition. Základním rozdílem mezi oběma sockety je to, že LGA775 je novější a připravený pro extrémní proudové odběry - procesory do něj pasující nemají klasické piny, nýbrž patice v základní desce má jakési kuličky, které pak zapadnou do důlků v procesoru. To má menší odpor a umožňuje přenášet obrovské proudy. Dalším rozdílem je to, že LGA775 je připraven na 64bit rozšíření a dvoujádrové procesory.

55 Ondřej Staňkovič EP3C55 Pentium 4 socket 478 Pentium 4 socket 478 s jádrem Willamette -Maximální přípustná teplota: 72 až 76 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -HyperThreading: ne -EM64T: ne -Frekvence: 1.4 GHz až 2.0 GHz -L 2 cache: 256kB -Uvedení: srpen 2001 -Výrobní technologie: 180nm -Frekvence FSB: 100 MHz -Revize / CPUID: B2 / F07h, C1 / 0F0Ah, D0 / 0F12h, E0 / 0F13h

56 Ondřej Staňkovič EP3C56 Pentium 4 socket 478 s jádrem Northwood -Maximální přípustná teplota: 67 - 75 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -HyperThreading: pouze modely s FSB800 a 3.06 GHz model -EM64T: ne -Frekvence: 1.6 GHz až 3.40 GHz -Level 2 cache: 512kB -Uvedení: leden 2002 -Výrobní technologie: 130nm -Frekvence FSB: 100, 133, 200 MHz -Revize / CPUID: B0 / F24h, C1 / F27h, D1 / F29h Pentium 4 socket 478

57 Ondřej Staňkovič EP3C57 Pentium 4 socket 478

58 Ondřej Staňkovič EP3C58 Pentium 4 socket 478 Pentium 4 socket 478 s jádrem Prescott C0 -Maximální přípustná teplota: 69 stupňů na povrchu (78A modely), 73 stupňů na povrchu (91A modely) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -HyperThreading: pouze modely s FSB800 -EM64T: ne

59 Ondřej Staňkovič EP3C59 Pentium 4 socket 478 Pentium 4 socket 478 s jádrem Prescott D0 -Maximální přípustná teplota: 69 stupňů na povrchu (78A modely), 73 stupňů na povrchu (91A modely) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -HyperThreading: pouze modely s FSB800 -EM64T: ne

60 Ondřej Staňkovič EP3C60 Pentium 4 socket 478 Pentium 4 socket 478 s jádrem Prescott E0 a G1 -Maximální přípustná teplota: 69 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -HyperThreading: pouze modely s FSB800 -EM64T: ne

61 Ondřej Staňkovič EP3C61 Pentium 4 socket 478 Pentium 4 eXteme Edition socket 478 s jádrem Gallatin -Maximální přípustná teplota: 64 stupňů na povrchu (3200 MHz), -67 stupňů na povrchu (3400 MHz) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -HyperThreading: ano -EM64T: ne

62 Ondřej Staňkovič EP3C62 Celeron socket 478 Celeron socket 478 s jádrem Willamette Maximální přípustná teplota: 76 stupňů na povrchu (1.7 GHz), 77 stupňů na povrchu (1.8 GHz) Úsporné režimy: Stop Grant / Halt HyperThreading: ne EM64T: ne

63 Ondřej Staňkovič EP3C63 Celeron socket 478 Celeron socket 478 s jádrem Northwood -Maximální přípustná teplota: 68 - 75 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -HyperThreading: ne -EM64T: ne

64 Ondřej Staňkovič EP3C64 Celeron D socket 478 Celeron D socket 478 s jádrem Prescott C0 -Maximální přípustná teplota: 67 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -HyperThreading: ne -EM64T: ne

65 Ondřej Staňkovič EP3C65 Celeron D socket 478 Celeron D socket 478 s jádrem Prescott D0 -Maximální přípustná teplota: 67 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -HyperThreading: ne -EM64T: ne

66 Ondřej Staňkovič EP3C66 Celeron D socket 478 Celeron D socket 478 s jádrem Prescott E0 Maximální přípustná teplota: 67 stupňů na povrchu Úsporné režimy: Stop Grant / Halt HyperThreading: ne EM64T: ne

67 Ondřej Staňkovič EP3C67 Pentium 4 socket LGA775 Pentium 4 LGA775 s jádrem Prescott D0 -Maximální přípustná teplota: 65 stupňů na povrchu (78A modely), 73 stupňů na povrchu (119A modely) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -HyperThreading: pouze modely s FSB800 -EM64T: ne

68 Ondřej Staňkovič EP3C68 Pentium 4 socket LGA775 Pentium 4 LGA775 s jádrem Prescott E0 a G1 -Maximální přípustná teplota: 65 stupňů na povrchu (78A modely), 73 stupňů na povrchu (119A modely) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, Enhanced Halt State (pouze modely s násobičem vyšším než 14x a FSB800) -HyperThreading: pouze modely s FSB800 -EM64T: pouze modely 506, 516, 519K, 521, 531, 541, 551, 561 a 571

69 Ondřej Staňkovič EP3C69 Pentium 4 socket LGA775 Pentium 4 LGA775 s jádrem Prescott 2M N0 (řada 6x0) -Maximální přípustná teplota: 64 stupňů na povrchu (78A modely), 71 stupňů na povrchu (119A modely) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, Enhanced Halt State, Enhanced Intel SpeedStep s více PStates -HyperThreading: ano -EM64T: ano -Frekvence: 3.0 GHz až 3.80 GHz -Level 2 cache: 2MB -Uvedení: únor 2005 -Výrobní technologie: 90nm -Frekvence FSB: 200, 266 MHz -Revize / CPUID: N0 / F43h, R0 / F4Ah

70 Ondřej Staňkovič EP3C70 Pentium 4 socket LGA775 Pentium 4 s větší L2 cache o velikosti 2MB. Dobrý dojem ale kazí fakt, že tato cache je asi o 10% pomalejší než u modelu s 1MB, navíc takto zvýšenou velikost již využije minimum programů. Ve výsledku je tedy toto jádro často pomalejší než model s 1MB. O investici do něj bych uvažoval pouze v případě stejných cen, jinak nikoli. Doporučení ohledně spotřeby je stejné jako u jádra Prescott.

71 Ondřej Staňkovič EP3C71 Pentium 4 socket LGA775 Pentium 4 LGA775 s jádrem Prescott 2M R0 (řada 6x2) -Maximální přípustná teplota: 71 stupňů na povrchu (119A modely) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, Enhanced Halt State, Enhanced Intel SpeedStep s více PStates -HyperThreading: ano -EM64T: ano

72 Ondřej Staňkovič EP3C72 Pentium D LGA775 Pentium D LGA775 s jádrem Smithfield -Maximální přípustná teplota: 64 stupňů na povrchu (100A modely), 70 stupňů na povrchu (125A modely) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, Enhanced Halt State (pouze modely 830 a 840), Enhanced Intel SpeedStep s více PStates (pouze modely 830 a 840) -HyperThreading: ne -EM64T: ano -Procesor je dvoujádrový -Frekvence: 2.80 GHz až 3.20 GHz -Level 2 cache: 2x 1MB -Uvedení: duben 2005 -Výrobní technologie: 90nm -Frekvence FSB: 200 MHz -Revize / CPUID: A0 / F44h, B0 / F47h

73 Ondřej Staňkovič EP3C73 Pentium D LGA775 První dvoujádrový procesor Intelu, který však není od základů konstruován jako dvoujádrový, namísto toho se v podstatě jedná o dva nezávislé čipy Prescott spojené přes FSB, přesně jako u dvouprocesorových systémů. Neumí tedy těžit z možných výhod dvoujádrových procesorů, jak to dělá například konkurenční Athlon 64 X2. Má nejvyšší spotřebu ze všech kdy vyrobených procesorů pro stolní počítače.

74 Ondřej Staňkovič EP3C74 Pentium 4 eXteme Edition LGA775 Pentium 4 eXteme Edition LGA775 s jádrem Gallatin -Maximální přípustná teplota: 66 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -HyperThreading: ano -EM64T: ne -Frekvence: 2.4 GHz až 3.46 GHz -Level 2 cache: 512kB -Level 3 cache: 2MB (dostupná pouze u Pentia 4 eXtreme Edition) -Uvedení: září 2003 -Výrobní technologie: 130nm -Frekvence FSB: 133, 200 MHz,L2 cache 512kB -Revize / CPUID: B1 (alias M0) / F25h Čip původně určený pro nejdražší varianty serverových procesorů Xeon obsahuje obrovské množství transistorů a je výrobně velmi nákladný.

75 Ondřej Staňkovič EP3C75 Pentium 4 eXteme Edition LGA775 Pentium 4 eXteme Edition LGA775 s jádrem Prescott 2M -Maximální přípustná teplota: 71 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -HyperThreading: ano -EM64T: ano

76 Ondřej Staňkovič EP3C76 Pentium 4 eXteme Edition LGA775 Pentium eXteme Edition LGA775 s jádrem Smithfield -Maximální přípustná teplota: 70 stupňů na povrchu (125A modely) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -HyperThreading: ano -EM64T: ano

77 Ondřej Staňkovič EP3C77 Pentium 4 eXteme Edition LGA775 Pentium eXteme Edition LGA775 s jádrem Presler -Maximální přípustná teplota: 68,6 stupňů na povrchu (125A modely) -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt, Enhanced Halt State (pouze kusy dodávané od Q2 2006), Enhanced Intel SpeedStep s více PStates -HyperThreading: ano -EM64T: ano Frekvence: 2.80 GHz až 3.46 GHz Level 2 cache: 2x 2MB Uvedení: Q4 2005 (Pentium XE 955), 2006 (Pentium D) Výrobní technologie: 65nm Frekvence FSB: 200, 266 MHz Revize / CPUID: B1 / F62h

78 Ondřej Staňkovič EP3C78 Pentium 4 eXteme Edition LGA775 Druhá generace dvoujádrového procesoru. Tento však není plnohodnotným dvoujádrovým čipem, jedná se totiž o dvě jádra Cedar Mill připevněná k jedné destičce plošného spoje. Narozdíl od Smithfieldu se tato jádra ani nedotýkají, tj. jsou vyráběna samostatně.

79 Ondřej Staňkovič EP3C79 Celeron D LGA775 Celeron D LGA775 s jádrem Prescott E0 a G1 -Maximální přípustná teplota: 68 stupňů na povrchu -Úsporné režimy: Stop Grant / Halt -HyperThreading: ne -EM64T: pouze modely 326, 331, 336, 341, 346, 351, 355

80 Ondřej Staňkovič EP3C80 Opteron 144 Cena: 5 880,- Kč

81 Ondřej Staňkovič EP3C81 Opteron 144 -Testy Testovací sestava AMD Opteron 144, SH8-E4, TCaseMax 65 - na nominální frekvenci 1800 MHz při 1.40V - přetaktovaný na 2816 MHz při 1.52V AMD Athlon 64 3500+, DH8-E6, TCaseMax 55 - na frekvenci 1800 MHz při 1.40V (tedy ekvivalent 3000+) - přetaktovaný na 2628 MHz při 1.55V ASUS A8N SLI, nForce 4 SLI, BIOS 1011, ovladače nVIDIA 6.66 ASUS GeForce 6600 GT, nVIDIA ForceWare 78.01 2x 256 MB DDR400, čipy Winbond BH5, časování 11-2-2-2 / 1T, frekvence vždy 201 MHz, dual-channel, unbuffered non-ECC Windows XP SP2 + všechny aktuální záplaty DirectX 9.0c

82 Ondřej Staňkovič EP3C82 Opteron 144 –Testy-hry

83 Ondřej Staňkovič EP3C83 Opteron 144 –Testy-multimédia

84 Ondřej Staňkovič EP3C84 Budoucnost-IBM Cell Jedná se o projekt firem Sony, Toshiba a IBM.Procesor se skládá z devíti jader PowerPC; nejedná se ale o symetrický multiprocessing. Jedno jádro je privilegované a ostatním nadřazené s názvem PPE (Power Processor Element). Ostatní jádra jsou silně ochuzena o nepotřebné části, označují se jako SPE (Synergistic Processing Element). PPE má parametry průměrného 64bitového procesoru. Velikost cache L1 je 32 + 32 KB, L2 má kapacitu 512 KB, podporuje cosi jako Hyper- Threading. SPE-Jde vlastně o vyfiltrovanou SIMD část pro plovoucí desetinnou čárku s obvyklou šířkou 128 bitů. Uvádí se, že při frekvenci 3,2 GHz vydá teoreticky výkon až 26,5 GFLOPS! A teď si to vynásobte sedmi (protože jich je sedm, osmý SPE je běžně vypnutý). V praxi se toto číslo samozřejmě zmenšuje. Podle IBM lze získat až 76 % teoretického maxima. To je možné hlavně díky 256 KB cache L2 pro každý SPE.

85 Ondřej Staňkovič EP3C85 Budoucnost-IBM Cell Protože pomocných procesorů je osm, znamená to 8× 256 kB = 2 MB L2 cache pro tuto část. Celý procesor má tedy 2,5 MB cache druhé úrovně. Čím více cache je k dispozici, tím svobodněji lze programovat a o to více aplikací potom vznikne. Cache v Cellu navíc nepracuje jako běžná vyrovnávací paměť procesoru x86, nejsou v ní tedy uloženy poslední položky čtené z paměti, ale je to spíše rychlá lokální paměť každé vektorové jednotky, označení cache tedy pro ni ani není přesné. Procesor Cell dokáže ze sebe vydat při 3,2 GHz výpočetní výkon až 218 GFLOPS, po přetaktování na 4 GHz až 256 GFLOPS! Pro představu – Intel Itanium 2 na 1,6 GHz s 9 MB cache L3 má špičkový výkon 24,2 GFLOPS, Pentium 4 na 3 GHz až 12 GFLOPS, první modely AMD Opteron měly 11,264 GFLOPS, Athlon XP 2200+ má 7,2 GFLOPS

86 Ondřej Staňkovič EP3C86 Budoucnost-IBM Cell

87 Ondřej Staňkovič EP3C87 Použité zdroje www.svethardware.cz www.zive.cz www.cdr.cz www.pctuning.cz www.computer.zive.cz www.alfacomp.cz Časopis Computer Hardware učebnice pro pokročilé Referét umístěn na www.spsei.cz/ep3c


Stáhnout ppt "Procesory. Ondřej Staňkovič EP3C2 Základní pojmy-instrukční sady Instrukční sada - Soubor instrukcí, kterým procesor rozumí a které byly vytvořeny s cílem."

Podobné prezentace


Reklamy Google