Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sběrnice. Sběrnici si můžeme obecně představit jako skupinu elektrických vodičů spojujících jednotlivě součásti počítače. Přes sběrnice probíhá komunikace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sběrnice. Sběrnici si můžeme obecně představit jako skupinu elektrických vodičů spojujících jednotlivě součásti počítače. Přes sběrnice probíhá komunikace."— Transkript prezentace:

1 Sběrnice

2 Sběrnici si můžeme obecně představit jako skupinu elektrických vodičů spojujících jednotlivě součásti počítače. Přes sběrnice probíhá komunikace mezi mikroprocesorem a periferiemi.

3 Nejdůležitější parametry Šířka přenosu - počet bitů, které lze zároveň po sběrnici přenést [bit]. Frekvence - maximální frekvence, se kterou může sběrnice pracovat [Hz]. Rychlost (propustnost) - počet bytů přenesených za jednotku času [B/s].

4 Sběrnice lze rozdělit na: Lokální sběrnice - připojena přímo na mikroprocesor, je jím řízena a propojuje mikroprocesor s obvody na základní desce. Systémová sběrnice - odděluje mikroprocesor od okolního světa. Je zakončena normovanými konektory - sloty.

5 Rozdělení podle uspořádání Sériové, paralelní – nastavíme a spustíme přenos, sérioparalelní – musí vždy vyprodukovat 8 – 32 čísel.

6 Rozdělení podle směru přenosu Jednosměrné, obousměrné.

7 Rozdělení podle funkce Datové (DB) - přenáší pouze numerické údaje mezi zdrojovým a cílovým zařízením, adresové (AB) - přenáší pouze numerické údaje mezi zdrojovým a cílovým zařízením, řídící (CB – control bus) - přenáší signály pro řízení celé komunikace.

8 Druhy sběrnic ISA (AT bus) −uvedena firmou IBM v roce 1981, −původně 8, později 16 bitová, −měla svojí frekvenci, které se musel procesor přizpůsobit, −byla pomalá (6 později 8 MHz). MCA –není kompatibilní s ISA, –tato sběrnice zanikla.

9 EISA  32 bitová sběrnice s taktem 33 MB/s (přibližně 8 MHz),  je dražší,  používá se pro Novell a Unix, je vhodná pro víceprocesorové systémy. Používá se pouze u serverů.

10 VESA (Local bus)  32 bitová lokální sběrnice,  je tvořena přímo výstupem z procesoru,  umí se přizpůsobit procesoru frekvencí i šířkou přenášených dat,  výstupní frekvence procesoru se musí dělit třemi. Frekvence musí být vždy podělena tak, aby vyhovovala frekvenci procesoru.

11 PCI  inteligentní sběrnice,  slouží k propojení periferních zařízení,  je 32 a 64 bitová s rychlostí přenosu 132 MB/s respektive 264 MB/s, což je 33 MHz.  Netvoří přímo sběrnici procesoru, ale je spojujícím článkem mezi procesorovou sběrnicí a ostatními periferiemi,  PCI má svůj BIOS, který se nastavuje v CMOS.

12 PC Cards  určena pro PC Cards (PCMCIA),  se svými parametry se vyrovná PCI (132 MB/s, 32b),  používá se jako rozšíření PCI u notebooků, pro karty, které jsou zásuvné (paměť, síťová karta, modem, atd.),  pracuje na 16b nebo 32b, napojení přes bridge (bridge Card bus) na PCI.

13 AGP  Speciální sběrnice pro komunikaci s grafickou kartou,  dovoluje současný přenos mezi procesorem, operační pamětí, grafickou kartou a PCI,  přenosová rychlost až 264 MB/s,  může pracovat přímo s operační pamětí.

14 USB  Vnější sériová sběrnice,  sjednocuje všechny porty a jejich velké množství konfigurací do jediného portu,  lze řetězit až 127 periferií,  může sloužit i k jejich napájení,  USB 1.1 – přenosová rychlost až 1,5 MB/s USB 2.0 – přenosová rychlost až 60 MB/s.


Stáhnout ppt "Sběrnice. Sběrnici si můžeme obecně představit jako skupinu elektrických vodičů spojujících jednotlivě součásti počítače. Přes sběrnice probíhá komunikace."

Podobné prezentace


Reklamy Google