Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sídla.  Sídlo je místo koncentrace lidských obydlí a hospodářských budov, apod.  Sídla se dělí na přechodně obývaná a trvalá.  Přechodně obývaná sídla.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sídla.  Sídlo je místo koncentrace lidských obydlí a hospodářských budov, apod.  Sídla se dělí na přechodně obývaná a trvalá.  Přechodně obývaná sídla."— Transkript prezentace:

1 Sídla

2  Sídlo je místo koncentrace lidských obydlí a hospodářských budov, apod.  Sídla se dělí na přechodně obývaná a trvalá.  Přechodně obývaná sídla jsou například stany indiánů, iglú, chaty, maringotky.  Trvalá sídla se dělí na venkovská a městská.

3 Sídla  nejstarší sídla vznikala v době přechodu obživy lidí od lovu k zemědělské činnosti – Jericho (8000 př. n. l.)  rozvoj měst přišel s oddělením řemesel od zemědělské činnosti, později s rozvojem průmyslové výroby  Místa vzniku: úrodné nížiny kolem řek – Nil, Eufrat, Tigris, u obchodních cest,..

4 Venkovská sídla - dělení  Venkovská sídla se dělí na  samoty (izolovaná, farmy, hájovny)  vísky (do 15 domů)  vesnice (nad 15 domů do 250)

5 Dělení sídel a jejich funkce  Vesnická sídla většinou plní funkci zemědělskou, kulturní a také poskytují přechodná sídla. Na vesnici je lepší životní prostředí, lidé se více znají.  Městská sídla jsou vývojově mladší. Plní funkci průmyslovou, kulturní, obchodní. Města se podle funkce mohou dělit na univerzitní (Praha), lázeňská (Poděbrady, Karlovy Vary), vojenská apod.

6 Města  Aglomerace je seskupování menších sídelních jednotek okolo většího města. Jsou propojeny určitou dopravou.  Konurbace je souměstí neboli spojení dvou měst. Města se rozrostou a spojí se.  Megalopole je vysoce urbanizované území (více velkoměst dohromady). Boston a Washington se spojily v Boshwash. San Francisko a San Diego se spojily v Sansan.

7 Urbanizace  Urbanizace je proces stěhování lidí z venkova do měst. Počítá se v procentech. Ve světě převládá venkovské obyvatelstvo nad městským. V Evropě je 70% lidí ve městech. V Africe je 90% lidí na venkově. 100% urbanizovaná země je Vatikán. Ve městech je lepší přístup ke studiu, kultuře, práci.  Velkoměsto má více než milion obyvatel. V České republice se počítá město, pokud má více než 100 tisíc obyvatel.

8 Aglomerace proces srůstání města se svým okolím (zázemím) – Praha, Paříž,... Město Sídlo B Sídlo C Sídlo A

9 Město A Město C Město B Konurbace proces vzájemného propojování stejně velkých jader: př. Porúří – Essen, Dortmund, Bochum,...

10 Megalopolis oblast souvisle zastavěného území s více než 10 miliony obyvatel – SV USA od Bostonu po Washington,... Město A Město B Město C Město D

11 NEJVĚTŠÍ MĚSTA SVĚTA podle http://www.citypopulation.de/world/Agglomerations.html MěstoPočet obyvatel (s aglomerací) v mil. 1. TOKIO (Japonsko)34,5 2, GUANGZHOU (Čína)25,9 3. SHANGHAI (Čína)25,5 4. JAKARTA ( Indonésie)25,4 5. SOUL (Korea)25,4 6. CIUDAD DE MEXICO (Mexico) 23,3 7. DELHI (Indie)23,2 8. KARACHI (Pákistán)21,7 9. MANILA (Filipíny)21,5 NEW YORK (USA)21,5 11. SAO PAULO (Brazílie)21,2 12. MUMBAI (Indie)20,9 16. MOSKVA (Rusko)16,2 26. LONDON (Velká Británie)12,6 338. PRAHA (ČR)1,42

12 Funkce měst  příklady funkcí, které plní města – obytná, dopravní, kulturní, průmyslová, obchodní, středisko služeb, státní správy,...  dělení měst dle funkcí  monofunkční – převažuje jedna funkce – př. Havířov – obytná funkce, Brasilia – středisko státní správy, Saint Tropez – středisko cestovního ruchu, Karlovy Vary – lázeňská funkce,...  polyfunkční – více funkcí – většina měst


Stáhnout ppt "Sídla.  Sídlo je místo koncentrace lidských obydlí a hospodářských budov, apod.  Sídla se dělí na přechodně obývaná a trvalá.  Přechodně obývaná sídla."

Podobné prezentace


Reklamy Google