Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jádrové a periferní oblasti. Lidská společnost využívá od pradávna oblasti, kde jsou nejpříznivější přírodní podmínky pro život – kulturní krajiny, JÁDROVÉ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jádrové a periferní oblasti. Lidská společnost využívá od pradávna oblasti, kde jsou nejpříznivější přírodní podmínky pro život – kulturní krajiny, JÁDROVÉ."— Transkript prezentace:

1 Jádrové a periferní oblasti

2 Lidská společnost využívá od pradávna oblasti, kde jsou nejpříznivější přírodní podmínky pro život – kulturní krajiny, JÁDROVÉ obl. Oblasti, ve kterých jsou extrémní přírodní podmínky jsou většinou obydlené pouze původním obyvatelstvem, to je po generace navyklé na tyto podmínky – přírodní krajiny, neboli PERIFERNÍ obl.

3 Periferní oblasti Krajina je minimálně hospodářsky využita, není téměř narušena lidskou činností, žije zde málo obyvatel. Polární oblasti a tundry (extrémně chladné klima) 1.Pás jehličnatých lesů na S polokouli – tajga (původní obyvatelé indiáni, Jakuti, Něnci, Laponci – byli nuceni přizpůsobovat se technicky vyspělejší společnosti, vymírali nebo přežívali v odlehlých oblastech)

4 Krajina v Laponsku

5 Periferní oblasti 3.Pouště a polopouště – původní obyvatelé pastevci (zbytky původních národů a kmenů) 4.Vysokohorské oblasti 5.Tropické pralesy – v současnosti však láká jejich obrovské přírodní bohatství a dostávají se z periferie do centra dění

6 Sahel

7 Matterhorn

8 Amazonie

9 Jádrové oblasti Místního, regionálního či globálního významu Globální – na sebe váží mimořádný populační, hospodářský, obslužný, výzkumný, politický a správní potenciál současného světa Základem je většinou velká aglomerace s nevratným stupněm přeměny původního přírodního prostředí (uměle udržovaná zeleň)

10 Soul

11 Newcastle

12 Aglomerace 1.Střed = centrum (city) banky, správní instituce, střediska obchodu, burzy, luxusní obchody 2.Rozsáhlé obytné čtvrti místní centra obsluhy 3.Průmyslové zóny sklady, terminály dálkové dopravy = letiště, přístavy, nádraží 4.Příměstské oblasti rekreační areály, zdroje vody, intenzivní zemědělství, ale i skládky

13 Aglomerace 1992

14 1992 aglomeracetisíce 1.Tókjó25 772 2.Sao Paulo 19 235 3.New York 16 158

15 Aglomerace 2010

16 2010 aglomeracetisíce 1.Tókjó28 900 2.Sao Paulo 25 000 3.Mumbaí 24 400

17 Město směrem od centra ztrácí výšku, zástavba se rozvolňuje, přibývá rodinných domů. Vysoká hustota dopravních sítí s vysokou frekvencí přepravy Vysoké množství investic na jednotku plochy Soustřeďují se zde hlavní výrobní programy, odtud se řídí dálkový přenos a čerpání zdrojů, zboží a informací Velký počet bohatých lidí, velké sociální rozdíly Celá řada negativních sociálních jevů – drogy, zločinnost, nemocnost, rozvodovost,…

18 Konurbace (souměstí) Propojení několika aglomerací Centra hospodářského, politického a kulturního vývoje jednotlivých států i kontinentů Porúří (Duisburg, Essen, Bochum, Dortmund) Randstad Holland (Rotterdam, Utrecht, Amsterdam) Katowice (Slezsko)

19 Duisburg

20 Rotterdam

21 Megapole Urbanizovaná území Vzájemné srůstání aglomerací a konurbací Bowash (Boston, New York, Philadelphia, Baltimore, Washington) Chipitts (Chigago, Detroit, Pittsburg) San San (San Diego, Los Angeles, San Francisco)

22 Philadelphia

23 San Francisco


Stáhnout ppt "Jádrové a periferní oblasti. Lidská společnost využívá od pradávna oblasti, kde jsou nejpříznivější přírodní podmínky pro život – kulturní krajiny, JÁDROVÉ."

Podobné prezentace


Reklamy Google