Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ROMANTISMUS 1. pol. 19. st.. Romantismus – znaky:  důraz na city a fantazii, tajemno  hlavní hrdina bývá výjimečný  Autorův vztah ke skutečnosti.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ROMANTISMUS 1. pol. 19. st.. Romantismus – znaky:  důraz na city a fantazii, tajemno  hlavní hrdina bývá výjimečný  Autorův vztah ke skutečnosti."— Transkript prezentace:

1 ROMANTISMUS 1. pol. 19. st.

2

3 Romantismus – znaky:  důraz na city a fantazii, tajemno  hlavní hrdina bývá výjimečný  Autorův vztah ke skutečnosti subjektivní (sny, vlastní nitro, představy)  Zobrazuje často minulost, přírodu, exotické kraje  časté téma: nešťastná láska  Obliba poezie, lyrickoepických skladeb, historické povídky, románu  hudebnost, zvukomalebnost jazyka, obraznost

4

5

6

7 Srovnej realistické malířství:

8 Chrám Matky Boží v Paříži Autor Francouz Victor Hugo Vydané 1831 Román se odehrává ve středověké Paříži v r. 1482, tedy v době vlády francouzského krále Ludvíka XI.

9 Úkoly k textu: 1. Doložte co nejvíce znaků romantismu na díle V. Huga 2. Jaký by podle vás měl být zbožný člověk? Byla katolické církev a a její příslušníci plní slitování, spravedliví a odpouštějící? Doložte. 3. Co všechny na odloženém chlapci popuzovalo? Kdo se ho ujal a proč? Jak se o něj staral? 4. Byl Quasimodo při svých fyzických nedostatcích schopen citu? 5. Popište vztah Esmeraldy a Quasimoda. Proč ji zachránil? 6. Proč dal Q. Esmeraldě píšťalku? Lze jí považovat za nějaký symbol?


Stáhnout ppt "ROMANTISMUS 1. pol. 19. st.. Romantismus – znaky:  důraz na city a fantazii, tajemno  hlavní hrdina bývá výjimečný  Autorův vztah ke skutečnosti."

Podobné prezentace


Reklamy Google