Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Ruský představitel romantismu  Romantismus - Je to umělecký směr 1. poloviny 19. století, jeho největší rozkvět probíhal ve 30. letech. Oproti předchozím.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Ruský představitel romantismu  Romantismus - Je to umělecký směr 1. poloviny 19. století, jeho největší rozkvět probíhal ve 30. letech. Oproti předchozím."— Transkript prezentace:

1

2  Ruský představitel romantismu  Romantismus - Je to umělecký směr 1. poloviny 19. století, jeho největší rozkvět probíhal ve 30. letech. Oproti předchozím literárním směrům se romantismus často obrací k historickým tématům, důraz je kladen na city, emoce. Hl. hrdina je člověk výjimečný, netypický (z okraje společnosti - cikáni, zločinci,...). Láska bývá nenaplněná, nešťastná, často končí tragicky. Přístup autora k zobrazované skutečnosti je subjektivní (autor vyjadřuje své názory, představy, myšlenky). Za kolébku literárního romantismu je považována Anglie, vznik koncem 18. století  Básník, zakladatel moderní ruské prózy  Pochází ze šlechtické rodiny  Více než o svou práci ve státních službách se zajímá o poezii  Vystupuje proti tehdejší formě básnictví  Hledá ideály svobody a za svoje vyjádření odporu k vládě poslán do vyhnanství na ruský venkov (velký vliv na jeho tvorbu)  Po návratu pracuje opět ve státních službách  Rostoucí finanční i rodinné problémy ho pohlcují  V souboji s nápadníkem své manželky umírá

3  Piková dáma –povídka, byla zhudebněna P.I. Čajkovským - opera  Kapitánská dcerka – historická próza  Lyricko-epické skladby:  Cikáni (1823)  Kavkazský jezdec (1821)

4  Lord George Gordon Byron (1788 - 1824) ( anglický autor ) - Child Haraldova pouť  Walter Scott ( skotský autor ) - Waverley  Percy Bysshe Shelley – jeho manželka Marry Shelleyová – napsala horor Frankenstein  Viktor Hugo (1802 - 1885) ( francouzský autor ) - Chrám matky boží v Paříži, Bídníci  Edgar Allan Poe (1809 – 1849) ( americký autor ) - Havran  Johann Wolfgang von Goethe ( německý autor ) – Faust, Utrpení mladého Werthera

5 Děj  Oněgin většinu času tráví ve vysoké společnosti (na plesích), po smrti svého strýce se odjíždí na venkov, vyřídit dědictví. Zde se seznámí s mladým básníkem Lenským a ten jej zavede do rodiny vdovy Larinové, která má 2 dcery (Taťánu a Olgu – Olga je snoubenkou Lenského). Taťána se do Oněgina zamiluje a napíše mu milostný dopis; Oněgin ji odmítne a záměrně flirtuje s Olgou, do níž se zamiloval Lenskij. Oněgin vzbudí jeho žárlivost a dojde k souboji, při němž Lenskij umírá. Oněgin odchází do ciziny. Taťána s matkou odjíždí do Moskvy, má zlomené srdce a provdá se z rozumu za staršího generála, knížete Gremina. Oněgin se s ní setká po letech na plese, bláznivě se do ní zamiluje, píše jí dopisy, ale ty zůstávají bez odpovědi. Vyzná ji lásku i osobně, Taťána jej odmítá, svěří se mu, že ho stále miluje, ale zůstane věrná svému muži.

6  Oněgin je typ zbytečného člověka, když mohl mít lásku, odmítl ji, zahrával si s city žen, zabil člověka, má výčitky svědomí, když se konečně zamiluje, je mu tato žena nedostupná. Romantické rysy – výjimečný hrdina, láska je nešťastná (nejprve Taťána nešťastně miluje E. O., poté E. O. nešťastně miluje Taťánu – vždy zůstává nenaplněná)

7  Evžen Oněgin- je to typ schopného, vzdělaného, lehkovážného šlechtice, který se stává znuděným a nespokojeným člověkem. Nic ho nebaví, vše už se mu omrzelo (bohatství, hýření, ženy) – stal se cynikem, nevěří na lásku  Vladimír Lenskij- mladý statkář; nepraktický snílek; neúspěšný básník (protiklad Oněgina), miluje Olgu, věří v opravdovou lásku  Olga- je to extrovertka- veselá a koketní  Taťána- je romanticky založená dívka; skromná, stydlivá a sentimentální ( vysoké mravní hodnoty )

8 Kniha je spíše pro zdatnější čtenáře. Občas je obtížné porozumět ději. Kniha je obsáhlá a uvádí zde mnoho postav.

9

10


Stáhnout ppt " Ruský představitel romantismu  Romantismus - Je to umělecký směr 1. poloviny 19. století, jeho největší rozkvět probíhal ve 30. letech. Oproti předchozím."

Podobné prezentace


Reklamy Google