Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VICTOR HUGO 1802 – 1885 1802 – 1885 básník, dramatik, prozaik, básník, dramatik, prozaik, esejista esejista.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VICTOR HUGO 1802 – 1885 1802 – 1885 básník, dramatik, prozaik, básník, dramatik, prozaik, esejista esejista."— Transkript prezentace:

1 VICTOR HUGO 1802 – 1885 1802 – 1885 básník, dramatik, prozaik, básník, dramatik, prozaik, esejista esejista

2 Už za života uznáván a ctěn jako velký spisovatel a jako mravní autorita Jeho pohřeb byl dnem státního smutku Pohřben v pařížském Pantheonu

3 Odpůrce tyranie a despotismu (Napoleona III.) Odpůrce tyranie a despotismu (Napoleona III.) Svobodomyslný republikán Svobodomyslný republikán Soucit s trpícími Soucit s trpícími Snaha hmotně a duchovně povznést chudé vrstvy Snaha hmotně a duchovně povznést chudé vrstvy Propagátor osvěty a vzdělání Propagátor osvěty a vzdělání

4 Básnické dílo Legenda věků – básnický cyklus o vývoji lidstva; lidstvo spěje k postupnému vítězství svobody, osvěty a humanity Legenda věků – básnický cyklus o vývoji lidstva; lidstvo spěje k postupnému vítězství svobody, osvěty a humanity Inspirace pro české básníky ( Jaroslav Vrchlický, Josef Svatopluk Machar) Inspirace pro české básníky ( Jaroslav Vrchlický, Josef Svatopluk Machar)

5 CHRÁM MATKY BOŽÍ V PAŘÍŽI

6

7 Jak působí nadpis vzhledem k obsahu textu? Z jakých společenských vrstev jsou osoby mluvící o nalezenci? Co tím autor vyjádřil? Vystupuje z textu osoba vypravěče?

8 Quasimodo na pranýři – čte Otakar Brousek KDO (které bytosti) a CO (které hodnoty) stojí proti sobě v KONTRASTU ?

9 Proč autor hodnotí výjev jako VZNEŠENÝ ? Co ukázka vypovídá o Quasimodově ubohosti? Co ukázka vypovídá o autorově smýšlení? Proč se o Victoru Hugovi tvrdí, že byl důsledný HUMANISTA ?

10 Znaky Hugova autorského stylu Hrdina = obyčejný, neurozený člověk Hrdina = obyčejný, neurozený člověk Nositeli dobrých vlastností jsou postavy z lidu, často společensky vyloučení Nositeli dobrých vlastností jsou postavy z lidu, často společensky vyloučení Soucit s trpícími Soucit s trpícími Široký společenský záběr Široký společenský záběr Spletitá, propracovaná kompozice příběhů (množství dějů, množství epizodních postav) Er-forma s vypravěčskými vstupy autora Silná citová působivost Kontrasty Bohaté obrazné vyjadřování

11 UBOŽÁCI (BÍDNÍCI)

12 Malý Gavroche Kdo je Gavroche ? Je to ojedinělá postava pařížských ulic? Vyhledejte místa, v nichž z textu vystupuje autor. Vystihněte, jaký vztah ke Gavrochovi autor má.

13 Eugene Delacroix: Svoboda vede lid

14

15 Gavroche na barikádě Vystihněte vlastními slovy, jaké myšlenkové poselství autor tímto textem vyjádřil. Vyhledejte citově působivá místa. Dokládejte svá tvrzení z textu.

16 MUŽ, KTERÝ SE SMĚJE

17 Další romány

18 DRAMATA Král se baví Král se baví Hernani Hernani


Stáhnout ppt "VICTOR HUGO 1802 – 1885 1802 – 1885 básník, dramatik, prozaik, básník, dramatik, prozaik, esejista esejista."

Podobné prezentace


Reklamy Google