Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ROMANTISMUS (Přibližně 19. století). Termín romantismus byl odvozen od francouzského slova roman, tedy od označení literárního žánru, který v 18. století.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ROMANTISMUS (Přibližně 19. století). Termín romantismus byl odvozen od francouzského slova roman, tedy od označení literárního žánru, který v 18. století."— Transkript prezentace:

1 ROMANTISMUS (Přibližně 19. století)

2 Termín romantismus byl odvozen od francouzského slova roman, tedy od označení literárního žánru, který v 18. století začal hojně obsahovat i psychologické (sentimentální román) či mystické (gotický román) prvky.

3 Romantismus je umělecký a filozofický směr euroamerické kultury 19. století. Základními kameny romantismu jsou cit, individualita (individuální prožitek) a duše. Romantismus vznikl jako reakce na filozofické hnutí racionalistu – filozofii, která ovlivnila předchozí styl – klasicismus. Výchozí podněty hledal v minulosti (hlavně ve středověku) a v exotických zemích. K prvním ideologům romantismu patří Jean Jacques Rousseau (filosof a spisovatel).

4 Hudební romantismus dělíme na dvě časová období: 1. Romantismus – 1. polovina 19. století 2. Novoromantismus – 2. polovina 19. století

5

6

7

8 Poslech: Hector Berlioz: Maďarský pochod http://www.youtube.com/watch?v=fuqu_eNO51M Richard Strauss: Tak pravil Zarathustra (symfonická báseň) http://www.youtube.com/watch?v=lyJwbwWg8uc&feature=related


Stáhnout ppt "ROMANTISMUS (Přibližně 19. století). Termín romantismus byl odvozen od francouzského slova roman, tedy od označení literárního žánru, který v 18. století."

Podobné prezentace


Reklamy Google