Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu, šablona: CZ 1.07/1.4.00/21.3132, III/2 Využívání informačních a komunikačních technologií ve výuce Kdo vytvořil, ověřil: Dana Suchá, Dana.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu, šablona: CZ 1.07/1.4.00/21.3132, III/2 Využívání informačních a komunikačních technologií ve výuce Kdo vytvořil, ověřil: Dana Suchá, Dana."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu, šablona: CZ 1.07/1.4.00/21.3132, III/2 Využívání informačních a komunikačních technologií ve výuce Kdo vytvořil, ověřil: Dana Suchá, Dana Suchá Předmět, ročník: Český jazyk, 7. ročník Téma: Věta vedlejší podmětná Stručný popis: Rozlišení hlavní a vedlejší věty, otázky, transformace na podmět Datum vyhotovení: 3. 12. 2011

2 Věta vedlejší podmětná

3 VĚTA VEDLEJŠÍ PODMĚTNÁ Vyjadřuje podmět své věty řídící Vyjadřuje podmět své věty řídící Ptáme se na ni větou řídící a otázkou kdo, co Ptáme se na ni větou řídící a otázkou kdo, co Kdo se bojí, nesmí do lesa. Kdo se bojí, nesmí do lesa. kdo,co nesmí do lesa? kdo,co nesmí do lesa? Kdo se bojí. Kdo se bojí. otázka = věta hlavní otázka = věta hlavní dpověď = věta vedlejší dpověď = věta vedlejší

4 Zdá se, že bude pršet. Zeptej se větou hlavní na větu vedlejší

5 Kdo řídí motorové vozidlo, musí znát pravidla silničního provozu. Řidič motorového vozidla Z věty vedlejší podmětné můžeme utvořit podmět hlavní věty:

6 Kdo zvítězil, stanul na nejvyšším stupni. Utvoř z věty vedlejší podmět: vítěz

7 Utvoř z věty vedlejší podmět: Bylo mým tajným přáním, abych vystudoval průmyslovku. studovat na průmyslovce studovat na průmyslovce

8 Urči větu hlavní a vedlejší, na větu vedlejší se zeptej: Co se vleče, neuteče. Kdo dnes nakoupí, neprohloupí. Bude nejlepší, když si vše ještě zvážíme. Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí. Bylo neobvyklé, že se ještě nevrátil. Zdá se mi, že události budou mít rychlý spád. Ukazuje se, že vědomosti žáků jsou velmi rozdílné.

9 Urči větu hlavní a vedlejší, na větu vedlejší se zeptej: Co bude zítra, se uvidí. Kdo chce psa bít, ten si hůl najde. Bylo divné, že našli tolik hub. Co provedl, to se ještě ukáže. Je nezbytné, se dobře připravit. Je překvapující, že ho nepoznal. Kdo chce zvítězit, musí hodně trénovat.

10 Použité materiály: Obrázky – volně dostupné na: Microsoft Office PowerPoint – klipart Literatura : …..


Stáhnout ppt "Číslo projektu, šablona: CZ 1.07/1.4.00/21.3132, III/2 Využívání informačních a komunikačních technologií ve výuce Kdo vytvořil, ověřil: Dana Suchá, Dana."

Podobné prezentace


Reklamy Google