Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

POŘÁDEK SLOV V ANGLICKÉ VĚTĚ je na rozdíl od češtiny i němčiny pevný, a to: PODMĚT PŘÍSUDEK PŘEDMĚT PŘÍSL.URČ. S + P + O + Ad Ihavea computerin my bedroom.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "POŘÁDEK SLOV V ANGLICKÉ VĚTĚ je na rozdíl od češtiny i němčiny pevný, a to: PODMĚT PŘÍSUDEK PŘEDMĚT PŘÍSL.URČ. S + P + O + Ad Ihavea computerin my bedroom."— Transkript prezentace:

1

2 POŘÁDEK SLOV V ANGLICKÉ VĚTĚ je na rozdíl od češtiny i němčiny pevný, a to: PODMĚT PŘÍSUDEK PŘEDMĚT PŘÍSL.URČ. S + P + O + Ad Ihavea computerin my bedroom. Ihavelunchin the canteen. Wehavefour lessonsafter lunch. Wehavedinnerat six o´clock.

3 Jsou-li ve větě PŘEDMĚTY dva, a to ve 3. i 4. pádě, pak je jejich pořadí: PODMĚT PŘÍSUDEK PŘEDMĚT-3.p. PŘEDMĚT-4.p. S + P + O3 + O4 Sendmea postcard. NEBO: PODMĚT PŘÍSUDEK PŘEDMĚT-4.p. PŘEDMĚT-3.p. S + P + O3 + to (for)O4 to (for) Senda postcardto me.

4 Je-li PŘEDMĚTEM ve 4.pádě IT nebo THEM, musí být pořadí: Writea postcardto me, not to him. PODMĚT PŘÍSUDEK PŘEDMĚT-4.p. PŘEDMĚT-3.p. S + P + it /them + to (for)O4 to (for) Senditto me. Pořadí O4 (předložka)O3 zdůrazňuje předmět ve 3.pádu, tzn. příjemce:

5 Je-li ve větě PŘÍSLOVEČNÉ URČENÍ MÍSTA i ČASU, stojí napřed MÍSTO, potom ČAS (=neutrální pořadí). PODMĚT PŘÍSUDEK PŘÍSL.URČ.MÍSTA PŘÍSL.URČ.ČASU S + P + Ad místa + Ad času Iamat schoolat 7.45 a.m. NEBO může stát PŘÍSLOVEČNÉ URČENÍ ČASU na začátku věty : PŘÍSL.URČ.ČASU PODMĚT PŘÍSUDEK PŘÍSL.URČ.MÍSTA Ad času + S + P + Ad místa At 7.45 a.m.Iamat school.

6 PAMATUJTE SI : (Kromě vět s rozkaz.způsobem) KAŽDÁ ANGLICKÁ VĚTA MÁ PODMĚT. Věty typu: Je pozdě./ Je neděle. / Je chladno. / Prší. /...mají jako PODMĚT zájmeno IT. (srovnej s německým ES) It's late. It's Sunday. It's cold. It's raining. PŘED PODST.JMÉNEM OZNAČUJÍCÍM ZAMĚSTNÁNÍ (v jedn.č.) stojí A, AN. My mother is a secretary. My father´s a driver. Tato Ad místa jsou naopak bez členu: at school - to school, at work - to work, at home - home

7 PŘELOŽTE: Žáci dnes nejsou ve škole. Napište úkol doma. V neděli nejsme ve škole. Dnes není ve škole chladno. Nemám přátele v Londýně. Snězte ty koláče dnes. Mám pro tebe dárek. Dej to mně, ne Janě. Přineste si zítra do školy ty nové učebnice. THE STUDENTS AREN´T AT SCHOOL TODAY. WRITE THE HOMEWORK AT HOME. ON SUNDAYS WE AREN´T AT SCHOOL. IT ISN´T COLD AT SCHOOL TODAY. I HAVEN´ T GOT FRIENDS IN LONDON. EAT THE CAKES TODAY. I HAVE A PRESENT FOR YOU. GIVE IT TO ME, NOT TO JANE. BRING THE NEW TEXTBOOKS TO SCHOOL TOMORROW.

8 PŘELOŽTE: Odpoledne jsem doma. Máme doma kočku a psa. V pondělí nemáme úkol. Přečtěte si ten text pozorně. Nakresli mi beránka. Otevřete si knihy na straně 8. Buď ve škole včas. Po práci jsem unavený. Nepište úkol ve škole před vyučováním. I AM AT HOME IN THE AFTERNOON.. WE HAVE A CAT AND A DOG AT HOME. WE HAVEN´ T GOT HOMEWORK ON MONDAYS. READ THE TEXT CAREFULLY. DRAW ME A LAMB. OPEN YOUR BOOKS ON PAGE 8. BE AT SCHOOL ON TIME. I AM TIRED AFTER WORK. DON´ T WRITE HOMEWORK AT SCHOOL BEFORE THE LESSONS.


Stáhnout ppt "POŘÁDEK SLOV V ANGLICKÉ VĚTĚ je na rozdíl od češtiny i němčiny pevný, a to: PODMĚT PŘÍSUDEK PŘEDMĚT PŘÍSL.URČ. S + P + O + Ad Ihavea computerin my bedroom."

Podobné prezentace


Reklamy Google