Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jištění vodičů s připojenými motory. Opakování: Příklady: Jaké jištění (pojistka) a průřez musí mít kabel AYKY uložený v zemi, který slouží pro připojení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jištění vodičů s připojenými motory. Opakování: Příklady: Jaké jištění (pojistka) a průřez musí mít kabel AYKY uložený v zemi, který slouží pro připojení."— Transkript prezentace:

1 Jištění vodičů s připojenými motory

2 Opakování: Příklady: Jaké jištění (pojistka) a průřez musí mít kabel AYKY uložený v zemi, který slouží pro připojení spotřebiče o výpočtovém proudu 95 A. Uložení:D, Počet zatížených vodičů :3 Jmenovitý proud:I n = 95, A  S = 25 mm 2 Jištění pojistkou:I p = 100 A

3 Příklady: Osm trojfázových kabelů CYKY je uloženo na vzduchu v seskupení (k=0,72). Určete pojistku a jistič a dovolené zatížení pro průřez kabelu 4 mm 2. Uložení:E, Počet vodičů :4 Jmenovitý proud kabelu:I n = 33 A Jistič – dovolený proudI dov = I n * k = 33 * 0,72 = 23,8 A, jistič 20 A Pojistka – dovolený proudI dov = I n * k = 31 * 0,72 = 23,8 A, pojistka 20 A

4 Příklady: Čtyři trojfázové kabely 1-AYKY 4 x 50 mm 2 jsou uloženy na perforované lávce v seskupení (k 1 =0,8). Určete pojistku a jistič a dovolené zatížení při teplotě 50 0 C (k 2 =0,71). Uložení:J, Jmenovitý proud kabelu:I n = 116 A Jistič – dovolený proudI dov = I n *k 1 *k 2 = 116*0,8*0,71 = 65,9 A, jistič 63 A Pojistka – dovolený proudI dov = I n *k 1 *k 2 = 116*0,8*0,71 = 65,9 A, pojistka 50 A

5 Jištění vodičů s motory - předpoklady: 1.Motor je napájen z rozváděče 2.Spínání je v místě uložení motoru 3.Jištění zahrnuje: *jištění motoru proti zkratu *jištění motoru proti přetížení *jištění napájecího vedení proti zkratu *jištění napájecího vedení proti přetížení 1.Pojistka v rozváděči, u motoru jistič, jistič + tepelná ochrana nebo stykač + tepelná ochrana (ochrana motoru proti přetížení). 2.Jištění v rozváděči, u motoru pouze spínač (mechanický spínač, stykač nebo stykač + tepelná ochrana (ochrana motoru proti přetížení). Základní možnosti provedení:

6 Určení proudu motoru: 1.Výpočtem: 2.Z tabulek:

7 Určení proudu kroužkového motoru:

8 Pojistka v rozváděči, jištění motoru u motoru Pojistka v rozváděči chrání vedení pouze proti zkratu (na samotném vedení nemůže vzniknout přetížení). Jištění u motoru chrání motor proti zkratu a přetížení. Nastavení jističe ? -charakteristika D -jmenovitý proud jističe stejný jako jmenovitý proud motoru. Postup při výpočtu: 1.Určení proudu motoru 2.Určení pojistky v rozváděči Při volbě pojistky – I np se musí brát ohled na záběrový proud motoru a na způsob rozběhu (lehký, střední, těžký) – pojistku lze určit z tabulky.

9

10 Postup při výpočtu: 3.Určení jištění kabelu proti zkratu Protože na vedení nemůže vzniknout přetížení, lze průřez navrhnout na menší jmenovitý proud pojistky, než jaká je použita v rozváděči. Maximálně lze snížit jmenovitý proud o 3 pojistkové stupně. Dovolený proud - I dov, který odpovídá dané pojistce - I np, musí být větší než proud motoru. Příklad: Motoru s kotvou nakrátko s normálním rozběhem 10 kW odpovídá proud 21 A. Podle tabulky volíme pojistku - I np : a)normální I np = 50 A, návrh napájecího kabelu lze provést na pojistku 25 A s dovoleným minimálním proudem 28 A („přeskočíme“ 40 a 32 A). bzpožděnou I np = 40 A, návrh napájecího kabelu lze provést opět na pojistku 25 A(můžeme „přeskočit“ pouze 32 A, pro pojistku 20 A je minimální dovolený proud 23 A

11 4. Určení jmenovitého proudu kabelu Základem pro výpočet je dovolený proud pro danou pojistku - I dov Z dovoleného proudu určíme požadovaný jmenovitý proud kabelu. Musíme respektovat vliv uložení, vnější teploty. I n = I dov /k 5.Určení průřezu kabelu Podle vypočteného jmenovitého proudu kabelu určíme jeho průřez. Příklad: Navrhněte jištění a průřez pro napájení motoru s kotvou nakrátko s výkonem 20 kW a těžkým rozběhem. Jištění v rozváděči – pojistka, jištění u motoru jistič. Motor je napájen kabelem CYKY, uložení F, vliv teploty k 1 =0,8. Kabel je v souběhu s dalšími kabely, vliv uložení k 2 = 0,9. 1.Proud motoru (z tabulky) – I m = 41 A 2.Pojistka v rozváděči (tabulka) – I np = 80 A zpožděná 3.Jištění kabelu proti zkratu - můžeme uvažovat pojistku max. o 3 stupně nižší, uvažujeme pojistku 50 A s dovoleným min. proudem I dov = 54 A 4.Požadovaný jmenovitý proud vodiče In = 54/(0,8*0,9) = 75 A 5.Volíme průřez kabelu S = 16 mm 2.

12

13 Jistič v rozváděči, vypínač u motoru Jistič chrání vedení a motor proti zkratu a přetížení. V případě, že jmenovitý proud motoru je menší než jmenovitý proud jističe, je třeba použít pro motor tepelnou ochranu. Průřez vodiče se dimenzuje na jmenovitý proud jističe. Postup při výpočtu: 1.Určení proudu motoru 2.Určení jističe v rozváděči Volba jističe – I nj se musí brát ohled na záběrový proud motoru Jmenovitý proud jističe - ? měl by být stejný jako jmenovitý proud motoru (případně vyšší a použít tepelnou ochranu). Charakteristika jističe - ? D U těžkého rozběhu lze použít rozběhovou ochranu (jestliže rozběh není ukončen ve stanoveném čase, ochrana vypne motor od sítě).

14 Jistič v rozváděči, vypínač u motoru 3.Určení průřezu kabelu Dovolený proud kabelu I dov = I nj Z dovoleného proudu určíme jmenovitý proud kabelu: I n = I dov /k Příklad: Navrhněte jištění a průřez pro napájení motoru s kotvou nakrátko s výkonem 20 kW a těžkým rozběhem. Jištění v rozváděči – jistič, u motoru vypínač. Motor je napájen kabelem CYKY, uložení F, vliv teploty k 1 =0,8. Kabel je v souběhu s dalšími kabely, vliv uložení k 2 = 0,9. 1.Proud motoru (z tabulky) – I m = 41 A Varianta A: 2.Jistič v rozváděči – I np = 40 A, charakteristika D (hrozí nebezpečí vypnutí jističe při jmenovité zátěži nebo krátkodobém přetížení). 3.Požadovaný jmenovitý proud vodiče In = 40/(0,8*0,9) = 55,6 A 4.Volíme průřez kabelu S = 10 mm 2

15 Jistič v rozváděči, vypínač u motoru Varianta B: 2.Jistič v rozváděči – I np = 50 A, charakteristika D. Motor musí mít tepelnou ochranu nastavenou na 41 A 3.Požadovaný jmenovitý proud vodiče In = 50/(0,8*0,9) = 69,4 A 4.Volíme průřez kabelu S = 16 mm 2 Příklad: Navrhněte jištění motoru a průřez přívodního kabelu pro motor. Pro návrh použijte různé varianty jištění. Výkon motoru - 7 kW, rozběh střední, kabel CYKY, uložení F, celkový koeficient pro vliv prostředí 0,75.

16 pojistka jistič a jistič b

17 František FenclPrůmyslový elektrický rozvod Materiály


Stáhnout ppt "Jištění vodičů s připojenými motory. Opakování: Příklady: Jaké jištění (pojistka) a průřez musí mít kabel AYKY uložený v zemi, který slouží pro připojení."

Podobné prezentace


Reklamy Google