Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Algoritmus po krocích rozepsaný návod k nějaké činnosti 800-825 arabský matematik Muhamad ibn Musá al Chwárizmí, lat. překlad jeho knihy o početních postupech.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Algoritmus po krocích rozepsaný návod k nějaké činnosti 800-825 arabský matematik Muhamad ibn Musá al Chwárizmí, lat. překlad jeho knihy o početních postupech."— Transkript prezentace:

1 Algoritmus po krocích rozepsaný návod k nějaké činnosti 800-825 arabský matematik Muhamad ibn Musá al Chwárizmí, lat. překlad jeho knihy o početních postupech „Agoritmi dicit“ – “Tak praví Al Chwárizmí“. 30. léta 20. století znovuzavedl Alan Turing + navrhnul formální popis algoritmu (tkzv. Turingův stroj) algoritmus = matematický pojem, definice pouze opisem (podobně jako bod, množina)

2 Algoritmus MNOŽINA VSTUPNÍCH DAT MNOŽINA VÝSTUPNÍCH DAT ALGORITMUS transformace množiny vstupních dat na množinu výstupních dat

3 Vlastnosti algoritmu Elementárnost. Skládá se z konečného počtu jednoduchých (elementárních) činností (kroků). Determinovanost. V každém kroku lze rozhodnout, jak se má pokračovat (a jestli nenastal konec). Konečnost. Algoritmus vždy skončí po konečném počtu kroků. Rezultativnost. Vede ke správnému výsledku (k nějakému…). Hromadnost. Použitelný pro celou třídu podobných problémů. Opakovatelnost. Pro stejné vstupy vždy stejný výstup. Souvisí s determinovaností a rezultativností.

4 Algoritmus - příklad Úloha: Sestavit návod na čištění zubů ve formě algoritmu Cíl: Vyčištění zubů daného člověka Prostředky: zdravá osoba (ústa, zuby, pohyblivá ruka, …) zubní kartáček, zubní pasta, sklenička na vodu, umyvadlo

5 ALGORITMUS ČIŠTĚNÍ ZUBŮ Člověk s nevyčištěnými zuby Člověk s vyčištěnými zuby Příprava kelímku a čisticího kartáčku Vlastní čištění zubů Uklizení kelímku a kartáčku Algoritmus - příklad

6 ALGORITMUS ČIŠTĚNÍ ZUBŮ Člověk s nevyčištěnými zuby Člověk s vyčištěnými zuby Vytáhni kartáček a kelímek ze skříňky. Do kelímku nalej pitnou vodu. Na kartáček nanes pastu. Krouži kartáčkem postupně po všech zubech, asi 2 minuty. Vypláchni si ústa. Smyj zbytky pasty z kartáčku. Opět krouži 2 min. čistým kartáčkem po zubech. Vypláchni si ústa. Umyj kartáček proudem vody. Vylij vodu z kelímku a vypláchni ho čistou vodou. Ukliď kelímek i kartáček do skříňky. Příprava kelímku a čisticího kartáčku Vlastní čištění zubů Uklizení kelímku a kartáčku

7 Algoritmus - příklad ALGORITMUS ČIŠTĚNÍ ZUBŮ Člověk s nevyčištěnými zuby Člověk s vyčištěnými zuby Vytáhni kartáček a kelímek ze skříňky. Do kelímku nalej pitnou vodu. Na kartáček nanes pastu. Krouži kartáčkem postupně po všech zubech, asi 2 minuty. Vypláchni si ústa. Smyj zbytky pasty z kartáčku. Opět krouži 2 min. čistým kartáčkem po zubech. Vypláchni si ústa. Umyj kartáček proudem vody. Vylij vodu z kelímku a vypláchni ho čistou vodou. Ukliď kelímek i kartáček do skříňky. Příprava kelímku a čisticího kartáčku Vlastní čištění zubů Uklizení kelímku a kartáčku Otevři skříňku. Je tam kelímek ? Ne – konec Ano – pokračuj Pusť kohoutkem vodu. Teče ? Ne – konec Ano – pokračuj Natoč do ¾ kelímku vodu. Zavři kohoutkem vodu. …… Zavři skříňku.

8 Algoritmizace úlohy Způsoby zápisu algoritmů Slovní popis (přirozeným jazykem). Grafické znázornění (např. vývojový diagram). Programovací jazyk (např. C). Obsahuje klíčová slova, operátory, speciální znaky a identifikátory.

9 Procesor: objekt (člověk či stroj), který vykonává algoritmem popisovanou činnost. Druh procesoru  různé formulace kroků algoritmu Program: algoritmus zapsaný v nějakém programovacím jazyce. Algoritmizace úlohy

10 Etapy řešení problému 1.Specifikace (vymezení) problému 2.Analýza problému 3.Sestavení algoritmu 4.Kódování (zápis) algoritmu 5.Testování algoritmu (u programů ladění)


Stáhnout ppt "Algoritmus po krocích rozepsaný návod k nějaké činnosti 800-825 arabský matematik Muhamad ibn Musá al Chwárizmí, lat. překlad jeho knihy o početních postupech."

Podobné prezentace


Reklamy Google