Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Optické klamy. Lidské oko, které pro nás představuje nejdůležitější optickou soustavu, může v jistých případech interpretovat pozorované jevy mylně. Při.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Optické klamy. Lidské oko, které pro nás představuje nejdůležitější optickou soustavu, může v jistých případech interpretovat pozorované jevy mylně. Při."— Transkript prezentace:

1 Optické klamy

2 Lidské oko, které pro nás představuje nejdůležitější optickou soustavu, může v jistých případech interpretovat pozorované jevy mylně. Při zpracování daného vjemu mozkem pak dochází k závěrům, které neodpovídají skutečnosti. Tyto zvláštní zrakové vjemy bývají souhrnně označovány jako optické klamy. Podle příčiny jejich vzniku je lze rozdělit do tří hlavních skupin

3 Druhy optických klamů klamy objektivní klamy fyziologické klamy psychologické

4 klamy objektivní jsou vyvolány lomem a odrazem světla v atmosféře. Jedná se tedy většinou o jevy tzv. atmosférické optiky. klamy fyziologické - světlá plocha na tmavém pozadí se zdá být větší než tmavá plocha na světlém pozadí. klamy psychologické většinou vznikají z řady psychologických příčin při pozorování stejných předmětů z téže vzdálenosti a při stejném zorném úhlu.

5 V této situaci funguje fyziologický mechanismus, který způsobuje, že tmavé okolí plochy učiní plochu vnímatelnou jako jasnější a světlé okolí učiní plochu vnímatelnou jako tmavší.

6 Je to způsobeno tím, že se "hádá" levá polovina mozku s pravou polovinou mozku. Zatímco pravá polovina se pokouší říct barvu, levá polovina trvá na přečtení daného slova. Podívejte se na obrázek a vyslovujte BARVU písma, nikoliv slova!!

7 Pohyblivé optické klamy Je to tím, že oko přeostřuje z bílé na černou blízko u sebe a tak udělá dojem chvění.

8 Malé dítě okolo deseti let vidí delfíny, ale starší vyspělá osoba vidí muže a ženu v milostném objetí. Zajímavosti

9

10 Děkuji za pozornost Prsa ? Ne jen papír zavěšen na sponce v černém pozadí

11 Děkuji za pozornost Vypracoval: Jan Smolka 1.L

12 Zdroje http://www.cz-milka.net/opticke-klamy/ruzne/ http://optickeklamy.webgarden.cz/opticke-klamy-4-2 http://www.napady.7x.cz/opticke-klamy/opticke-klamy-k- neuvereni.html http://www.gvp.cz/fyzika/download/optklm.doc http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/493-fyziologicke-zrakove- klamy


Stáhnout ppt "Optické klamy. Lidské oko, které pro nás představuje nejdůležitější optickou soustavu, může v jistých případech interpretovat pozorované jevy mylně. Při."

Podobné prezentace


Reklamy Google