Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

5. TŘÍDA – ČESKÝ JAZYK Vytvořil: Mgr. Renáta Pokorná VY_32_Inovace/6_341 Dne: 5. 11. 2011.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "5. TŘÍDA – ČESKÝ JAZYK Vytvořil: Mgr. Renáta Pokorná VY_32_Inovace/6_341 Dne: 5. 11. 2011."— Transkript prezentace:

1 5. TŘÍDA – ČESKÝ JAZYK Vytvořil: Mgr. Renáta Pokorná VY_32_Inovace/6_341 Dne: 5. 11. 2011

2 Anotace: Prezentace je určena žákům prvního stupně. Seznamují se v ní s pojmy základní a rozvíjející větné členy. Ve větách vyhledávají podmět a přísudek a rozvíjející větné členy (vyhledávají skladební dvojice). Jazyk: český jazyk Očekávaný výstup: vyhledává základní skladební dvojici a v neúplné základní skladební dvojici označuje základ věty Speciální vzdělávací potřeby: Žádné Klíčová slova: podmět, přísudek, základní skladební dvojice, rozvíjející větné členy, řídící větný člen, rozvíjející větný člen Druh učebního materiálu: DUM - Prezentace doplněná výkladem Cílová skupina: Žák Typická věková skupina: 10-12 let (5. ročník)

3 Listí opadalo. Havrani se překřikují. Přilétají oblaka. Nebe se otvírá. Snáší se sníh. Příroda se docela dobře popisuje v holých větách. Nestačí nám to? Sníh leží. Taková věta je jaksi nehotová. Kde leží sníh? Jak bude tedy sněhová věta znít správně? Sníh leží na zahradě. Na naší zahradě leží čistý sníh.

4 Listí opadalo. Havrani se překřikují. Přilétají oblaka. Nebe se otvírá. Snáší se sníh. Najděme přísudky a podměty v těchto větách. 1) Je ve vepsaných větách určité sloveso?ANO NE 2) Skládá se přísudek pouze z jednoho slovesného tvaru? ANO NE 3) Jak se ptáme na podmět? 4) Je ve větách podmětem podstatné jméno v 1. pádě? 5) Je tento podmět pouze jedno slovo? PŘÍSUDEK HOLÝ ANO NE PODMĚT HOLÝ

5 Listí opadalo. Havrani se překřikují. Přilétají oblaka. Nebe se otvírá. Snáší se sníh. Zkusíme holé věty změnit tak, aby přísudek i podmět byl rozvitý. Např. : Barevné listí po listopadových deštích opadalo ze stromů. Ptejme se na PŘÍSUDEK: Co se ve větě říká o podmětu barevné listí? PŘÍSUDEK ROZVITÝ Ptejme se na PODMĚT: Kdo co opadalo po listopadových deštích ze stromů? PODMĚT ROZVITÝ Zbylé holé věty z rámečku rozvíjejte do sešitu tak, aby byl podmět i přísudek rozvitý (uč. str. 37, cv. 1)

6  Český jazyk 5. Všeň : Alter, 1996. 181 s. ISBN 80-7245-023-9.


Stáhnout ppt "5. TŘÍDA – ČESKÝ JAZYK Vytvořil: Mgr. Renáta Pokorná VY_32_Inovace/6_341 Dne: 5. 11. 2011."

Podobné prezentace


Reklamy Google