Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Kostel Svaté Kateřiny je hlavní a nejstarší dominantou naší obce Hrabová.  Byl pravděpodobně postaven v polovině 14. století, ale první písemnou zmínku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Kostel Svaté Kateřiny je hlavní a nejstarší dominantou naší obce Hrabová.  Byl pravděpodobně postaven v polovině 14. století, ale první písemnou zmínku."— Transkript prezentace:

1

2  Kostel Svaté Kateřiny je hlavní a nejstarší dominantou naší obce Hrabová.  Byl pravděpodobně postaven v polovině 14. století, ale první písemnou zmínku máme až z roku 1564.  Podle pověsti stál původně v Metylovicích u Frýdku- Místku, ale Hrabovští se ho rozhodli odkoupit. Rozebrali jej, po částech dopravili do Hrabové a znovu složili.  K nejcennějšímu vybavení patřily sochy svaté Barbory a svaté Kateřiny, které byly nahrazeny sádrovými kopiemi a jejichž originály jsou uloženy v Ostravském muzeu. Nejstarší zvon z roku 1600 byl zničen při požáru v roce 2002, ostatní zvony byly použity pro válečné účely v první a druhé světové válce.

3  První zmínka je z roku 1564  V roce 1679 se do kostela vloupal lupič. Ukradl mešní kalich, jeho zločin se však záhy prozradil a lupič byl sťat mečem.  Roku 1600 vznikl nejstarší zvon, ale roku 2002 byl zničen při požáru.  Elektrifikace kostela byla až roku 1930.  30. 4. 1945 byla poškozena věž průstřelem dělostřeleckého granátu a značná část střechy.  Roku 1951 byl opraven. Další opravy byli v roce 1954.  Poslední velká oprava byla v roce 2000, která stála bezmála jeden milion korun.

4  Ráno dne 2.4. 2002 se celou Hrabovou roznesla zpráva,že kostel Svaté Kateřiny v noci vyhořel. Pro celou obec to byla strašná zpráva. Jedna z místních obyvatelek se svěřila se slzami v očích,že to pro ni bylo,jako by ji odešel blízký člověk.  Nejmožnější příčiny požáru jsou tyto tři: úmyslné zapálení, vada elektroinstalace a zapomenutá svíčka po bohoslužbě.  Po tomto požáru byl znovu vybudován a dodnes se v něm konají různé obřady. <- Kostel před požárem Kostel dne 2. 4. 2002 po požáru Kostel po opravě

5  http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9_Kate%C5%99iny_(Ostrava) http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9_Kate%C5%99iny_(Ostrava)  http://homen.vsb.cz/~ber30/texty/zajimavosti/hrabova/kostel.htm http://homen.vsb.cz/~ber30/texty/zajimavosti/hrabova/kostel.htm  http://homen.vsb.cz/~ber30/texty/zajimavosti/hrabova/kostel2.JPG http://homen.vsb.cz/~ber30/texty/zajimavosti/hrabova/kostel2.JPG  http://homen.vsb.cz/~ber30/texty/zajimavosti/hrabova/spaleniste5.JPG http://homen.vsb.cz/~ber30/texty/zajimavosti/hrabova/spaleniste5.JPG  http://www.treking.cz/regiony/hrabova4.jpg http://www.treking.cz/regiony/hrabova4.jpg


Stáhnout ppt " Kostel Svaté Kateřiny je hlavní a nejstarší dominantou naší obce Hrabová.  Byl pravděpodobně postaven v polovině 14. století, ale první písemnou zmínku."

Podobné prezentace


Reklamy Google